A sportág történetének első qatch-világbajnokságát rendezik február elején Budapesten. A vasárnapi program részeként, a gála-mérkőzés alkalmával összemérik tudásukat egykori, aktív kézilabdázók és strandkézilabdázók. Eddigi tapasztalataik alapján, óriási lehetőség rejlik a qatch-ben.
Harsányi Gergely, 179-szeres válogatott, 2-szeres olimpikon, olimpiai 4. kézilabdázó
„Örömmel megyek a vb gálameccsére, pláne, hogy úgy hallottam, a strandkézisek még nem profik qatch-ben, ezért megverhetjük őket. Viccet félretéve, szeretem az újdonságokat, szívesen teszem magam próbára egy új sportban. A teqball-t kipróbáltam, az tetszett is, mert a focit szeretem, de ez hasonlít a kézilabdára, ami azért a szívemhez közelebb áll. A létszám is barátságos, jóval könnyebb háromfős csapatot kiállítani, meg többet érhetünk labdába, forgó rendszer van, sok a passz, a képességeket sem egyoldalúan fejleszti. Nekem a qatch-ről a gyerekkorom jutott eszembe, amikor a pincében, táborokban nekiestünk pingpongozni. Ugyanazt az érzést hozta elő, csak modernizálva, hiszen ehhez is csak egy asztal és a labda kell, mégis elképesztően nagy a közösségépítő szerepe.”
Tóth Ádám, a CYEB Budakalász válogatott jobbszélsője
„Tavaly nyáron volt lehetőségem kipróbálni a qatch-et és azonnal megszerettem. Nagyon gyors játék, minden pillanatban figyelni kell. Tetszik benne, hogy igazi csapatmunkát igényel, és folyamatosan változtatni kell a posztokat. Örültem a gálameccs felkérésnek, így ezúttal egy másik sportban is megmutathatom magam. Ráadásul két másik válogatott szélsővel, Harsányi Gergővel és Vadkerti Attilával alkotunk egy csapatot. Kíváncsian várom azt a hétvégét és bízom benne, hogy minél többen kilátogatnak megnézni a vb-mérkőzéseket.”
Vadkerti Attila, 124-szeres válogatott, olimpiai 4. helyezett válogatott kézilabdázó
„A sportággal először egy Szegeden rendezett qatch-eseményen találkoztam, ahová a barátommal beneveztünk. Gyorsan megnéztem, hogy egyáltalán mik a szabályok és hogy milyen igénybevételt igényel. Kíváncsi voltam a qatch-re, hiszen lábbal nem vagyok ügyes, így egyértelmű volt, hogy a teqball helyett ez lesz az én világom. Egyáltalán nem bántam meg, mert iszonyatosan élveztem a játékot és az egész versenyt.
Kívülről egyszerűnek tűnhet a játék, de sokat lehet taktikázni. Nagyon egyszerű szabályok mellett, bárhol lehet játszani, hiszen csak egy asztal kell hozzá. Bármelyik szinten nagyon szórakoztató tud lenni. A legjobb, hogy muszáj használni a fejünket, jelentősen fejleszti a
csalafintaságot, hiszen fontos, hogy ne olvassák le, hogy mit szeretnénk védekezni. Nem utolsósorban pedig a dobáspontosságot is fejleszti. Az utánpótlásnak nagyon sokat segíthet a labda nélküli mozgás, a védekező lábmunka fejlesztésében, valamint, hogy megtanulják a labdacsapdákat kialakítani.”
Zakics Bence, világbajnoki bronzérmes strandkézilabdázó, 2018 legjobb játékosa
„Barátaimon keresztül ismertem meg a qatch-t, akik már versenyszerűen űzik ezt a sportágat. Esélyük nyílt, hogy kijussanak a világbajnokságra, és hívtak, hogy nézzem meg őket játék közben. Ehhez képest felkérést kaptam, hogy a strandkézis csapattársaimmal részt vegyek a gálameccsen, ahol Harsányi Gergőék ellen állhatunk asztalhoz. Izgalmasnak tűnik, főleg a látványelemei miatt, de nagyon szórakoztatónak találom, és az sem mellékes, hogy akár szabadban is lehet játszani, gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt.”
John András, világbajnoki ezüstérmes, többszörös Eb-bronzérmes, Világjátékok ezüstérmes, All Star-csapattag válogatott strandkézilabdázó
„A csapattársaim már kipróbálták ezt az új sportágat, és én is kedvet kaptam hozzá. Néztem felvételeket, ismerkedtem a szabályokkal, de élesben a vb gálameccsén fogom kipróbálni. Nagyon megfogott benne, hogy gyors, nincs kontakt, így kevesebb a sérülésveszély, és az sem mellékes, hogy koedukált is lehet, fiúk, lányok játszhatják együtt. Szerintem hobbiként is szórakoztató.”
Hajdú Péter, világbajnoki- és Eb-bronzérmes strandkézilabdázó
„Izgalmasnak találom ezt az egész miliőt, amit a teq-sportágak árasztanak magukból. Mivel botlábú vagyok a teqball szóba sem került, de a qatch azonnal felkeltette az érdeklődésemet, hiszen sokban hasonlít a kézilabdára. Hat ember elég hozzá, gyorsan megtanulható és nem csak profiként játszhatják, hanem szurkolóknak, baráti társaságoknak is kiváló időtöltés. Ugyan itt nincs test-test elleni játék, és még akrobatikus elemeket sem igényel, mint a strandkézi, mégis nagyon dinamikus, látványos, sőt még közösségkovácsoló ereje is van.”
A játék szabályairól bővebben.
PROGRAM
- nap – Selejtezők (10 órától)
Dátum: 2020 február 1.
Helyszín: MOM Sport
- nap – Döntők (9:00 órától)
Dátum: 2020 február 2.
Helyszín: Sterbinszky Amália Kézilabdacsarnok
Forrás: Qatch média