Ob, 4. nap: Ugrai Panna hat arannyal zárt

Napi két rajt, napi két érem, ebből hat arany – Ugrai Panna szinte tökéletes produkciót nyújtott a XX. Szerencsejáték Zrt. Országos bajnokságon, Kaposvárott; a vásárhelyiek kiválósága a zárónapon két arannyal toldotta meg a kollekcióját negyven perc leforgása alatt. A bajnokság egyetlen triplázását – 50-100-200 – Horváth Dávid mutatta be a férfi mellúszók között, ami azért figyelemreméltó, mert ő két éve már inkább edzősködik Kőbányán. Szintén a harmadik aranyérmét szerezte Jackl Vivien, míg az ob legjobbja az UNI Győr csapata lett, 10 arannyal, 9 ezüsttel és 3 bronzzal.

 

“Szeptember másodikán beugrani újra a vízbe – na, az rettenetes volt. Egy olimpia után elvben mindenkinek kellene két hónapot pihenni, mert agyban rettenetesen nehéz bírni, viszont jön a budapesti világbajnokság, dolgozni kell” – idézte fel az őszeleji gyötrelmeket Máté Hunor, miközben tanítványa, Ugrai Panna épp kevésbé kedvelt kötelezettségét teljesítette, azaz nyilatkozott újabb két aranyérme után. A vásárhelyi kiválóság hatszor győzött, emellett szerzett egy-egy ezüst- és bronzérmet, ezzel a Hód Úszó SE egyszemélyes csatahajójaként harmadikként zárt a klubok éremtábláján; szombaton 100 vegyesen és 100 pillangón ért elsőként a falhoz úgy, hogy a többiek nem igazán tudták megszorítani.

Harmadik aranyérmét nyerte Horváth Dávid, a Kőbánya SC edzője – még ha ez furán hangzik is. Merthogy a korábbi junior vb-ezüstérmes két éve befejezte pályafutását, most már a fiatalok felkészülését irányítja a Kőérben (plusz oktat az Úszó Nemzet Programban); ám egy-egy ob előtt még formába hozza magát, ami ezúttal is tökéletesen sikerült, hiszen a négynapos viadal során egyedüliként tudott triplázni, azaz ugyanabban az úszásnemben behúzni az összes győzelmet; szombaton az 50 aranyát tette hozzá a 100-hoz és a 200-hoz.

Szintén a harmadik győzelmét aratta Jackl Vivien: az 1500 holtversenyes aranya után 800-on már nagyon simán lett első Késely Ajna előtt, plusz hozta a 400 vegyest is a kettő között.

A férfiaknál Hartmann Máté csinálta meg a 800-1500 duplát, Rasovszky Kristóffal keményen nyüstölték egymást, de az ifjú pécsi 15 századdal előbb ért a falhoz. Márton Richárd pedig a 100-200-as aranyakat vitte el pillangón, igaz, nem volt túl boldog a százon nyújtott teljesítményével.

Kétszáz háton ezúttal Molnár Dórának és Telegdy Ádámnak jött ki a legjobban a lépés, azaz a tempózás, míg Sebestyén Dalma a különféle őszi nehézségek ellenére csak akasztott egy egyéni aranyérmet, 50 mellen bizonyult a legjobbnak (Dalma egyébként még öt érmet szerzett a váltókkal). Győri klubtársa, az ifjú Andor Benedek pedig első felnőtt bajnoki címét ünnepelhette, ami különösen emlékezetesre sikerült, hiszen négy olimpikon (Jászó Ádám, Zombori Gábor, Németh Nándor, Telegdy Ádám) előtt sikerült győznie száz vegyesen.

