A magyar amerikai-futball előre lépésének fontos pontja, hogy a játékosok és az edzők elméleti tudása is folyamatosan fejlődjön.
Ennek érdekében a Magyar Amerikai Futball Szövetség egy két éves továbbképzési ciklust indított. Az edzők és játékosok képzésének alapja a 2019-től megrendezésre kerülő, évi két minicampből álló posztonkénti tábor lesz, amelyekhez a most kialakított edzői licensz rendszer is kötődik. Szövetségünk kiemelt törekvése, hogy minél több jól felkészült amerikai futball edző segítse tagszervezeteink munkáját, színvonalas képzést nyújtva játékosaiknak. A sportág összetettsége okán szükséges a folyamatos továbbképzés edzőink számára, sőt elvárás velük szemben az önképzés, az ismeretek növelése, az új trendek ismerete. Mivel az ezekhez való hozzájutás Európában nehézkes, az alábbi 2 éves tervet állította össze a Magyar Amerikai Futball Szövetség vezetése és annak Edzői Bizottsága.
EDZŐI LICENSZ RENDSZER ÉS CLINIC RÉSZVÉTEL
A Magyar Amerikai Futball Szövetség edzői licensz rendszere 2020-tól kerül bevezetésre. Ekkortól csak azok a magyar edzők rendelkeznek majd érvényes edzői licenszel, akik rendelkeznek a sporttörvényi előírás szerinti végzettséggel, illetve az előző évi képzések legalább egyikén részt vettek. Ennek hiányában az edző nem vehet részt hivatalos edzői minőségben a mérkőzéseken egy korosztályban sem, nem kap érvényes licenszt a következő bajnoki évre. Az újonnan bekapcsolódó edzők, edzőjelöltek 2020-tól az első clinic időpontjáig ideiglenes licenszet kaphatnak, illetve igazolt akadályoztatás esetén külön eljárásban is kérhető ideiglenes licensz. A tengerentúli edzőkre a kötelező képzéseken való részvétel nem vonatkozik. Minden clinicre köteles minden tagszervezet legalább egy felnőtt korú játékost delegálni posztonként, aki az edzéseken aktívan részt vesz. Tagszervezetenként minimum 1, maximum 2 játékos delegálható posztonként, az edzők száma nem korlátozott. Ennek célja, hogy a posztonkénti fejlődést, ismeretszerzést minden tagszervezethez eljuttassuk akkor is, ha az adott clinicen edzővel nem tudja magát a tagszervezet képviseltetni. Lehetőség szerint mentor szerepet is betöltő, rutinosabb játékosokat várunk, akik a fiatalabbak edzésmunkáját segíthetik majd csapataiknál. A kötelezettség megszegése pénzbüntetést és egyéb szankciót von maga után.
KÉPZÉSI TERV
Miután a hazai edzők többsége a szabadidejében végzi tevékenységét a klubcsapatánál, ráadásként az idei megnövelt támogatás ellenére a MAFSZ edző képzésre fordítható anyagi lehetőségei is korlátozottak, ezért döntöttünk úgy, hogy a képzéseket gördülő rendszerű mini clinicek és az azokhoz kapcsolódó elméleti képzések rendszerében kívánjuk megvalósítani. Fontosnak tartjuk, hogy a játékosok és edzők minden tagszervezetből képviseltessék magukat az eseményeken, hogy a tudást az adott posztokon szereplő játékosaik és edzőik közösen szerezhessék meg. Évente két mini clinicet szervez és rendez 2019-től a MAFSZ, minden esetben külföldi edzők bevonásával. A két éves időkeretben tehát négy clinicre kerül sor, melyek alatt minden posztot és az amerikai futball minél több vonatkozását sorra kerítjük a képzéseken.
Clinicek posztonkénti bontása a 2019-2020-as időszakban
– 2019. február 23-24: LB-RB
– 2019. november: QB-WR-DB
– 2020. február: OL-DL
– 2020. november: Special Team
A képzéseken való részvétel a játékosok és edzők számára ingyenes.
Az első clinic helyszíne a DNS Diósdi Sportközpont volt, ahol két fedett műfüves pályán edzhettek a játékosok, a videózás pedig két külön teremben történt az edzők részére, közvetlenül a műfüves pályák mellett. A mostani képzés a linebackereknek és a futóknak szólt alapvetően, a 2 órás edzések során a Fehérvár Enthroners vezetőedzője Jim Ward és a braunschweigi New Yorker Lions running back edzője, Eric Yuma tartották. A fehérvári mesternek már van némi rálátása a hazai viszonyokra, de most más játékosokkal is találkozhatott végre.
„A játékosok között kezdők és válogatottak is vannak, így persze nincs mindenki egy szinten, de a legfontosabb nem is ez, hanem hogy mindannyian fejlődni akarnak. Fontos, hogy itt vannak. Csak így lehet szintet lépni. Ugyanez igaz az edzőkre is. Megvan az alapvető tudás, de mindig lehet eggyel feljebb lépni. Szerintem erre jók ezek a képzések. Még nekem is lehet újat mutatni, pedig lassan negyven éve vagyok a szakmában.” – jegyezte meg Ward mester. A Belgiumban született Eric az Egyesült Államokban is játszott, így nem volt kérdés, a srácok rengeteget tanulhatnak tőle. „Nagyon elégedett vagyok. Jó látni, hogy itt van ez a sok fiatal srác, akik tanulni szeretnének. Először kicsit szkeptikus voltam, mert voltak hibák és labdavesztések. Azonban ezeket gyorsan kiküszöbölték, és amint felpörgött a figyelem, már nem volt probléma. Az edzők rengeteg kérdéssel találtak meg és voltak nagyon jó beszélgetéseink. Voltak olyan dolgok is, amelyek engem is elgondolkodtattak.” – mondta a nyolcszoros német bajnok edző.
