Azt már a hétfő esti forduló előtt tudni lehetett, hogy az Európa-bajnokság egyik nagy meglepetése jön: vagy a címvédő Olaszország kerül olyan helyzetbe, hogy számolgatnia kell a csoportkör végéig, harmadikként továbbmehet-e, vagy Horvátország válik majdnem biztos kiesővé. Albánia–Spanyolország és Horvátország–Olaszország a B-csoportban – ez volt az Eb hétfői programja.

És persze magyar szemszögből is fontos volt, mi történik: mivel nekünk két csoport harmadikját kell megelőzni ahhoz, hogy a legjobb 16-ba jussunk, ez komoly esélyt adott, annyit kellett kiszurkolnunk, hogy se az albánok, se a horvátok ne győzzenek.

A kezdőcsapatok

A horvát-olaszon:

Horvátország: Livakovic – Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol – Modric, Brozovic, Kovacic – Sucic, Kramaric, Mario Pasalic

Olaszország: Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Darmian – Barella, Jorginho – Raspadori, Pellegrini, Dimarco – Retegui

Az albán-spanyolon:

Albánia: Strakosha – Mitaj, Arlind Ajeti, Djimsiti, Balliu – Asslani, Ramadani – Bajrami, Laci, Asani – Manaj

Spanyolország: Raya – Jesús Navas, Vivian, Laporte, Grimaldo – Zubimendi, Merino – Fernan Torres, Olmo, Oyarzabal – Joselu

A 13. percben még közelebb jutottunk a magyar szempontból ideális végkimenetelhez, Spanyolország megszerezte a vezetést. Olmo passzolt Fernan Torresnek, ő pedig 13 méterről a kapufára lőtt, onnan ment be a kapuba a labda. A spanyolok az első félidő további részében végig mezőnyfölényben játszottak, esélyeshez méltóan, de igazán veszélyes lövésekig a góljuk után csak a félidő utolsó tíz percében jutottak el.

Ferran Torres gólöröme – sok más izgalom nem is volt ezen a meccsen

Patricia de Melo Moreira / AFP

A horvát-olaszon eközben a horvátok kezdtek egy kicsivel aktívabban, de tényleg csak egy kicsivel. Donnarummának az ötödik percben kellett egy nagyot védenie, de utána hosszabb ideig csak nem túl sok izgalmat hozó mezőnymunkát láthattunk. A huszadik perc környékén feléledt az olasz csapat, Retegui hozott össze pár perc alatt több komolyan vehető helyzetet is, aztán utána újra visszatértünk a mezőnybeli megfontolt, nem annyira szurkolóbarát játékhoz.

A második félidő elején viszont hatalmas fordulatok jöttek! Az 53. percben jártunk, amikor Horvátország tizenegyest kapott: egy ígéretes horvát támadásban az első beadás még rossz volt, utána viszont Kramaric lövésébe Frattesi kézzel ért bele. Rövid VAR-ozás jött csak, nem lehetett ezen vitatkozni, büntető. Modric állt a labda mögé, viszont elrontotta! Ám a következő támadásból már vezettek a horvátok: az első lövést Donnarumma még nagy bravúrral védte, de Modric elé került a labda, ő pedig az üresen maradt kaput már eltalálta. Így aztán Horvátország került továbbjutó pozícióba.

Az olaszok erre válaszul hatalmas nyomás alá helyezték a horvát kaput, a horvátok hosszú percekig a saját térfelükről sem tudtak kijönni. Olaszország rövid idő alatt eljutott a 11. szögletéig, folyamatosan támadásban volt, és még szépen is játszott, csak a gól, az nem akart jönni. A másik meccsen eközben ugyanígy a spanyolok voltak fölényben, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy ők vezettek. Ott inkább az volt a meglepetés, amikor néha-néha az albánok eltalálták a kaput.

A 87. percben jutottak el az olaszok a legközelebb az egyenlítéshez, egy jó beadásról Scamacca centikkel maradt le, pár lépésre a kaputól nem tudta beletenni a lábát. A horvátok szinte teljes defenzívában voltak, csak a legutolsó pár percben jöttek előre néhány kontrára, amikor az olaszok már minden mindegy alapon támadtak.

És be is jött nekik! A 98. percben jártunk, amikor egy olasz támadásnál Calafiori előrement, a tizenhatos előtt kiadta balra a labdát Zaccagninak, a csereember pedig belőtte az egyenlítő gólt. 1-1, majd alig valamivel a középkezdés után vége is lett, ezzel Olaszország továbbjutott, Horvátország esélyei pedig arra, hogy bejusson a négy legjobb csoportharmadik közé, elméletire csökkentek.

Olaszország-Horvátország Mattia Zaccagni

Odd Andersen / AFP

A másik meccsen maradt az 1-0-s spanyol győzelem. Ott nem igazán volt komoly veszély, a spanyolok mezőnyben egyértelműen jobbak voltak – nem erről a meccsről marad híres az Eb.

A tegnapi után az újabb utolsó utáni perces dráma nagy győztese pedig az itt nem is játszó magyar válogatott lett: a horvátokat előzzük a csoportharmadikok listáján, így már csak egy csoport harmadik helyezettje kell, hogy a mi 3 pont, 2-5-ös gólkülönbségünknél rosszabbul végezzen. Ez már akár kedden is meglehet: ha a C csoportban Anglia megveri Szlovéniát, akkor a csoport másik meccsétől függetlenül nem lehet 2 pontnál többje az ottani harmadiknak. Ha az nem jön be, akkor még mindig van bőven esélyünk – elég például egy portugál és török pontszerzés egyszerre, vagy az, hogy a belgák kettővel verjék Ukrajnát, miközben Románia legyőzi a szlovákokat – innen már fél lábbal ott vagyunk a 16-ban.

Írta a HVG

A Már megint az utolsó utáni perc: Olaszország továbbjutott, és ezzel sokkal közelebb került Magyarország is a legjobb 16-hoz bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.