Az ob-t záró 4×200-as gyorsváltók a férfiaknál őrségváltást hoztak: a Fradi kvartettje Kovács Benedekkel és Németh Nándorral „feldúsulva” elvitte az aranyérmet – Németh egyébként a váltókkal együtt hat érmet (ebből három aranyat) visz haza Kaposvárról. Mindemellett azt is érdemes megjegyezni, hogy az ezüstérmes győrieknél a 400 bajnoka, Pápai Olivér ismét megdöntött egy korosztályos csúcsot; egy másodperccel ment gyorsabban (1:46.60), mint a 17 éves Kós Hubert 2019-ben, holott Olivér még csak decemberben lesz tizenöt…

Az utolsó számot, a női váltót pedig a BVSC vitte el a győriek elől – utóbbiak ennek ellenére boldogan fényképezkedhettek a végén, hiszen a klubok pontversenyében és az éremtáblán is az UNI Győr végzett az élen. Bónuszként Szabó Szebasztiáné lett a férfi különdíj a legértékesebb úszásért (50 pillangó), míg a hölgyeknél a szegedi Pádár Nikolett 200 gyorson érte el a legmagasabb WA-pontszámot.

 

Nyilatkozatok

 

Ugrai Panna, 100m vegyes és 100m pillangó, aranyérem

“Vegyesen szerettem volna percen belül úszni, végül két tizeddel elmaradtam ettől, de az azért lefogadható. Pillén is nyerni akartam, de a második ötven már eléggé fáradtkásra sikeredett, mégiscsak a sokadik szám volt az utolsó napon – örülök, hogy meglett ez a két aranyérem is. Tényleg jó érzés ennyi győzelemmel zárni egy bajnokságot, és abban a két számban sem volt messze az első hely, de nem szabad telhetetlennek lenni, meg azért bizonyos távokon voltak hiányzók, tehát helyén kell kezelni ezt a sorozatot. Azért ahogy idősödöm, egyre tapasztaltabbá válok, talán ezért is sikerül javulni, meg az edzőmmel is azon vagyunk, hogy egyenletes legyen a fejlődés. Azaz ne legyen valami kiugró szereplés, amit aztán stagnálás követ, vegy esetleg visszaesés, hanem haladjunk lépésről lépésre, és úgy érzem, ezt eddig sikerült megvalósítanunk.”

Rasovszky Kristóf, 800m gyors, ezüstérem

“Pontosan egy hónapot hagytam ki az olimpia után, mert szeptember 9-én voltam először vízben, és egyelőre napi egyet edzem, azaz kevesebb a méterszám, ez nagyon látszik az állóképességemen. Ma is vezettem féltávig, de hiába nyomtam, azért, pláne tíz perccel a kétszáz hát után elég egyértelmű volt, hogy ez most nem ugyanaz, amint amikor normális formában vagyok, mint mondjuk tavaly ilyenkor, nem is beszélve az olimpiáról. Ennek ellenére bevállaltam hét számot, ami nem kevés, és nem is mentek rosszul, bár nyerni nem sikerült, de azért szereztem érmeket, egyet leszámítva döntőket úsztam, szóval ez a jelenlegi állapotomnak pont megfelel. Egyébként most is győzni akartam, ez nagyon bennem van – ellenkező esetben itt már csak himbilimbizés menne, az meg nem én vagyok. Most kellett ez a kissé könnyebb újrakezdés, hiszen jövőre világbajnokság van, nyíltvízi Eb, azaz lesz kihívás bőven, és én tartani akarom azt a szintet, ami méltó hozzám.”

Hartmann Máté, 800m gyors, aranyérem

“Négyszáznál azt gondoltam, hogy ez ennyi volt, már nagyon fájt, de aztán valahogy tudtam újítani, és végül nyerni. Ezek a bajnoki címek jópontok a felkészülésben, meg jó dolog, hogy az olimpiai bajnok előtt végeztem, de ha azt veszem, hogy mit tud Rasó csúcsformában, akkor nyilvánvaló, hogy van még hová fejlődni.”

Jackl Vivien, 800m gyors, aranyérem

“Az volt a terv, hogy az első négyszázon belekezdek, és a lehető legjobban elszakadjak a többiektől, nehogy ugyanaz történjen, ami ezerötön. Ez bejött, az utolsó kétszázon beleadtam mindent, amit lehetett, örülök, hogy így sikerült a nyolcszáz. Munkából jöttünk, két hét edzőtáborból, azaz remélem, hogy van még néhány másodperc ebben is, az ezerötszázban is. Pontosabban, kell lennie, hogy jól sikerüljön a világbajnokság.”

