Felejthetetlen módon, a 100. percben szerzett góllal jutott el a magyar válogatott a csoportja harmadik helyére, és tartotta életben a továbbjutási reményeit. Nézzük, innen hogyan tovább – mi kell ahhoz, hogy továbbjussunk, és hogyan folytathatja a csapat az Európa-bajnokságot, ha meglenne a legjobb 16.

Mi kell a továbbjutáshoz?

A hat csoportból az első két helyezett, illetve a négy legjobb csoportharmadik jut a legjobb 16 közé – azaz a feladat azt kiszurkolni, hogy legyen két csoport, ahonnan a harmadik gyengébben végez, mint a magyar válogatott. Nekünk 3 pontunk és 2–5-ös gólkülönbségünk van, két harmadiknak kell ennél rosszabb eredménnyel zárnia.

Van egy leegyszerűsített forgatókönyv, azokkal a lehetőségekkel, amikre azért annyira sokan nem kapnák fel a fejüket. E szerint e három dolog közül kettőnek kell megvalósulnia, hogy a magyar csapat továbbjusson:

• B csoport: hétfő este Spanyolország és Olaszország is szerezzen pontot Albánia, illetve Horvátország ellen,
  • C csoport: kedden Anglia győzze le Szlovéniát,
  • F csoport: szerda este Grúzia ne győzze le Portugáliát, és Csehország se verje meg Törökországot.

És ennyi. Eddig az, ami a leginkább elképzelhető út a továbbjutáshoz.

Ennél azért a teljes összkép egy kicsit bonyolultabb, ha a nagyobb gólkülönbségekkel akarunk számolgatni. Ezekre sem nulla az esély, de azért látszik, hogy itt már irreálisabb lehetőségek is ott vannak. Aki nagyon szereti a matekot és a kis valószínűségű forgatókönyveket, azok kedvéért itt a teljes számítás, ezt most úgy mutatjuk, hogy kivastagítottuk, ami reális, dőlttel az inkább csak elméleti lehetőségeket hagytuk meg.

Ebből az ötből kell, hogy kettő bejöjjön:

• B csoport: Spanyolország szerezzen pontot Albánia ellen, közben Olaszország vagy szerezzen pontot Horvátország ellen, vagy ha kikap, akkor a horvátok néggyel* verjék meg őket.
  • C csoport: Anglia verje meg Szlovéniát.
  • D csoport: Ausztria kapjon ki Hollandiától 5 góllal.
  • E csoport: a szlovák–román meccset akárki nyeri, legalább 4 góllal győzzön,* eközben a belga–ukránt vagy a belgák 2 góllal,* vagy az ukránok néggyel* nyerjék.
  • F csoport: Portugália szerezzen pontot Grúzia ellen, a cseh–török meccsen pedig vagy török győzelem legyen, vagy döntetlen, vagy háromgólos cseh siker.
  • (És ahol ott a *, ott ennél egy góllal kevesebb is elég lehet, de ha ugyanúgy 2–5 lesz a gólkülönbségük, mint nekünk, akkor a sárga és piros lapok száma dönt, ezt a számolgatást viszont őszintén senki nem akarja.)

Szóval itt azért sok minden van, de az alapforgatókönyv egyszerű, ahhoz csak öt másik meccset kell figyelni. És nagyon fontos, hogy itt sok lehetőség van, de nem kell, hogy mindegyik bejöjjön, elég, ha kettő csoport harmadikját megelőzzük – erre azért elég jók az esélyeink.

És ha sikerül, kit kapunk?

Van egy jó bonyolult táblázat, amelyben az UEFA rendezi a legjobb 16 közötti párosítások lehetőségeit. Mivel a 6 csoportharmadikból 4 jut tovább, ez 24 lehetséges kombinációt jelent – aki fejből vissza tudja mondani mindet, azok között kisorsoljuk szerkesztőségünk szóbeli dicséretét –, de szerencsére nekünk most csak három lehetőségre kell odafigyelnünk:

• Spanyolországot kapjuk, ha rajtunk kívül a B és a C csoport (tehát a horvát–olasz és a szlovén–angol–dán–szerb) csoport harmadikja is bent lesz a 16-ban, meg még valaki – erre nagyon kevés az esély.
  • A román–belga–szlovák–ukrán E csoport győztesét kapjuk meg, ha a B (horvát–olasz) és a D (osztrák–holland–francia) csoport harmadikja mellett az E vagy az F (cseh–török–grúz) csoport harmadikja jut tovább – ez nem elképzelhetetlen.
  • Minden más esetben pedig Portugáliát – ez most a legvalószínűbb.

Ha a portugálokkal kellene játszani, akkor ez július 1-jén Kölnben lenne, ha a román–szlovák csoport győztesével, akkor július 2-án Münchenben, ha pedig a spanyolokkal, akkor június 30-án Kölnben. De ez még végképp arrébb van, egyelőre nézzük a hátralévő csoportmeccseket. Hétfő este horvát–olasz és albán–spanyol, kedden előbb a D, aztán a C csoportot figyelhetjük, szerdán pedig előbb az E, aztán az F jön.