Öttusa – Fókuszban az olimpiai kvótaszerzés a budapesti világbajnokságon

Öttusa – Fókuszban az olimpiai kvótaszerzés a budapesti világbajnokságon
Kormány Sport

A megszerezhető három női és férfi olimpiai kvóta miatt kiemelt jelentőségű lesz az év fő öttusaversenye, a hétfőn rajtoló budapesti világbajnokság.

A kvalifikációs helyek egy része már gazdára talált a világkupadöntőben, illetve az eddig megrendezett idei kontinensbajnokságokon, de a következő állomás is kínál lehetőséget az olimpiai részvétel kiharcolására. Ez adott esetben jelenthet három-három kvótát, de kevesebbet is, mert ha olyan versenyző végez az első háromban egyéniben, aki már rendelkezik kvótával, a felszabaduló helyet a 2020. június 1-jén érvényes olimpiai kvalifikációs rangsor alapján osztják ki.

A magyarok közül eddig Demeter Bence és Kovács Sarolta szerzett kvótát az augusztus eleji, angliai Európa-bajnokságon. Ez ugyan névre szól, de mivel egy országból nemenként csak két öttusázó indítható a nyári játékokon, amennyiben több versenyző biztosítja magának a jogot, a szövetség dönti el, kit nevez.

Az újabb magyar kvótaszerzés a sérülések, kihagyások, illetve az idei eredmények alapján most meglepetés lenne. A korábbi eredményekből kiindulva azonban a férfi válogatott két meghatározó tagjának, az egyéniben vb- és Eb-aranyérmes, olimpiai harmadik Marosi Ádámnak, valamint a 2017-ben Eb-n és vb-n is második Kasza Róbertnek van esélye a közvetlen élcsoportban végezni.

“Nagyon sok változást nem látok az Európa-bajnoksághoz képest, a kérdés az, mennyire fog összejönni most a versenyzés. Mindenféleképpen szeretnék érmet, jó lenne, ha ez egyéniben jönne össze, mert akkor lenne még egy kvótásunk. Az esély megvan rá, de hogy ténylegesen mi lesz, majd az élet dönti el” – mondta az MTI-nek Martinek János, a férfiak szövetségi kapitánya, aki szerint 10-15 olyan versenyző van, aki odaérhet az élcsoportba.

Elmondta még, hogy a novemberben és márciusban bokaműtéten átesett Demeter lába érzékeny, kíméletesen terheli, a sérülés miatt a múlt évet kihagyó Kasza feljövőben van, szerinte jobb formában lesz, mint az Eb-n volt, Marosi pedig fizikailag jó állapotban van, de el kell tudni engednie egy kicsit magát, akkor eredményesen szerepelhetne. A negyedik egyéni indulónak, Regős Gergelynek szintén jó az erőnléte, neki a szakvezető szerint fejben kell elviselnie a terhet, hogy a felnőttek között versenyez. Bath-ban Demeter hetedik, Regős 26., Marosi 28., Kasza 29., a csapat pedig ötödik lett.

A nőknél a magyar válogatott sorozatban háromszor nyerte meg a világbajnokságot a hagyományos versenyben, ezúttal azonban nehezen elképzelhető hasonló folytatás. Már csak azért is, mert a hétfőn bokatörést szenvedett Földházi Zsófia, aki májusban amúgy is lábműtéten esett át, és az Európa-bajnokságon sem volt jó állapotban, biztosan nem indul. A válogatott másik alapembere, Alekszejev Tamara e heti döntés alapján ott lesz ugyan a mezőnyben, de kérdés, hogy mennyire hatékonyan tud majd vívni és lőni azután, hogy július végén eltört a kézközépcsontja. Az alapcsapatból egyedül a 2016-ban egyéni világbajnok Kovács áll úgy rendelkezésre, hogy külső körülmény nem hátráltatja, neki így a még korántsem teljesen egészséges Alekszejevvel és fiatalabb társakkal kellene ezúttal ütőképes csapatot alkotnia.

Az Eb-n ő 13. lett, ezzel a nemzetenkénti korlátozásoknak, illetve a vk-döntőben első litván Laura Asadauskaite győzelmének köszönhetően éppen elcsípte az utolsó, nyolcadik kvótahelyet. A 18 éves Gulyás Michelle a 19., a 20 éves Guzi Blanka a 29., a csapat pedig a hatodik helyen végzett. Földházi nem jutott döntőbe Bath-ban.

Kállai Ákos, a női válogatott szövetségi kapitánya szerint Kovács most fizikálisan jobb állapotban van, mint az Eb-n volt, és mivel van kvótája, felszabadultabban versenyezhet, illetve az idei, székesfehérvári világkupán győztes, magyar bajnok Alekszejev fizikális felkészültsége is rendben van a kézsérülése ellenére. Mindkét versenyzőt képesnek tarja az első tíz közé kerülésre, emlékeztetett rá, hogy “mindketten szeretnek hazai közönség előtt versenyezni”, míg a fiatalok számára elsődleges célként a döntőbe kerülést jelölte meg.

Az Eb-n a magyarok a Barta Luca, Réti Kamilla női és a Málits István, Bereczki Richárd férfi kettős révén két bronzérmet nyertek váltóban. Ugyanez a két duó ezúttal is indul az első két napon, nyilván erősebb mezőnyben, illetve további egy-egy hazai páros is versenyezhet, ha 24-nél nem lesz több nevező.

A zárónapon, jövő vasárnap sorra kerülő vegyes váltó összeállításáról a hagyományos versenyek után döntenek a kapitányok.

A világbajnokságon a hagyományos versenyek döntőjét az elmúlt évihez hasonlóan két nap alatt rendezik meg, az elsőn a nők és a férfik esetében is a körvívásra kerül sor, a másodikon pedig a program többi részére.

Az öttusa-világbajnoksággal párhuzamosan zajlik majd – most először együtt – a lézerlövészetes (laser run) világbajnokság, melyre a szervezők előzetesen mintegy ezer résztvevőt vártak.

A budapesti világbajnokság magyar indulói:

férfiak:
hagyományos verseny: Marosi Ádám, Kasza Róbert, Demeter Bence, Regős Gergely
váltó: Málits István, Bereczki Richárd és Szabó Illés, Kardos Bence

nők:
hagyományos verseny: Kovács Sarolta, Gulyás Michelle, Guzi Blanka, Alekszejev Tamara
váltó: Barta Luca, Réti Kamilla és Simon Sarolta, Guzi Blanka

vegyes váltó: az egyéni versenyek után nevezik meg az indulókat a kapitányok

A program:
szeptember 2., hétfő – női váltó
szeptember 3., kedd – férfi váltó
szeptember 4., szerda – női selejtező
szeptember 5., csütörtök – férfi selejtező és női körvívás
szeptember 6., péntek – női döntő és férfi körvívás
szeptember 7., szombat – férfi döntő
szeptember 8., vasárnap – vegyes váltó

A versenyeket a Ludovika Akadémián és a Kincsem Parkban bonyolítják le.

Forrás, fotó: MTI, mindiGO Sport, jochapress.hu, pentathlon.hu