Románia fegyelmezett és könyörtelen játékkal, simán nyert Ukrajna ellen

Cikkünk frissül.

A németországi Európa-bajnokság E csoportjának első meccsét rendezték hétfőn 15 órától a Bayern München otthonában, az Allianz Arenában. A kvartett másik két csapata, Belgium és Szlovákia 18 órától Frankfurtban csap össze.

Várható volt, hogy az ukránok Eb-szereplése politikai visszhanggal járhat, a konfliktust megelőzendő az UEFA kitiltotta az orosz zászlókat a meccs helyszínéről. Az ukrán válogatott magával hozott egy lebombázott lelátót is Ukrajnából, amelyet Münchenben állítottak ki.

Románia veretlenül, csoportelsőként jutott ki az Európa-bajnokságra, többek között Svájcot is megelőzve. Idén azonban még egy meccset sem nyertek, négy felkészülési meccsükön 3 döntetlen és 1 vereség a mérleg, júniusban Liechtenstein és Bulgária ellen is 0–0-t játszottak.

Ukrajna pótselejtezőn, Bosznia-Hercegovinát és Izraelt legyűrve harcolta ki az Eb-részvételt, így ők még márciusban is tétmeccset játszottak. Azóta három barátságos meccsük volt, Németországgal ikszeltek (0–0), Lengyelország ellen 3–1-re kikaptak, viszont 4–0-ra kiütötték a moldovai válogatottat.

Így kezdett a két csapat:

Románia: Nita – Ratiu, Dragusin, Burca, Bancu – R. Marin, F. Marin – Man, Stanciu, Coman – Dragus

Ukrajna: Lunyin – Konoplja, Zabarnyij, Matvijenko, Zincsenko – Sztyepanyenko, Saparenko – Cihankov, Szudakov, Mudrik – Dovbik

A meccs

A svéd bíró sípszavát követően az ukránok indították útjára a labdát a nagyobbrészt román rajongókkal megtelt Allianz Arenában. A meccset aktívabban kezdték az ukránok, előbb Mudrik próbálkozott lövésig eljutni a szélről befelé húzva, ám végül eladta a labdát, majd pár perccel később Zincsenko indította volna Dovbikot, de a román kapus jól érkezett, és megszerezte a labdát.

A 8. percben Románia találta el elsőként a kaput az eddig főleg ukrán fölényt hozó meccsen. Razvan Marin próbálkozott messziről egy kontratámadás végén, Lunyin magabiztosan fogta a lövést. Az első negyedórában Ukrajna többnyire a bal oldalon próbálkozott támadást vezetni, inkább kevesebb, mint több sikerrel.

A 20. perc környékén felfedezték a pálya másik oldalát, Konoplja két beadással is próbálkozott rövid időn belül, a második a meccs első szögletéhez juttatta Ukrajnát. A sarokrúgást követően a románok felszabadítottak, majd Dovbik lőtt messziről, de nem talált kaput.

Az első félidő felénél a románok is eljutottak egy beadásig, az előretörő Ratiu emelte középre a labdát, de az Zincsenko fejéről Lunyin kezébe hullott. A megszerzett labdával támadást építettek az ukránok, eljutottak a második szögletükig, de ez sem volt veszélyesebb, mint az első.

A 27. percben Románia is kiharcolta első szögletét, a saját tizenhatosukon belül megszerzett labdát néhány passzból eljuttatták a másik kapu közelébe a románok. A beadás nem volt veszélyes, az ukránok felszabadítottak.

GÓL! A 29. percben Románia a korábbiaknál agresszívabban támadott le, Lunyin el is adta a labdát, amelyet Man Stanciu elé tálalt, aki 21 méterről a hosszú felsőbe vágta azt, ezzel megszerezte a vezetést Románia.

A gól után is megmaradt a román lendület, a 34. percben balról, az alapvonaltól körülbelül 30 méterre lőhettek szabadrúgást, a beadást az ukránok szögletre tisztázták. A kis szögletet követően a beadás levágódott, de a labda maradt a románoknál, az ukránokat szemmel láthatóan megzavarta a bekapott gól.

A 36. percben újra sikerült támadást vezetniük az ukránoknak, Mudrik a bal szélen verte meg Ratiut, beadását Dragusin mentette szögletre fejjel. A szöglet után a másik oldalról ívelték vissza a labdát a kapu elé az ukránok, végül Mudrik lőhetett, de csapattársát találta el, majd a románok felszabadítottak.

A 38. percben egy hosszú indítást követően kerülhetett volna helyzetbe Ukrajna, de sem Dovbik, sem Cihankov, sem Mudrik nem jutott el lövésig. A megszerzett labdából kontrát vezettek a románok, Man lőtt veszélyesen, szögletre pattant. Stanciu sarokrúgásból a felső lécet találta el, majdnem megszületett az Eb legnagyobb gólja.

A félidő végén rövid ideig állt a játék, miután Sztyepanenko és Marius Marin összefejelt. Az első félidő hosszabbítása két perc volt, a játékvezető tartotta is a szavát, a csapatok pontosan 47 perc játék után vonulhattak szünetre.

Második félidő

A második félidőt az előnyben lévő román válogatott indította útjára, csere a szünetben nem történt. Lendületesen indított Románia, Coman cselezett, majd lőtt a tizenhatoson belülről, mellé.

Az ukránok terve maradt az, amivel az első félidő elején próbálkoztak: Mudrik cselezett, beadta, a románok tisztáztak. Nem sokkal később már Szudakov adott be Mudrik helyéről, de ő sem volt sikeresebb.

