„Legközelebb elhozom a feleségemet is!” – bajnokok SUP-túrája a Dunán

„Legközelebb elhozom a feleségemet is!” – bajnokok SUP-túrája a Dunán

Kormány Sport

Mára a magyar strandok egyik megkerülhetetlen eleme lett a SUP (Stand Up Paddle), amelyet a szörf és a kenu egészséges egyvelegeként írnak le: egy deszkán egyensúlyozva kell evezni. Az Ötpróba Tokióba-rendezvénysorozat, a SUP és a testmozgás népszerűsítése céljából tartott túrát élsportolóinknak: 7 olimpiai-, 11 világbajnoki és 24 Európa-bajnoki cím szállt a Dunára, ahol nem csak egy számukra szinte ismeretlen műfajt próbáltak ki olimpikonjaink, de a folyó közepén rugózva figyelhették az ébredő Budapestet, a Parlamentet, a Lánchidat.

Hősök új szerepben

Én fogok először beesni!” – jelentette ki Dombi Rudolf olimpiai bajnok kajakozó a reggeli eligazítás után, pedig róla nem mondható, hogy ne érezné otthon magát a vízen. Nem csak ő volt óvatos: a megjelent sportolók jelentős része első SUP-kalandjával nézett szembe, Cseh László vébé- és Eb-győztes úszó, Hrutka János egykori válogatott labdarúgó és Földházi Zsófia világ- és Európa-bajnok öttusázó is bizonytalanul méregette merev deszkáját.

Természetesen a rutin is képviseltette magát: Kiss Gergely háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, egyben az Ötpróba nagykövete óriási hévvel pumpálta fel saját, személyre szabott SUP-ját, Rédei Kata vébé és Eb-győztes vízilabdázó is egyedi, színpompás példánnyal érkezett az evezésre, a csapatra pedig Horváth Noémi, Magyarország egyetlen SUP-világbajnoka vigyázott, szintén egy általa felpumpált, saját deszkán.

Teljesen máshogy kell evezni egy felfújható deszkát. – árulja el Horváth, aki éppen ebben a kategóriában lett tavaly ősszel világbajnok. – Sokkal jobban ki van téve, a hullámoknak, a szélnek, míg a merev deszka sokkal stabilabb, gyorsabban is lehet vele menni.”

 

Rédei Kata egzotikus SUP-jához elkélt Storcz Botond segítsége is.

Köszönjük, Duna!

A napfelkelte még a parton ért minket, de a túra indulása így is gyorsabban zajlott a vártnál: míg Kiss Gergelyék bokájukkal ellenőrizték a Duna hőmérsékletét, a SUP-újoncok kezdeti térdelésükből könnyedén két lábra egyenesedtek, és bár nem volt könnyű egyensúlyozni a deszkán, a sportolók hamar ráéreztek a technikára.

Civilek a pályán: sajnos nekik már nem jutott SUP

Nem futott zátonyra: Baji Balázs világbajnoki harmadik gátfutó hamar az élre tört.

Az evolúció kicsiben: A sportolók hamar két lábra álltak

Horváth Noéminek igaza lett, a merev deszkák gyorsabbak voltak az elején: Baji-Cseh páros vezetésével érte el a mezőny az Újpesti vasúti hidat, míg a tapasztaltabbak hátulról figyelték a csapatot. Persze nem volt igazi verseny, miután a sportolók egyre biztosabban eveztek, átadták magukat a beszélgetéseknek, szelfiknek, élményeknek.

Üljek vagy álljak? Storcz Botond háromszoros olimpiai bajnok szíve visszahúz a kajakhoz.

Ilyen sem volt még: Hrutka János lábai megremegnek!

A túra holtpontja a Hajógyári-sziget mellett haladva jött el, mivel a sodrás lelassult, a résztvevők fáradtak. Dombi Rudolf hamar megoldást talált a problémára: a sportolókat kísérő motorcsónakok egyikébe kapaszkodva robogott el a mezőny mellett, apró trükkjét később sokan utánozták.

