Tizenöt pontos reformjavaslatot dolgozott ki a következő évek stratégiájára vonatkozóan a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) annak érdekében, hogy ismét vonzó legyen az olimpia.
Fotó: NOB
A szervezet pénteki közleménye szerint a NOB-tagok úgy értékelték a helyzetet, hogy az elmúlt években a világ legnagyobb sporteseményének csökkent a korábbi fénye, a lehetséges rendezők számára nem vonzó vendégül látni az olimpiát, mert félnek a játékok méretétől, költségeitől.
“A koronavírus-járvány alapjaiban változtatta meg a világunkat, amely már soha nem lesz olyan, mint korábban. Amikor majd túljutunk az egészségügyi vészhelyzeten, annak szociális, gazdasági, pénzügyi és politikai következményei lesznek” – jelentette ki a testület virtuális kongresszusának utolsó napján Thomas Back elnök.
A sportvezető által ismertetett reformok – melyek a korábbi reformcsomagra utalva az Agenda 2020+5 nevet kapták – öt pilléren nyugszanak: ezek a szolidaritás, a digitalizáció, a fenntarthatóság, a hitelesség, valamint a gazdasági és pénzügyi rugalmasság. A NOB szeretné jobb helyzetbe hozni saját magát és az olimpiai játékokat is a pandémia után átalakuló globális környezetben.
A tervek között szerepel a rendezés utáni, közösségre és környezetre gyakorolt pozitív hatások növelése, illetve a fizikális jellegű virtuális sportágak, mint például a rögzített kerékpározás olimpiai programba emelése.
A NOB évek óta új impulzusokkal szeretne közelebb kerülni a fiatalokhoz, ennek egyik fontos eleme lehet a virtuális sportágak műsorba vétele. A végső cél az, hogy a játékok a rendezést fontolgatók mellett a szurkolóknak és a szponzoroknak is vonzóak legyen a költségek csökkentésével, a megemelt digitális jelenléttel, illetve a modern közvetítési módok bevezetésével.
A NOB legutóbb 2014-ben dolgozott ki egy nagyobb reformtervezetet, az Agenda 2020-at, amellyel az volt a cél, hogy kisebb városok is pályázhassanak, vagy egy ország több településsel is jelentkezhessen a rendezésre. Ez azonban nem bizonyult eléggé hatásosnak, ugyanis nem növelte meg a tényleges jelentkezők számát, sokan a pályázati folyamat közepén léptek vissza a rendezési szándéktól. A NOB éppen ezért 2017-ben példa nélkül álló döntést hozva egyszerre ítélte oda a 2024-es nyári olimpiát Párizsnak, a 2028-ast pedig Los Angelesnek, mivel csak ez a két város érdeklődött komolyan a házigazda szerep iránt.
A NOB már azt is bejelentette, hogy a 2032-es nyári játékok rendezésére az ausztráliai Brisbane pályázatát favorizálja.
(MTI)