A Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség (MEFS) augusztus 12-i tisztújító közgyűlésén az elkövetkezendő négy évre Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajost elnöknek, Prof. Dr. Bács Zoltánt, Dr. Gál András Leventét, Prof. Dr. Merkely Bélát a MEFS alelnökeinek, elnökségi tagoknak pedig Prof. Dr. Ács Pongrácot (PTE), Dr. Freyer Tamást (NKE), Rakaczki Zoltánt (ME), Vladár Csabát (BCE), a HÖOK jelöltekként Kiss Viktort és Molnár Dánielt választották meg.
A MEFS leköszönő elnöke Prof. Dr. Kiss Ádám nyitotta meg a MEFS tisztújító közgyűlését szerda délelőtt a Testnevelési Egyetem Athén termében. A közgyűlésen hagyományosan a MEFS által alapított díjakat is kiosztották, az egyetemi sportért megvalósított kiemelkedő munka elismeréseként. Díjat adott át Dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár, Dr. Kulcsár Krisztián a MOB elnöke, Dr. Hankó Balázs felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár, Murai László a HÖOK elnöke és Prof. Dr. Kiss Ádám.
Dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár köszöntőjében kiemelte: „Fontos hogy megtartsuk a koronavírus-járvány vírus előtti időszak értékeit, hiszen a sport területe kulcsfontosságú a krízisek átvészelésében. Erre kiváló példa a tisztújító közgyűlés után kezdődő 2020 FISU World Forum, a MEFS, a Testnevelési Egyetem (TE) és a Digitális Jólét Program (DJP) közös rendezésében, ami a helyszíni rendezvény elmaradás után az online térben 102 ország 1400 regisztrálójával zajlik. Mivel a magyar kormány stratégiai ágazatként tekint a sportra, fontos, hogy a felsőoktatási sport és a MEFS továbbra is támogassa az egyetemeken keresztül az élsportolókat és a rekreációs célú szabadidősportot.” Dr. Szabó Tünde kiemelte, hogy a felsőoktatásban töltött esztendők az utolsók, ahol még közvetlenül hatni tudunk a fiatal generációkra az egészséges életmód kialakítása érdekében.
Dr. Kulcsár Krisztián a MOB elnöke köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy a MOB fontos szövetségese a MEFS-nek. Gratulált a szervezőknek a 2020 FISU World Forum megrendezéséhez, majd zárszóként megköszönte az elnökség eddigi kiemelkedő munkáját és az önmagukért beszélő kiváló eredményeket.
Itt kell elmondani, hogy Dr. Sterbenz Tamás a Testnevelési Egyetem általános rektorhelyettese zárszavában megköszönte a tagság és az elnökség elmúlt négyéves munkáját és sikeres munkát kívánt az új elnökségnek. A korábbi MEFS alelnök felhívta a figyelmet, hogy a MEFS még eredményesebb működéséhez a bizottsági munka megerősítésére van szükség.
Dr. Hankó Balázs az ITM felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára rávilágított arra, hogy a felsőoktatási intézmények kiemelt célja, hogy az egyetemi rangsorokban minél előkelőbb helyen szerepeljenek. A MEFS a Hajós Alfréd Terv (HAT) alapjait 2012-ben tette le, attól kezdve folyamatosan azon dolgozik, hogy az abban kitűzött célok megvalósuljanak. A Tervben kiemelt elem a digitalizáció, a szabadidősport fejlesztése, továbbá mindaz a tudás, lehetőség, amely a hallgatókat célozza meg szabadidős és rekreációs célú sportrendezvények és élsportolói sportesemények szervezése tekintetében. A MEFS ehhez kiváló fórumot nyújt, kapcsolati hálót biztosít és koordinációs feladatokat lát el – zárta köszöntőjét a helyettes államtitkár.
Murai László a HÖOK elnöke beszédében a sport és az olimpiai eszme értékeire hívta fel a figyelmet: az empátiára, egymás elfogadására és az adaptivitás fontosságára, melyek a karantén alatti időszakban megmutatták, milyen fontos az összefogás. A MEFS nagy segítséget nyújtott, reméli, nyújt a továbbiakban is a HÖOK azon munkájához, melynek célja az egyetemisták sportba történő erőteljesebb bevonása. Murai László kiemelte és nagy sikerként könyvelte el, hogy Kiss Viktor a MEFS HÖOK által delegált elnökségi tagja bekerült a FISU tisztségviselői közé, mely a MEFS-HÖOK együttműködés közös érdeme, majd megköszönte Prof. Dr. Kiss Ádám elnök úrnak az eddigi elért eredményeket és az együttműködést.
A közgyűlésen Dr. Székely Mózes a MEFS főtitkára ismertette az Elnökség 2019. évi munkáját, a pénzügyi beszámolót és a közhasznúsági jelentést a 2019. év vonatkozásában, továbbá a 2020. évi pénzügyi és szakmai tervet. Szalay Gábor, a felügyelő bizottság elnöke ismertette a Felügyelő Bizottság 2019. évi jelentését. Minden ismertetett beszámolót és szakmai tervet a Közgyűlés egyhangúlag, ellenszavazat nélkül elfogadott.
Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora, mint a MEFS elnökjelöltje röviden ismertette programját, melyet egy Klebelsberg Kunó idézettel kezdett: „A testnevelés újjászervezése nemzeti ügy, össztársadalmi érdek és érték”. Ez azóta sem változott, hangsúlyozta Mocsai Lajos.
„A sportoló nemzet szlogen tartalommal való megtöltése a cél az elkövetkezendő négy évben. Az alapfilozófiát újra kell fogalmazni a testkultúra, az életmód és az életminőség terén, mert nagy potenciál rejlik a fiatalok sportra való megnyerésében. A szabadidő eltöltése és a várható élettartam viszonylatában óriási változások vannak folyamatban, de sajnos még így is az egészségben eltöltött évek száma Európában az egyik legalacsonyabb Magyarországon. Ennek a szemléletnek megváltoztatása óriási kihívás az egyetemisták körében. A sportnak az egyetemeken divattá kell válnia, mindez a felsőoktatási vezetőkkel való kooperáció eredményeként érhető csak el.”
A MEFS új elnöke a testnevelő tanárok elfogadását, továbbképzését, szakmai és anyagi megbecsülését is célul tűzte ki megválasztása esetén.
A MEFS tisztújító közgyűlésén a tisztségeket az alábbi jelöltek nyerték el a 2020-2024-es időszakra:
Elnök: Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajos
Alelnök:
Prof. Dr. Bács Zoltán – Debreceni Egyetem kancellárja,
Dr. Gál András Levente – Digitális Jólét Program szakmai vezetője
Prof. Dr. Merkely Béla – Semmelweis Egyetem rektora,
Elnökségi tagok:
Prof. Dr. Ács Pongrác – Pécsi Tudományegyetem
Dr. Freyer Tamás – Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Rakaczki Zoltán – Miskolci Egyetem
Vladár Csaba – Budapesti Corvinus Egyetem
Kiss Viktor – HÖOK jelöltje
Molnár Dániel – HÖOK jelöltje
Knoch Viktor – az olimpiai bajnokok képviselője
Felügyelő Bizottság elnöke:
Dr. Pavlik Lívia – Budapesti Corvinus Egyetem
Felügyelő Bizottság tagok:
Somogyi Ádám – Szegedi Tudományegyetem
Szalay Gábor – Eszterházy Károly Egyetem
Díjazottak:
Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportért Életműdíjat kapott:
Mészáros László – Pannon Egyetem
MEFS Hajós Alfréd Aranyplakettje az Egyetemi – Főiskolai Sportért Díjat kaptak:
Prof. Dr. habil. Borbély Attila – Debreceni Egyetem
Nád János – Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Dr. Salgó András 1951 – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Széles-Kovács Gyula 1954 – Eszterházy Károly Egyetem
MEFS Csik Ferenc Ezüstplakettje az Egyetemi – Főiskolai Sportért Díjat kaptak:
Auer Károly – Széchenyi István Egyetem
Bánkyné Perjés Beatrix – Pécsit Tudományegyem
Bíróné Dr. Ilics Katalin – Eötvös Loránd Tudományegyetem Szombathelyik Egyetemi Kampusz
Prof. Dr. Bognár József – Eszterházy Károly Egyetem
Csépe Bálintné – Edutus Egyetem
Dr. Horváth Ákos – Eötvös Loránd Tudományegyetem
Tóth Ottó – Budapesti Gazdasági Egyetem
MEFS Elek Ilona Emlékérem az Egyetemi – Főiskolai Sport Támogatáséért díjat kapott:
Varga Attila – Eszterházy Károly Egyetem
Gedényi Mihály Elnöki Elismerő Oklevél az Egyetemi Sport Szervezéséért Díjat kaptak:
Budaházi Judit – Széchenyi István Egyetem
Halmos Zoárd – Pécsi Tudományegyetem
Simó Szabolcs – ELTE-BEAC
Szirmai Zsuzsa – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Fiatal Sportszakemberek Németh Angéla Magyar Egyetemi Sportért Érdemérme Díjat kaptak:
Barka Nikoletta – Budapesti Gazdasági Egyetem
Huszár Viktor – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Takács Réka – ELTE-BEAC
Nagy Máté – Testnevelési Egyetem
Magyar Egyetemi – Főiskolai Halassy Olivér Hallgatói Díjat kaptak:
Fenyves Balázs – Eszterházy Károly Egyetem
Müller Zsófia Zita – Pécsi Tudományegyetem
Sas Gábor – Testnevelési Egyetem
Varga András – Pécsi Tudományegyetem
További díjazottak, akik később veszik át a díjat:
MEFS Csik Ferenc Ezüstplakettje az Egyetemi – Főiskolai Sportért Díj:
Prof. Dr. Bognár József – Eszterházy Károly Egyetem
Gyurta Dániel
Dr. Szatmári Zoltán – Szegedi Tudományegyetem
MEFS Hajós Alfréd Aranyplakettje:
Prof. Dr. Merkely Béla – Semmelweis Egyetem