Női kézilabdázóink riói kvótáért utaznak a vb-re


Németh András szövetségi kapitány, a MOB Kiemelt Edző Programjának szakembere elégedett volt a csapat felkészülésével, bár – mint hangsúlyozta – jobb lett volna erős ellenfelekkel felkészülni a tornára, igaz, az ukránok elleni két találkozó is jól szolgálta a technikai elemek begyakorlását. A vb csoportellenfeleket nem becsüli le, úgy érzi a Tunézia elleni nyitó találkozó után fokozatosan jönnek majd a nehezebb megmérettetések.

A kapitány elmondta, Szerbia, Montenegró és Dánia egyaránt jó erőt képvisel, de semmivel sem jobbak válogatottunknál. A csoport utolsó találkozóján Japán ellen a kötelező győzelemmel zárulhat az első szakasz. A nyolcaddöntőben a kapitány kívánsága egy nem európai csapat lenne. Onnan tovább pedig már nincs gyenge ellenfél.

Szucsánszky Zita, az FTC-Rail Cargo Hungaria játékosa kifejtette: merészebb célokat tűzött ki a csapat, mint a nyolcaddöntö. Négy között szeretnének szerepelni, s ha már éremért küzdhetnek, akkor a bronz megszerzése a minimális elvárás, de nem tartja lehetetlen célnak a legfényesebb érmet sem. Ezzel a válogatott már a világbajnokságon kiharcolhatná az olimpiai részvétel jogát.


Görbicz Anita az ukránok elleni felkészülési találkozón szerezte 1000. gólját, aminek emlékére egy különleges mezt vehetett át a szövetség elnökétől. A magyar csapat irányítója megjegyezte: számára az eredmény a fontos, nem az, hogy hány gólt dob. 

Pálinger Katalin csapatmenedzser szerint rendkívül jó a csapatszellem és a hangulat a csapatnál. “A szövetség mindent megtett azért, hogy a csapat nyugodtan, zökkenőmentesen készüljön fel a tornára. Nem volt olyan kérés, amit a vezetők nem teljesítettek volna.”

Novák András főtitkár a prémiumról ejtett szót. Elmondta: az olimpiai kijutás a fő cél, ezért összesen bruttó 40 millió forint jár. Azt követően, hogy a csapat kivívta a vb-szereplés jogát Ausztriával szemben a nyáron, ebből az összegből már megkapott 4 milliót. Az olimpiai kvalifikációs tornán való részvételért további 12 millió forintot osztanak szét, a teljes 40 millió csak riói kijutás esetén jár.

Eddig a rendező jogán Brazília, valamint a kontinentális selejtezőkről, bajnokságokról Norvégia, Angola, Argentina és Korea szerzett indulási jogot az olimpiára. Amennyiben a norvégok nyerik a vb-t, akkor az Eb-második spanyolok is közvetlenül kvótához jutnak. Alapesetben a márciusi selejtezőben a vb 2-7. helyezettje, valamint a két legsikeresebb földrészről két-két, a másik két kontinensről pedig egy-egy válogatott, azaz összesen 12 együttes szerepel majd.

Új hír a nemzetközi szövetségtől, hogy a korábbi kiírással ellentétben a három olimpiai selejtező tornát nem a vb 2-4. helyezett csapatai rendezhetik, hanem bármely nemzet beadhatja a pályázatát a torna megrendezésére.

Kocsis Máté bejelentette mind a női, mind a férfi selejtezőtorna megrendezésére be szeretnék nyújtani pályázatukat. Természetes a legjobb az lenne, ha ez a nők esetében tárgytalan lenne, és pont 50 évvel az előző világbajnoki aranyérem után ismét a magyar válogatott érne fel a dobogó legmagasabb fokára.

A magyar női válogatott 19 fős kerete (az elutazáskor 1 fő marad ki a keretből):
Kapusok: Bíró Blanka (Ipress Center Vác), Janurik Kinga (Érd), Kiss Éva (Győri Audi ETO)
Mezőnyjátékosok: Bódi Bernadett (Győri Audi ETO), Bulath Anita (Dunaújvárosi KKA), Erdősi Ildikó (Siófok KC), Görbicz Anita (Győri Audi ETO), Hornyák Dóra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Korsós Dorina (Győri Audi ETO), Kovacsicz Mónika (FTC-Rail Cargo Hungaria), Kovacsics Anikó (Győri Audi ETO), Mayer Szabina (Fehérvár KC), Planéta Szimonetta (Győri Audi ETO), Szamoránsky Piroska (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szekeres Klára (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szöllősi-Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szucsánszki Zita (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tomori Zsuzsanna (Győri Audi ETO) és Triscsuk Krisztina (Dunaújvárosi KKA).

Szövetségi kapitány: Németh András
Edző: Köstner Vilmos
Csapatmenedzser: Pálinger Katalin

Női világbajnokság, Dánia, 2015. december 5-20.

Csoportbeosztás: 
A-csoport (Herning): Dánia, Montenegró, Magyarország, Japán, Tunézia, Szerbia
B-csoport (Naestved): Kuba, Svédország, Hollandia, Lengyelország, Kína, Angola 
C-csoport (Kolding): Brazília, Franciaország, Argentína, Dél-Korea, Kongói DK, Németország
D-csoport (Frederikshavn): Norvégia, Spanyolország, Románia, Oroszország, Puerto Rico, Kazahsztán

Lebonyolítás

A csoportok első 4-4 helyezettje jut a nyolcaddöntőbe, a legjobb 16 közé. A csoportok 5-6. helyezettjei az Elnöki Kupában játszanak a 17-24. helyekért. 
A nyolcaddöntőkben (december 13., 14.) a csoportelsők csoportnegyedikekkel, a csoportmásodikok csoportharmadikokkal találkoznak. A nyolcaddöntők vesztesei számára a világbajnokság véget ér. A negyeddöntők (december 16.) veszteseire további két mérkőzés vár, így az első nyolc helyért valamennyi helyosztót lejátsszák a csapatok.

A magyar válogatott várható menetrendje az A-csoportban (Herning): 

December 5. 18:00: Magyarország-Tunézia (tv: Sport1)
December 6. 18:30: Szerbia-Magyarország (tv: Sport1)
December 8. 18:30: Montenegró-Magyarország (tv: Sport1)
December 9. 20:45: Magyarország-Dánia (tv: Sport1)
December 11. 16:15: Magyarország-Japán (tv: Sport1)

A csoport első négy helyezettje jut a nyolcaddöntőbe, ahol a B-csoport (Kuba, Svédország, Hollandia, Lengyelország, Kína, Angola) egyik továbbjutójával találkozik a nyolc közé jutásért. A világbajnok közvetlenül kijut a riói olimpiára, a 2-7. helyezettek részt vehetnek a 2016 márciusában sorra kerülő olimpiai selejtezőkön.

Mérkőzésnapok:
A- és B-csoport: december 5., 6., 8., 9., 11.
C- és D-csoport: december 5., 7., 8., 10., 11.
Nyolcaddöntők: december 13., 14.
Negyeddöntők: december 16.
Elődöntők, az 5-8. helyért: december 18.
Döntő, a 3. helyért, az 5. helyért, a 7. helyért: december 20.

(MOB-fotó: keziszov.hu)

Forrás: www.mob.hu – RSS