A 49. percben Dragus maradt lenn a földön saját tizenhatosa előterében, de az ukránok folytatták a támadásépítést. Szudakov ezúttal beadás helyett messziről lőtt, bőven fölé.

A románok az 51. percben ismét magas letámadással próbálkoztak, labdát is szereztek, a végeredmény egy beadás, amit az ukránok kivágnak. Románia újra építkezhetett, de eladták a labdát, az ukrán kontrát Szudakov túlbonyolította, így csak egy szöglet lett belőle.

GÓL! Razvan Marin szerzett hatalmas gólt egy román kontra után! Ukrajna saját szöglete után a másik oldalról jött bedobással, de a románok megszerezték a labdát, és néhány passz után az ukrán térfél közepén találták magukat. Razvan Marin messziről kilőtte a bal alsót, Lunyin nem ért le, az 53. percben Románia–Ukrajna 2–0.

GÓL! Románia megint magasan szerzett labdát, az első lövést blokkolták, a másodikat Lunyin szögletre ütötte. A szögletet kicsiben elvégezte a román csapat, Man betört a tizenhatoson belülre, majd Dragus elé tálalt, aki bepöckölte a labdát az üres kapuba. A VAR vizsgálódott, de nem talált lest, ezzel Románia–Ukrajna 3–0 az 57. percben.

Bő egy óra játékot követően cserélt először a román csapat. A két gólpasszt is kiosztó Man mellett Coman jött le, a helyükre érkezett Ianis Hagi, a legendás Gheorge Hagi fia, valamint Valentin Mihaila. Az ukránok is változtattak, rögtön hármat is: Sztyepanyenko, Saparenko, Cihankov le, Jaremcsuk, Jarmolenko, Brazsko fel.

A cserék után, a 65. percben Mudrik egy távoli szabadrúgást ívelt a tizenhatoson belülre, a román védők kifejelték, még a büntetőterületen belülről jött egy lövés, amely messze a kapu felé száll. A frissen beállt Jarmolenko próbálkozott.

A 68. percben ismét labdát szereztek a románok, Konoplja csak egy lerántással tudta megakadályozni az újabb román helyzetet, sárga lapot kapott érte. A szabadrúgást oldalról kapura tűzte volna Stanciu, de csak az oldalhálót találta el.

A 70. percben Ukrajna kap szabadrúgást mintegy 25 méterre a román kaputól. Szudakov lőtt, a sorfalról szögletre vágódott a labda. A szögletet Mudrik tekerte be, de a románok kivágták, majd kontráztak, aminek egy ukrán szabálytalanság vetett véget. Ezt követte a negyedik ukrán csere, Konoplja lejött, a helyén Olekszandr Timcsik. A románok elvégezték a kiharcolt szabadrúgást, de Lunyin kezébe szállt a labda.

A 73. percben Szudakov harcolt nagyot egy labdáért, majd Jarmolenko elé passzolt, aki beadta, Dragusin szögletre mentett. A pontrúgás előtt egy román szurkoló szaladt be a pályára, a biztonságiak kikísérték. A szöglet nem volt veszélyes, utána Mudrik cselezgetett, de lövésig ezúttal sem jutott el.

Hosszú, eredménytelen ukrán támadás után román bedobás és csere következett a 75. percben. Két, magyar felmenőkkel rendelkező játékos, Puscas és Rus jött a pályára, Marius Marin és Dragus lement.

Pár perccel később Szudakov lőtt messziről veszélyesen, Nita védte, ez volt Ukrajna első kaput eltaláló lövése, 77 percet kellett rá várni. Nem sokkal később Szudakov újra próbálkozhatott volna, de inkább passzolt, Jaremcsuk azonban saját csapattársába bombázta a labdát.

A 79. percben Razvan Marin birkózott, megkapta érte a meccs második sárga lapját. A szabadrúgást Mudrik csavarta a kapu elé, az egyik védő fejét érintve a vetődő Nita kezében kötött ki.

A 83. percben az utolsó cserelehetőségüket is felhasználták az ukránok, Szudakov lejött, a helyét Malinovszkij vette át a mérkőzés végére. Nem sokkal később Ukrajna a félpályánál szerzett labdát, Mudrik kapott egy hosszú indítást, de ballal nem találta el a kaput.

A 86. percben Románia is cserélt, lejött a csapatkapitány Stanciu, aki az első gólt szerezte. Racovitan érkezett a helyére. A rendes játékidő végén Mihaila egy veszélytelen ukrán beadást tisztázott szögletre. A beadás a kapu felé tartott, egy védő fején megcsúszott, így épphogy mellé ment. Újabb szöglet jött, de ezt már simán kivágták a románok.

A sokadik eredménytelen ukrán beívelést követően megtudtuk, hogy 4 perc a hosszabbítás. A 92. percben Jaremcsuk kapott még egy magas labdát, megpróbálta beemelni a kapuba, a felső lécet találta el. Mudrik nem sokkal később messziről lőtt nagy erővel, Nitáról oldalra pattant a labda.

A mérkőzés úgy ért véget, ahogyan elkezdődött: meddő ukrán mezőnyfölénnyel. Románia fegyelmezett és könyörtelen játékkal simán legyőzte az esélyesebbnek tartott Ukrajnát.

Írta a HVG

A Románia fegyelmezett és könyörtelen játékkal, simán nyert Ukrajna ellen bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.