A magyar női vízilabda-válogatott 11-6-ra kikapott a címvédő és világbajnok amerikai csapattól a riói olimpia csoportküzdelmeinek szombati zárófordulójában.
Bíró Attila Európa-bajnok együttese – amely korábban a kínaiakat legyőzte, a spanyoloktól pedig vereséget szenvedett – a négyes harmadik helyén végzett, ami azt jelenti, hogy a folytatásban az olimpiai bronzérmes ausztrálokkal játszik majd a negyeddöntőben.
Négy évvel ezelőtt, Londonban a bronzmérkőzésen találkozott egymással a két csapat, akkor hosszabbítás után 13-11-es ausztrál siker született. 2008-ban, Pekingben ugyancsak a harmadik helyért csatázott egymással a két válogatott, a kínai metropoliszban 9-9-es döntetlen után büntetőkkel győztek az ausztrálok.
Az olimpiai felkészülés során többször is megmérkőzött egymással a két gárda, a margitszigeti BENU Kupán egy rendkívül kemény összecsapáson 5-3-ra nyertek az ausztrálok, később Cegléden pedig 7-7-es döntetlen született.
Eredmény:
női vízilabdatorna, 3. forduló:
B csoport:
Egyesült Államok-Magyarország 11-6 (2-2, 5-1, 1-1, 3-2)
——————————————————-
Maria Lenk Uszoda, 500 néző, v.: Deslieres (kanadai), Dutilh-Dumas (holland)
gólszerzők: Steffens 4, Musselman 3, Mathewson 2, Neushul, Gilchrist 1-1, illetve Szűcs 2, Bujka, Czigány, Antal D., Keszthelyi 1-1
emberelőny/gól: 9/5, illetve 4/0
Egyesült Államok:
—————–
Johnson – Seidemann, Fattal, Steffens, Mathewson, Neushul, Clark – cserék: Musselman, Fischer A., Gilchrist, Fischer M., Craig
Magyarország:
————-
Kasó – Antal, Kisteleki H., Szűcs, Keszthelyi, Bujka, Garda – cserék: Czigány, Takács, Illés, Tóth I., Csabai, Gangl
Amerikai góllal indult a találkozó, de gyorsan jött a magyar egyenlítés, Szűcs Gabriella lövése az amerikaiak világklasszis kapusának, Asleigh Johnsonnak a hóna alatt talált utat a hálóba. Nem sokat kellett várni a rivális újabb találatára, Kasó Orsolyát könnyedén ejtette át Maggie Steffens, az amerikaiak kapitánya. A magyarok tapadtak ellenfelükre, Bujka Barbara centerben verte meg emberét és húzta a labdát a kapuba (2-2). Az amerikaiak erejét jól mutatta, hogy Adam Krikorian szövetségi kapitány szinte teljes sort is cserélhetett.
A második negyedben ismét az amerikaiak szereztek vezetést, de Czigány Dóra egy szép pattintott lövéssel válaszolt. A világbajnok – amely talán kissé a bírók támogatását is élvezte – két emberelőnyt váltott gyorsan gólra, majd Kaleigh Gilchrist “pókhálózta ki” a jobb felsőt (6-3). A hetedik amerikai találatot követően Bíró Attila időt kért, hogy kissé rendet tegyen a fejekben.
A harmadik felvonás Antal Dóra szép szélről bepattintott találatával indult, majd mindkét oldalon számos helyzet maradt ki, végül Steffens a játékrész végén emberelőnyből volt eredményes (8-4).
A negyedik negyed elején Keszthelyi Rita szerzett gólt egy megúszás végén, majd Szűcs Gabriella talált be kiszorított helyzetből, kettőre csökkentve ezzel a különbséget (8-6). Az amerikaiak azonban egy pillanat alatt “kapcsoltak” és egy remek húzásgóllal ismét elléptek, sőt, ötméteresből újra “lőtávolon” kívülre kerültek (10-6). A tengerentúliak lendülete nem tört meg, Courtney Mathewson fórból lőtte ki a jobb felső (11-6), beállítva ezzel a végeredményt.
“A lebonyolítás miatt a spanyol meccs után gyakorlatilag biztos volt, hogy bármit is csinálunk, harmadikok leszünk a csoportban, de úgy gondolom, mivel az amerikai és az ausztrál csapat hasonló játékstílust képvisel, bizakodva nézhetünk a hétfői mérkőzés elé” – utalt a negyeddöntőre Bíró Attila, aki azonban hangsúlyozta, szerette volna, ha szorosabb mérkőzést játszanak a címvédővel.
“Nem úgy játszottunk, mintha ez egy edzőmeccs lenne, ez egy olimpia. Persze próbáltunk olyan dolgokat, amiket játszani fogunk majd, de jó néhányat nem. Több kiemelkedő egyéni teljesítményre lesz szükségünk a negyeddöntőben. Nem szabad a régebbi meccsekből kiindulni, de nem fognak meglepni minket” – tette hozzá a szakember.
korábban, a csoport másik mérkőzésén:
Spanyolország-Kína 12-8 (3-2,, 4-4, 2-1, 3-1)
A csoport végeredménye: 1. Egyesült Államok 6 pont, 2. Spanyolország 4, 3. Magyarország 2, 4. Kína 0
A csoport:
Olaszország-Oroszország 10-5
Ausztrália-Brazília 10-3 (1-1, 4-1, 2-0, 3-1)
A csoport végeredménye: 1. Olaszország 6 pont, 2. Ausztrália 4, 3. Oroszország 2, 4. Brazília 0
A negyeddöntő párosítása:
MAGYARORSZÁG-Ausztrália
Olaszország-Kína
Spanyolország-Oroszország
Egyesült Államok-Brazília