Útjára indul a Formula.hu olimpiai sorozata, mely sajátos megközelítésben foglalja össze a nyári olimpiai játékok versenynapjait – következik az első rész, ez történt a játékok első, magyar szempontból fantasztikus napján.
Juan Manuel Fangio-trófea a nap emberének: Hosszú Katinka (Magyarország)
Egyáltalán nem hazabeszélünk, amikor rögtön a játékok első napján egy magyar versenyzőt választunk a nap emberének. A 400 vegyes királynője, Hosszú Katinka öt világ- és számtalan Európa-bajnoki cím után az ötkarikás játékokon is felért a csúcsra. A számnak ő volt az abszolút esélyese, külföldön is azt suttogták, hogy csak a világcsúcs lehet az ellenfele, de arra a hihetetlen dominanciára így is csak kevesen számíthattunk, amit a kínai Je Si-ven eddigi csúcsát eltörlő magyar versenyző bemutatott – mintha Mercedesben úszott volna, míg a finálé többi, egyébként kiváló résztvevőjét egy-egy Sauberre kárhoztatták. Az már csak hab a tortán, hogy ha csak néhány percre is, de Baja büszkesége sikerének köszönhetően Magyarország példátlan módon még az éremtáblázaton is átvette a vezetést. És ez csak a kezdet, Katinka ma már újra medencébe ugrik…
Kesjár Csaba-emlékérem a nap magyarjának: Szász Emese
Az olimpiai játékok történetében először Magyarország két aranyéremmel zárta az első napot, s míg ezek egyike, Hosszú Katinka elsősége szinte borítékolható volt, addig a legjobb eredményeként egy egyéni világbajnoki ezüstérmet felmutató párbajtőröző esetében legfeljebb reménykedhettünk az erős szereplésben – maga is beismerte: papíron nincs esélye éremszerzésre. Csakhogy a vívás nem papíron, hanem páston zajlik… A 16 közé jutásért a 2013-as világbajnok Beljajevát győzte le gyenge kezdés után végül magabiztosan, majd a nyolcaddöntőben koreai ellenfelét is elintézte 15-11-gyel. A nyolc között aztán sikerült neki az, ami Alonsónak annak idején Montrealban nem: megállította a japán Satót, az elődöntőben pedig végig vezetve egy kissé izzasztó hajrában győzött, s várhatta a finálét a világbajnok ellen. Azt a finálét, melyben az olasz Fiamingo néhány bosszantó csuklószúrással hamar előnyt szerzett, sőt 10-6-nál már szinte minden veszni látszott, de Szász Emese innen is vissza tudott jönni, s Nagy Tímea 2000-es és 2004-es sikere után harmadszor nyitotta meg női párbajtőrözőként a magyar aranyak sorát.
Jean Alesi sisakja a nap pechesének: Lindolfo Delgado (Mexikó)
A mexikói könnyűsúlyú bokszoló Lindolfo Delgado balszerencséje az volt, hogy a szövetség egy sokat vitatott döntéssel engedélyezte a profik indulását, a 15-ből 15 győzelmet számláló olasz Carmine Tommasone pedig úgy döntött, elindul. És meg is verte alaposan.
Peter Collins-medál a sportszerűségért: Albert Ramos-Viñolas (Spanyolország)
A tenisztorna első fordulójában Nisikori Kej kezéből kiesett az ütő szerva közben, spanyol ellenfele viszont „nem kérte” a biztos pontot, s magasan emelte vissza a labdát, hogy a japánnak legyen ideje felvenni az ütőjét. Csodálatos, fair play-díjat érdemlő jelenet volt.
Max Verstappen-érem a nap felfedezettjének: Virginia Thrasher (USA)
A mindössze 19 esztendős amerikai sportlövő, Virginia Thrasher a női 10 méteres légpuska döntőjében utolsó, 20. lövésével 10,4-et talált, amivel biztossá vált, hogy ő a 2016-os nyári olimpiai játékok első aranyérmese – a korábban versenyszerűen műkorcsolyázó sportoló két olimpiai bajnokot győzött le a finákéban.
