Lengyelország–Hollandia 1-0 – ÉLŐ

Cikkünk folyamatosan frissül.

Ha a holland válogatott játszik, akkor az a meccs a bulihangulatról is szól normál esetben. Ez a vasárnap is így indult, narancsba borult Hamburg, de aztán rossz irányba fordultak az események: egy férfi csákánnyal fenyegetőzött a szurkolói zónánál, a rendőrök rálőttek, súlyos sérülésekkel került kórházba.

Egy kicsit nehéz ezek után ráhangolódni a focira, de akkor nézzük, mi történik a pályán: miután az A és a B csoport első körét letudtuk, ugrunk egyet és a D csoport első meccsével kezdjük a napot, Lengyelország-Hollandia. (Rajtuk kívül Ausztriát és Franciaországot sorsolták még ide.) A meccs előtt elég egyértelműen Hollandia számított esélyesnek – a nagy kérdés az volt, hogy miután Németország és Spanyolország nagyon sima győzelemmel jelentkezett be az Európa-bajnoki címre, Olaszország pedig haloványabban, de hozta a három pontot, Hollandia mennyire meggyőzően indít.

Illetve az: mire megy a lengyel csapat Robert Lewandowski nélkül. A legjobb lengyel focista combsérülést szenvedett, ezért a kispadon ül, nem úgy számolnak vele, mint aki ma pályára lép, és egyébként is sok lengyel játékos volt mostanában sérült. A hollandoktól Frenkie de Jong a legfontosabb hiányzó, aki a tavasszal sérült meg.

A két csapat eddig 19-szer játszott egymással, ebből 9-szer a hollandok nyertek, 7 döntetlen volt, és 3-szor győzött Lengyelország, de mivel ezeknek a nagy többsége az 1970-es és az 1990-es években volt, semmi következtetést nem érdemes levonnunk ebből. Egy érdekesség azért akad, ha a régmúlt szóba került:

a holland keret egyetlen tagja sem élt még 1988 nyarán, amikor a válogatottjuk utoljára Eb-t nyert.

Ami használhatóbb támpont: 2020 óta négyszer játszottak egymással a Nemzetek Ligájában, 3 holland győzelem, 1 döntetlen a mérleg – persze az NL-t fenntartásokkal kell kezelni attól függően, mennyire veszik komolyan a csapatok. A legutóbbi Eb-n Hollandia egy parádés csoportkör után azonnal kiesett a legjobb nyolc között, Lengyelország pedig egyetlen ponttal lett utolsó a csoportjában (igaz, azt az egyet épp a spanyolok ellen szerezte). Másfél éve a vb-n Lengyelország a legjobb 16-ig jutott el, Hollandia a negyeddöntőig.

A kezdőcsapatok:

Lengyelország: Szczesny – Bednarek, Salamon, Kiwior – Frankowski, Zielinski, Romanczuk, Zalewski – Urbanski, Buksa, S. Szymanski

Hollandia: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten, Reijnders, Veerman – Simons, Depay, Gakpo

A 2. percig kellett csak várni az első komolyabb lehetőségre, Gakpo kemény lövését Szczesny védte. Nem túl meglepő módon Hollandia szorította be a lengyeleket a meccs első perceiben. A 10. percben szerencséjük volt a lengyeleknek, Reijnders nagyjából 13 méterről megküldött lövése alig ment kapu mellé, ez nem a lengyel védelmen múlt, hogy megúszták. Ezt a helyzetet követően viszont lazult kicsit a holland nyomás, ekkor látszott először az, hogy a lengyeleknek nem az a terve, hogy bekkelve hozzák le a teljes meccset.

De még mennyire nem! Egy lengyel támadásnak szöglet lett a vége, abból pedig Buksa mindenki másnál magasabbra ugorva az ötös sarkáról fejelt a kapuba. 1-0 Lengyelországnak a 15. percben.