A résztvevők között sok ismerős arc is feltűnt, így Grátz Vilmos szövetségi kapitányt is megkérdeztük a képzésről. – „A két edző nagyon jó választásnak tűnt. Ugye Jim Ward itt edzősködik Magyarországon és most jött ide, szóval teljesen új dolgokat tud nekünk hozni. Eric Yuma pedig egy remek running back edző, az egyik legjobb a posztján. A csapatoknak és a játékosoknak talán még szokatlan, hogy kötelezővé tettük ezt, hogy ide kell jönni. Ez nem volt mindenkinek szimpatikus, amit megértek, de hogy a szövetség nagyon sok pénzt költ valamire és annak ne legyen értelme, azt meg nem engedhetjük meg magunknak. Maga a képzés az jól sikerült. Volt technikai-, taktikai- és ütközős edzés, volt videózás, szóval minden belefért.” A Három Nemzetek Trófeája győztes vezetőedző elégedettségét pedig tovább növelhette, hogy szakmai stábjából is sokan részt vettek az eseményen.
Forrai Zsolt a válogatott futóinak sikeréért is felel, és úgy érzi, tanulni sohasem késő. – “Szerintem ez egy rendkívül jó kezdeményezés és már most nagyon várom a következőt. Igaz, hogy az alapokról indultunk, ezért az első nap olyan sok dolgot nem tudott adni, de aztán voltak olyan dolgok, amik engem is megleptek és újdonságként hatottak. Eric Yuma nemcsak drilleket mutatott, hanem arról is beszélt, két edzés vagy két mérkőzés között hogyan készüljön fel egy edző, hogyan érdemes elemezni. Voltak érdekes táblázatok, amelyek akár a válogatott felkészülésénél is segíthetnek majd. Szerintem fontos, hogy Eric is felajánlotta, hogy szívesen segít, kérdésekkel bármikor lehet őt keresni, szóval ez egy hosszabb folyamat eleje. Végül pedig, ami a legfontosabb, hogy rengeteg olyan fiatal volt most itt, akik ugyan még játszanak, de már készülnek a jövőre. Jegyzeteltek, videóztak és kérdeztek, hiszen tudják ők is, hogy az edzői utánpótlás és a tudás továbbadása nekik is feladatuk.”
A válogatott edzők mellett a legutóbbi kupagyőztes magyar keretből Hegedüs Dániel vett részt és nem okozott csalódást. Maximális fordulatszámon pörgött. – „Kezdeném azzal, hogy sikerült egy kíváló posztedzőt megismerni Erik Yuma személyében, és ezt az ezen a kis mini camp-en résztvevő RB-FB társaim nevében is azt hiszem nyugodtan mondhatom. Igaz nem volt sok ideje mindent megmutatni, megtanítani de rengeteg olyan gyakorlatot csináltunk, ami kifejezetten a labdatartást fejleszti, illetve a mozgás koordinációt, ami azt hiszem az alapja RB poziciónak. Sajnos sok esetben láttam alapvető hiányosságokat a társaimon, de ez leginkább a posztedzők hiányának tudom be, hiszen honnan is tanulták volna meg rendesen az alapokat? Remélhetően a most tanultakat sok edző beleintegrálja az edzés munkába, ami biztosan fejlődést hozhat, hiszen a cél közös, fejleszteni a magyar játékosok technikai tudását. Végezetül: nagyon jól éreztem magam és nyilván nekem is van még mit tanulnom, fejlesztenem magamon! Remélem a szövetség a jövőben is megteheti azt, hogy rendezzen hasonló eseményeket.” – zárta mondandóját a Dunaújváros Gorillaz futója. A HFL csapatok mellett természetesen a Divízió I. és II. és képviseltette magát. A palánk mellett a nemrég végzett edzők közül VSD Rangers RB edzője, Koncz Krisztián is végig jegyzetelte a két napot.
“A VSD Rangers is képviseltette magát, és azt kell mondjam, hogy hasznos volt a clinic. Elsősorban a játékosok felkészítéséhez tett hozzá sokat, rengeteg alap technikát tanultunk, és ismertünk meg új szemszögből. Fontos volt az is hogy olyanoktól tanultunk akik gyerekkoruk óta űzik a sportot, a vérükben van és a későbbiekben kiemelkedőt alkottak, alkotnak a tengeren túlon, és Európában is. Lehetőség volt az itthoni edzőkkel beszélgetni, ismerkedni és eszmét cserélni. Fontosnak tartom hogy a magyarországi amerikai futball ne az edzők és csapatok széthúzásáról és el nem fogadásárol szóljon, hanem tegyünk közösen annak érdekében, hogy ehhez a nagyszerű sporthoz közelebb hozzuk az embereket. Sportolókat és rajongókat egyaránt. Erről kell szólnia egy ilyen Clinic-nek.”
A szövetség által szervezett első clinic tapasztalatai alapján a játékosok és az edzők egyaránt nagy várakozással tekintenek a következő, őszi képzésre!
Képek: Cselleng Ádám