Juan-Pablo Montoya-aranymikrofon a nap nyilatkozatáért:
„Őszintén szólva, rendesen beszartam” – nyilatkozta Tátrai Miklós sportlövő arról, miért maradt el az előzetesen elvárt eredménytől.
Neil Horan-emléktábla a nap hülyéjének: Hasszan Szaada (Marokkó)
A marokkói öklözőnek szombaton kellett volna megkezdenie olimpiai szereplését, de eddig már nem juthatott el: két, az olimpiai faluban dolgozó pincérnő feljelentette szexuális zaklatásért, amiért legalább 15 napra őrizetbe vették.
Taki Inoue sushija a nap szerencsétlenének: M. Vasić és N. Beđik (Szerbia)
Sima továbbjutást bukott el a szerbek kormányos nélküli kettese az előfutamokban, miután nemes egyszerűséggel beleborultak a vízbe. Ami nekik balszerencse, nekünk szerencse, hiszen ennek köszönhette futamában utolsó előtti, továbbjutó helyét a Simon-Juhász páros.
Pezsgőlocsolás – avagy a nap pillanata:
A szíriai Yusra Mardini tavaly még az életéért úszott, amikor három kilométerre a görög partoktól elsüllyedt a csónakja. Egy évvel később Rióban már a 100 méteres pillangó selejtezőjében úszott az olimpiai zászló alatt, s elsőként csapott célba előfutamában.
Vladimir Rys-életműdíj a nap fotójáért:
Vízimentők vigyáznak a világ legjobb úszóinak épségére – a brazil előírások szerint ugyanis ez kötelező:
Lewis Hamilton okostelefonja a nap közösségi médiás üzenetének:
A szentatya maga is üzent az olimpián induló sportolóknak:
Pastor Maldonado szuszpenzora a nap bukásáért: Samad Poor Seiedi (Irán)
Az iráni országúti kerékpáros a férfi mezőnyversenyben alaposan elnézett egy kanyart, s frontálisan a falnak ütközött. Szerencsére megúszta az incidenst komolyabb következmények nélkül:
Michael Schumacher-díj a nap rekordereinek:
A 31. nyári olimpiai játékok első világrekordja már a megnyitó előtt megszületett: a koreai Kim Vudzsin a férfi íjászok 72 nyilas rangsoroló versenyében egyéni világcsúcsot lőtt kereken 700 ponttal, s így egy egységgel megdöntötte honfitársa négy évvel korábbi etalonját. Az olimpia második világrekordja a medencében született: a brit Adam Peaty 100 mellen 57,55-öt úszott, ezzel saját csúcsát javította meg. Ezután következett Hosszú Katinka csúcsa 400 vegyesen, az új rekord 4:26,36, percekkel később pedig a negyedik is megszületett: az ausztrál 4×100-as női gyorsváltó 3:30,65 alatt teljesítette a távot.
Michelisz Norbert bukósisakja a nap további magyarjainak:
A férfi vízilabda-válogatott remek kezdés után, 10-6-os vezetésről kiengedve 13-13-as döntetlent játszott a torna első számú esélyesével, Szerbiával – a kapuban a WTCC-s Nagy Dani bátyjával, Nagy Viktorral. A 48 kilogramm alatti judokák mezőnyében Csernoviczki Éva egy sima győzelem után sérüléstől hátráltatva kapott ki a tavalyi világbajnok argentin Paretótól. Bár vállon vitték le, végül a vigaszágon ki tudott állni, de kazah ellenfele ipponnal diadalmaskodott felette, így végül hetedik lett.
