Magyar szempontból kedvezően alakult a bath-i öttusa Európa-bajnokság női hagyományos versenyének befutója, így – a berlini világbajnokságon július elején elért hatodik helyével – olimpiai kvótát szerzett Kovács Sarolta.
Az angliai kontinensviadalon ugyan csak 25. lett, de így is örülhetett, a német Lena Schöneborn harmadik helyének köszönhetően.
Az Eb-n nyolc kvótát osztottak ki, s az itt kiharcolt kvalifikációt tartotta meg az is, aki előzőleg, a vb-n már szerzett.
A vb-n Berlinben három európainak jutott kvóta, közülük az akkor győztes német versenyző végzett egyedüliként most is olyan helyen, amely ismét riói részvételt ért, így a vb-s kvótája felszabadult.
A vb-n a második helyezett kínai Csen Csien és a harmadik brazil Yane Marques szintén kvalifikálta magát a saját kontinensén, így a Berlinben negyedik orosz Donata Rimsaite, illetve ötödik brit Samantha Murray tarthatta meg a kvótáját, Schönebornét pedig Kovács kapta.
A vasárnapi verseny összességében nem alakult jól a magyaroknak.
Az úszással még nem volt gond, Kovács Sarolta a negyedik, Földházi Zsófia a hetedik, Alekszejev Tamara pedig a huszadik helyen állt.
A vívásban mindhárman elmaradtak a várakozástól, különösen Földházinak akadtak gondjai a második számban. Kovács és Alekszejev végig küzdött azért, hogy pozitív mérleggel zárja asszóit, de nem sikerült nekik hosszabb győzelmi szériát bemutatni, végül pedig egyformán végeztek: 15 párharcot nyertek meg és 18-at veszítettek el.
Földházi még a csapattársaiénál is jóval szerényebb eredményt ért el, pedig neki egy döntetlen közeli teljesítménnyel általában jó esélyei vannak arra, hogy a közvetlen élmezőnyben végezzen.
Ezúttal viszont sehogy sem tudott felpörögni, hiába próbálkoztak kívülről különböző tanácsokkal edzők, versenyzők, nem volt meg a megfelelő ritmusa a vívásának, így csupán nyolc győzelem jött össze neki, 25 vereség mellé.
A szokásos 35 helyett csak 33 asszója volt valamennyi versenyzőnek, a lett Jelena Rublevska ugyanis már el sem indult a vívásban, a cseh Natalie Dianova pedig menet közben – 0/12-nél – visszalépett.
A bónusz vívásnál a magyarok közül Földházi és Alekszejev a pástra lépésekor mindjárt kikapott, Kovács viszont három ellenfelét legyőzte, s csak a negyediktől kapott ki, ezzel három pontot tett hozzá addigi teljesítményéhez.
A három magyar döntős közül csak Földházi Zsófia lovagolt eredményesen, így előrébb lépett.
Kovács Sarolta és Alekszejev Tamara viszont sok pontot “hagyott a pályán”, emiatt hátrébb csúsztak korábbi helyezésükhöz képest – az olimpiai kvótaszerzés szepontjából egyikük sem áll jól.
A kombinált szám előtt Kovács a 19., Földházi a 24., Alekszejev pedig a 25. helyen állt. A döntőben nyolc olimpiai kóvát osztottak, de a nyolcadik helyezettel szemben is nagyon komoly hátrányban voltak a magyarok.
Földházi a lövészetekkel kombinált 4×800 méteres futásban megpróbálta a lehetetlent, a harmadik legjobb eredménnyel a 24.-ről a 17. helyre zárkózott fel, és az előtte lévőkhöz is jócskán közelített, de akkora volt előzőleg a lemaradása, hogy nem tudott bekerülni a bő élcsoportba. Alekszejev Tamara és Kovács Sarolta a kombinált számban visszacsúszott korábbi pozíciójához képest, Kovács 25., Alekszejev pedig 30. lett. A magyar csapat az ötödik helyen végzett.
Kovács Sarolta azonban nem lehetett teljesen elégedetlen, a versenye végén mosolyogva ölelkezett össze Schönebornnal, magyarázatként pedig annyit jegyzett meg, hogy a német lány a vívás után megígérte neki, bekerül az első nyolcba.
“Nem így képzeltem el a kvótaszerzést. Szerettem volna én magam is az élcsoportban végezni, de mivel erre az évre a kvóta begyűjtése volt a célkitűzésem, azért örülök. Az biztos, hogy jövőre lesz min dolgozni” – értékelt az MTI-nek.
A győzelmet a litvánok olimpiai bajnoka, Laura Asadauskaite harcolta ki, aki a 11. helyről futott fel az élre.
Vasárnap a női verseny nem sikerült, “a lányok sokat hibáztak”, így amellett, hogy egyéniben a kvótás helyektől messze végeztek, “elúszott annak az esélye is, hogy csapatban érmet szerezzenek”. – kezdte Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány.
Végül így is összejött egy riói kvalifikáció, de az az eredmények szerencsés alakulásának, illetve Kovács Sarolta világbajnoki hatodik helyének volt köszönhető.
“Ezt a kvótát Saci a berlini jó szereplésével érdemelte ki” – mondta a szövetségi kapitány.
A küldöttség szereplését befolyásolta, hogy Marosi Ádám az Eb előtt megbetegedett, elmondása szerint öt napig feküdnie kellett, s Bath-ban sem volt még rendben. Ő egyébként két hellyel maradt le a kvótaszerzésről.
A riói játékokra még a jövő évi világbajnokságon lehet részvételi jogot kiharcolni, illetve a 2016. június 1-jén érvényes világranglistáról töltik majd fel 36-36 fősre az olimpiai mezőnyt. Így a következő évre az a feladat marad, hogy a világkupákon, illetve a májusi, moszkvai vb-n jól szerepeljenek a magyarok.
Eredmények:
hagyományos verseny, nők, egyéni,
Európa-bajnok: Laura Asadauskaite (Litvánia) 1371 pont
2. Elodie Clouvel (Franciaország) 1368
3. Lena Schöneborn (Németország) 1361
…17. Földházi Zsófia 1294 (úszás: 2:14.01 perc/298 pont, vívás: 8 győzelem/25 vereség/0 bónuszpont/145 pont, lovaglás: 286, lövészet-futás: 12.15.98 perc/565 pont)
…25. Kovács Sarolta 1257 (2:10.52/309, 15/18/3/197, 248, 13:17.19/503)
…30. Alekszejev Tamara 1230 (2:20.64/279, 15/18/0/194, 252, 13:15.42/505)
hagyományos verseny, nők, csapat,
Európa-bajnok: Nagy-Britannia (Kate French, Freyja Prentice, Samantha Murray) 3960 pont
2. Németország (Lena Schöneborn, Janine Kohlmann, Annika Schleu) 3929
3. Olaszország (Alice Sotero, Gloria Tocchi, Claudia Cesarini) 3926
…5. Magyarország (Földházi Zsófia, Kovács Sarolta, Alekszejev Tamara) 3781
(MTI Fotó: Róth Tamás)