Dombi Rudolf itt még a csónakban, később azért kifeküdt napozni a deszkájára.

           

Egy manőver négy képben: Földházi Zsófia örömmel vette igénybe csónakunk segítségét

Ráfordulva a záró szakaszra összetömörült az élboly, olyannyira, hogy a Parlament előtt csoportképek tucatjai, sportolók élő bejelentkezései, vlogjai készültek.

Érdekes videóbeszélgetés lehetett Földházi Zsófiával: “Szia, itt vagyok a Margit híd alatt!”

A hajóforgalom is a SUP-csapat mellett volt: az egész túra alatt egy vízijármű sem nehezítette az evezők dolgát, amelynek Cseh László kifejezetten örült:

„Nem gondoltam volna, hogy a Dunán ilyen simán lehet evezni és ilyen kellemes élményt nyújt. Hétköznapokon csak azt látja az ember, hogy rengeteg hajó megy össze-vissza, de így kora délelőtt ez nagyon kellemes.”

Miután magunk mögött hagytuk a Lánchidat és a Budai várat is, a kikötés is zökkenőmentesen zajlott, a több mint 10 kilométeres SUP-túrát mindenki átevezte szárazon!

Mindenki túlélte!

A SUP-sztori

Egyre többen ismerkednek meg ezzel a különleges sportággal, amelynek itthon és külföldön is ugrásszerűen nő a népszerűsége. Horváth Noémi 2019 októberében világbajnok lett, mégis úgy ismerkedett meg a sportággal, mint ahogy sokan mások:

Kajakoztam tizenhat évig, az alapok nyilván innen jöttek, aztán egy balatoni nyaraláson találkoztam a SUP-pal először, és rögtön megtetszett. Egy idő után elkezdtem vele komolyabban foglalkozni, bár először nagy kihívás volt számomra, hogy egyáltalán rajta maradjak. Aztán nekifogtam rendszeresen edzeni, készülni, olvasni róla. Természetesen többévnyi gyakorlás áll a világbajnoki címem mögött.”

Horváth a Honvéd sportolójaként a Dunán szokott edzeni, így a folyónak már minden rezdülését ismeri. A vébé címét azonban teljesen más „medencében” szerezte, s máshol is kell megvédenie.

Kínában a tengeren volt a verseny, természetesen össze sem lehetett hasonlítani a Dunával, sokkal nagyobb hullámok voltak, sokkal erősebben kellett kormányoznom. Idén a vírus miatt sajnos elmarad a vébé, de jövőre Balatonfüreden mi, magyarok fogjuk megrendezni, természetes, hogy ott is nyerni szeretnék.”

A SUP nemcsak mint élsport nőtte ki magát, de szabadidős tevékenységként is egyre többen használják.

Nekem ez volt az első alkalom, de nagyon élveztem. – mondta Cseh László – Egy kicsit féltem az elején, hogy vízbeesés lesz belőle, de viszonylag hamar sikerült megszoknom az egyensúlyozást. Eléggé elfáradtam, de fantasztikus élmény volt, ha lehetőségem lesz rá gyakrabban fogom ezt csinálni, csak legközelebb elhozom a feleségemet is!”

Kiss Gergely nemcsak mint sportoló, Ötpróba-nagykövet, de mint édesapa is rendszeresen használja SUP-ját.

A deszkáknak nagyon sok vállfaja van, akár személyre szabott akár családi méret is, én például a kislányommal is szoktam evezni, pár száz métert teljesen kényelmesen meg lehet vele tenni. Mivel az Ötpróba egyik nagy sportágcsoportja az evezés, a SUP egyre inkább helyet követelt magának a programjaink között. Heti rendszerességgel szervezünk edzéseket, programokat itt a Dunán, illetve a Tisza-tavon is, s bár értelemszerűen van némi hátránya a SUP-nak a kajak-kenuhoz képest, rohamléptekben nő a népszerűsége, és egyre többen választják ezt a sportot, akár az Ötpróbán belül is.

Szepes Viktor, Fotó: Róth Tamás, Szepes Viktor