A tavalyi kazanyi világbajnokság, illetve az idei eredmények alapján könnyen elképzelhető, hogy a legnagyobb magyar sikereknek az Olimpiai Uszoda lesz a helyszíne Rióban.
Rögtön a szombati nyitónapon megkezdődhet az éremgyűjtés, ráadásul 400 méter vegyesen Hosszú Katinka úgy ugrik majd vízbe, hogy a közelmúltban még csak meg sem tudták szorítani riválisai. A szám világbajnokának – illetve a 200 méter vegyes vb-címvédőjének és világcsúcstartójának – idei legjobb eredményéhez (4:29.89 perc) képest a ranglista második helyén álló brit Hannah Miley több mint három másodperccel gyengébb (4:33.40 perc).
Az első érmet ugyanakkor Verrasztó Dávid szerezheti meg a magyar csapatnak, aki 400 méter vegyesen a szám világbajnoki ezüstérmeseként rajtol. Idei legjobb időeredménye (4:12.21 perc) ugyan csak a 9. a ranglistán, de ebben az évben nem sokat versenyzett, különösen nem olyan ellenfelekkel, akik mellett igazán kiemelkedőt tudott volna teljesíteni. A tavaly Kazanyban úszott 4.09.90 perces idejével viszont a harmadik lenne.
Hosszú Katinka 200 méter vegyesen világcsúcstartóként abszolút favorit, így – ugyan az olimpiát megelőző sajtótájékoztatóján azt mondta, nem tudja megígérni az aranyérmeket – nagy meglepetés lenne, ha az említett két számban nem ő állna fel a dobogó legfelső fokára.
Hosszú ezen kívül 100 és 200 méter háton, valamint 200 méter pillangón, illetve a 4×200 méteres váltó tagjaként indul, s mindegyik számban ott lehet az első három között.
Hosszú mellett az első számú aranyesélyes Cseh László, aki negyedik olimpiáján vesz részt, de először nem vegyesúszóként, hanem pillangóspecialistaként áll rajthoz. Cseh tavaly Kazanyban 200 méter pillangón a szám olimpiai bajnokát, a dél-afrikai Chad Le Clos-t legyőzve nyert aranyérmet, s lett a legnehezebbnek tartott szám “királya”.
Ugyanakkor Le Clos mellett ezúttal is meg kell küzdenie ősi riválisával, a 18-szoros olimpiai bajnok Michael Phelpsszel, aki 2014-ben döntött úgy, hogy visszatér, miután a londoni játékokat követően már bejelentette visszavonulását. Érdekesség, hogy Cseh idei legjobbját, a londoni Európa-bajnokságon úszott 1:52.91 percet ebben az esztendőben még nem tudták megközelíteni, ez az idő négy évvel ezelőtt Londonban aranyérmet ért volna, hiszen Le Clos akkor 1:52.96 perccel nyert.
Az egyetlen magyar címvédő az uszodában Gyurta Dániel lesz, a 27 éves versenyzőnek tavaly Kazanyban szakadt meg a 2009-ben kezdődött sikersorozata 200 méter mellen azzal, hogy a tatár fővárosban harmadikként ért célba. Az UTE úszója akkor azt mondta, jobbkor nem is jöhetett volna számára ez az eredmény, hiszen emiatt még keményebben dolgozik majd. Gyurta már az elutazás előtt jelezte, vélhetően a 200 méter mell fináléjában 2:07 perc alatti időeredmény, vagyis világcsúcs kell majd a győzelemhez. Négy évvel ezelőtt Londonban ugyanezt a kijelentést tette, s be is jött neki, hiszen a brit fővárosban 2:07.28-as világcsúccsal nyert.
A három “nagyágyú” mellett nem szabad megfeledkezni például Kapás Boglárkáról, aki a londoni kontinensviadalon “letarolta” a gyorsúszás mezőnyét, ugyanakkor Rióban már tengerentúli riválisaival is meg kell küzdenie. Az ő ellenfelei között szerepel az amerikai Katie Ledecky, akitől hazája sajtója nemcsak magabiztos győzelmeket, de világcsúcsokat is vár. Szilágyi Liliána pillangóúszásban okozhat meglepetést, Kenderesi Tamás pedig Cseh László társaságában robbanhat be a mezőnybe pillangóúszásban.
Az olimpiai úszóversenyek előfutamait magyar idő szerint szombat 18 órától rendezik, míg a döntőkre este 22 órától kerül sor.