Telegdy Ádám, 200m hát, aranyérem

“Szeptember óta nem igazán tudtam minőségi edzésmunkát végezni, azaz úgy jöttem ide, hogy nem igazán érzékeltem a határaimat. Abban bíztam, hogy itt sok számban indulok, azaz sokat úszom erősen, és az utolsó napi fő számomra valamelyest formába kerülök. Ez végül is összejött, tegnap nem volt döntőm, azaz picit rá is tudtam pihenni erre a számra, és végül is az volt a taktika, hogy tapadjak Kovács Benire, aztán hajrázzak a végén – ez működött. Jó érzés volt most a kétszáz hát, ez, és persze az, hogy Budapesten lesz a vb, hozza magával azt, hogy beleállok keményen a hátralévő hetekbe, hogy decemberben sikerüljön valami jót elérni a Duna Arénában.”

Molnár Dóra, 200m hát, aranyérem

“Nagyon jól sikerült ez a kétszáz méter. Érzékeltem, hogy elöl vagyok, de végig tartottam attól, hogy a többiek visszajönnek rám, ezért igyekezem még rátenni, örülök, hogy végül nyerni tudtam.”

Márton Richárd, 100m pillangó, aranyérem

“A kétszáz még jól esett valamennyire, de ez a száz végképp nem úgy ment, ahogy szerettem volna. Vébé-szintet akartam, hetvenötnél azonban éreztem, hogy ez nem lesz meg. Semmi sem jött úgy, ahogy gondoltam előtte, sem a tempószám, sem a fordulók, az oxigénszint is teljesen másfelé járt, mint vártam, úgyhogy most jön egy kis pihenő, aztán bele kell állni a kemény munkába a vébé előtt.”

Horváth Dávid, 50m mell, aranyérem

“Viccesen azt mondhatnám, hogy akad példakép, aki edzés nélkül is tud eredményeket szállítani, de komolyra fordítva a szót, magam sem tudom, honnan jönnek ezek az úszások. Végül is két éve már igazából edzősködöm, ehhez képest ugyanazt a programot úsztam most is, mint versenyző koromban, a három mellet, plusz váltót is, szóval ma már elég fáradtnak éreztem magam, de azért maradt elég erő arra, hogy az ötven is meglegyen.”

Sebestyén Dalma, 50m mell, aranyérem

“Eddig az ősszel minden összejött, ami csak hátráltathat egy felkészülést, úgyhogy örülök, hogy ilyen állapotban is tudtam segíteni a csapatot elsősorban a váltókban. Nyilván nem ugyanazt az étlapot úsztam, amit szoktam, de azért nagyon jó érzés, hogy egy egyéni arannyal sikerült megkoronáznom az itteni szereplést.”

Andor Benedek, 100m vegyes, aranyérem

“Egy másodpercet javítottam a reggeli időmhöz képest, és már az is nagy egyéni rekord volt. És mindig nagy boldogság, ha egy ilyen mezőnyben bajnok tud lenni az ember.”

A negyedik nap bajnokai

Férfiak

800m gyors: Hartmann Máté (Pécsi Sportiskola) 7:50.01

200m hát: Telegdy Ádám (Kőbánya SC) 1:53.09

50m mell: Horváth Dávid (Kőbánya SC)

100m pillangó: Márton Richárd (Bp. Honvéd) 51.76

100m vegyes: Andor Benedek (UNI Győr) 53.61

4x200m gyorsváltó: FTC 7:14.37

(Kovács Benedek, Takács Botond, Grandpierre Krisztián, Németh Nándor)

Nők

800m gyors: Jackl Vivien (Tatabányai Vízmű) 8:23.67

200m hát: Molnár Dóra (Budafóka) 2:06.49

50m mell: Sebestyén Dalma (UNI Győr) 31.49

100m pillangó: Ugrai Panna (Hód Úszó SE) 57.62

100m vegyes: Ugrai Panna (Hód Úszó SE) 1:00.23

4x200m gyorsváltó: BVSC-Zugló 8:07.51

(Békési Eszter, Szabó Kincső, Ilyés Laura, Késely Ajna)

A Ob, 4. nap: Ugrai Panna hat arannyal zárt bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.