Az egypárevezősben induló Pétervári-Molnár Bendegúz futamát második helyen zárta toronymagas esélyes új-zélandi riválisa mögött, így simán jutott a keddi negyeddöntőbe. Simon Béla és Juhász Adrián szintén továbbjutott kormányos nélküli kettesben, miután szerb riválisaik a vízbe borultak. Mickolczi Julianna a 22. helyet szerezte meg a 10 méteres légpuska versenyszámban, míg Tátrai Miklós 42. lett 10 méteres légpisztolyban. Az asztaliteniszező Lovas Petra sikerrel vette az első akadályt egyiptomi ellenfele ellenében, s Póta Georgina és Pattantyús Ádám is továbbjutott. Nem sikerült viszont a döntőbe jutás a lólengésben induló Hídvégi Vidnek, bár erős gyakorlatot mutatott be, a sűrű mezőnyben ez csak a 9. helyre volt elég – igaz, ő az első tartalék arra az esetre, ha valaki nem tudna kiállni a fináléban.
Az úszóprogram csalódással indult a magyarok számára: Gyurta Gergely és Verrasztó Dávid sem jutott a 400 vegyes döntőjébe, előbbi a 11., utóbbi a 12. helyen zárta a versenyszámot. Szintén lemaradt a fináléról a 400 gyorson induló Bernek Péter és Kis Gergő, előbbi a 21., utóbbi a 38. helyen zárta a versenyt. Szilágyi Liliána 100 pillangón viszont a 10. helyen továbbjutott az elődöntőbe, de a fináléba már nem sikerült beverekednie magát, s a 13. helyen zárta a versenyszámot. Miközben Hosszú Katinka kis híján az előfutamban is világrekordot úszott, Jakabos Zsuzsanna a 13. helyen fejezte be a küzdelmet. Gyurta Dániel kevésbé fontos számában, a 100 méteres mellúszásban holtversenyben a 16. helyen végzett, de az elődöntőért a szétúszást már nem vállalta, hiszen ez a verseny bevallottan csak a bemelegítést szolgálta a 200 mell előtt, melynek címvédőjeként érkezett Rióba.
Brawn bácsi érkezik a nap statisztikájával:
A szerbek elleni vízilabdameccs első félidejében esett kilenc magyar gólt kilenc különböző játékos szerezte. Nem tudjuk, volt-e példa valaha ilyesmire – de nem lepődnénk meg, ha nem.
A bajnokság állása:
Egy nap után Ausztrália vezeti az éremtáblázatot, miután a nap utolsó versenyszámában átlépték Magyarországot. Élvezzük ki ezt a pillanatot, a papírforma azt súgja, hogy nem fog sokáig tartani. Összesen 20 ország szerzett eddig érmet Rióban, 10 pedig már aranyat is – közülük kiemelendő Vietnam, melynek a sportlövő Hoàng Xuân Vinh története első bajnoki címét szerezte, noha már a 15. olimpiájukon indulnak, eddig egy-egy ezüstjük volt taekwondóban és súlyemelésben.
Kire figyeljünk ma, a játékok 2. napján?
Persze vasárnap is lesz kiért szurkolni az olimpián: a tornacsarnokban Kovács Zsófiára, a lőtéren a légpisztolyos Tobai-Sike Renátára és Egri Viktóriára, az asztalitenisz-teremben Pattantyús Ádámra, Lovas Petrára és Póta Georginára, a teniszpályán Babos Tímeára egyéniben, valamint Jani Réka-Luca oldalán párosban, míg a ringben a 23:15-kor a francia Cissokhóval öklöző Bacskai Balázsra figyelhetünk oda. Na és persze az úszókra: a 100 hát selejtezőiben Hosszú Katinka, illetve Balog Gábor, a 200 gyorson Bernek Péter és Kozma Dominik, 100 mellen Sztankovics Anna, 400 gyorson Késely Ajna és Kapás Boglárka indul, s a férfi 4×100-as gyorsváltó selejtezőjében is szoríthatunk a magyaroknak.
Hall of fame:
1. SZÁSZ EMESE (párbajtőr)
1. HOSSZÚ KATINKA (400 vegyes)