F1
2016. április 4. hétfő, 20:47
Melyik két mutatóban lett rekorder Kimi Raikkönen, hányszor volt belga versenyzője a McLarennek és mikor állt utoljára ilyen kevés futamgyőztes a rajtrácson? A Bahreini Nagydíj statisztikai érdekességeiből minden kiderül!
Nico Rosberg a Bahreini Nagydíj hétvégéjén több brit nagyság eredményességét is beállította.
– Zsinórban szerzett ötödik futamgyőzelmével utolérte csapattársát, Lewis Hamiltont, akinek szintén ennyi a rekordja az egyhuzamban behúzott diadalokkal. Ő a 2014-es Olasz és USA Nagydíj között nyert ötször. Rajtuk kívül legalább ekkora sorozata csak Vettelnek, Ascarinak, Schumachernek, Brabhamnek, Clarknak és Mansellnek van – Rosberg esélyeit növeli, hogy ők mind világbajnokok is lettek.
– Rosberg 16. győzelmét szerezte, amivel pedig beérte Stirling Mosst a világbajnoki cím nélküli legsikeresebb versenyző titulusáért – amit persze még elveszíthet, ha bajnok lesz.
– A német emellett 43. alkalommal állt dobogóra a hétvégén, ezzel pedig egy másik britet, a háromszoros bajnok Jackie Stewartot érte be.
A Mercedes zsinórban nyolcadik győzelmét aratta, ezzel a csapat beállította eddigi legjobbját. Az egymást követő hatodik kettős győzelmüket azonban nem tudták behúzni, pedig ez abszolút rekord lett volna. Ezt megelőzően egyszer már ők is eljutottak ötig, a Ferrari pedig korábban kétszer.
Lewis Hamilton karrierje 51. pole-pozícióját szerezte, amivel ráadásul egy tizenegy éves pályarekordot is megdöntött. A brit szombati 1:29,493-as körével 34 ezredmásodperccel gyorsabb volt az eddigi legjobbnál, amit Mark Webber jegyzett a 2005-ös nagydíjhétvége negyedik szabadedzésén a Williamsszel, amelyben még V10-es BMW-motor dübörgött.
Kimi Raikkönen folytatta tavaly megkezdett szokását, miszerint csak azokon a pályákon áll dobogóra, amelyeken mesterséges megvilágítás mellett zajlik a futam. A finn tavaly is második lett Bahreinben, összességében pedig már nyolcadik alkalommal állt dobogóra ezen a helyszínen. Ebből azonban egyik sem volt győzelem, így immár Fernando Alonsóval osztja az egy pályán győzelem nélkül szerzett legtöbb dobogó rekordját, amit a spanyol Interlagosban jegyez.
A Ferrari pilótája egy másik rekordot is beállított dobogójával: az egy pályán elért legtöbb második helyezését, hiszen e tekintetben Bahreinben már ötnél jár. Ugyanezt megcsinálta már korábban a Hungaroringen, valamint Michael Schumacher is Montrealban és Imolában.
Romain Grosjean újabb váratlan eredményével ezúttal az 5. helyen végzett, de a Haas erős debütálása mellett az is legalább ugyanilyen meglepő, hogy a franciát korábban még sohasem intették le az 5. pozícióban F1-es versenyen. Grosjean két futam után az egyéni pontversenyben is az 5. helyen áll, ami karrierje legjobbja: eddig az összetettbeli 7. volt számára a csúcs 2012-ben és 2013-ban a Lotusnál.
Stoffel Vandoorne megejtette F1-es bemutatkozását, ezzel ő a 20. belga versenyző, aki valaha is rajthoz állt a sportban – vagy a 21., ha a karrierjét belgaként kezdő, ám francia színekben befejező Bertrand Gachot-t is beleszámítjuk. Ez még csak a második alkalom volt, hogy belga pilóta versenyzett a McLaren autójával, amire korábban csak az 1973-as Német Nagydíjon volt példa – mivel a Ferrari kihagyta azt a futamot, Jacky Ickx a nagy rivális autójával állt rajthoz, és a harmadik helyen végzett.
Vandoorne az első belga volt a mezőnyben azóta, hogy Jerome d’Ambrosio 2012-ben Monzában elrajtolt a Lotusszal, és az első belga, aki a legjobb tíz között ért célba Thierry Boutsen az 1993-as Magyar Nagydíjon elért 9. helyezése óta.
A McLaren 24 éves fiatalja a 47-es rajtszámot viselte, ami F1-es szabályok szerint zajló világbajnoki futamon még sohasem volt használatban korábban – ez azonban egyelőre csak ideiglenes rajtszám volt, Vandoorne majd akkor választhat sajátot, ha állandó tagja lesz a mezőnynek.
Sebastian Vettel autója már a felvezető körben megállt motorhiba miatt, így a startig sem jutott el, hivatalosan tehát nem vett részt a versenyen (ugyanígy járt Jolyon Palmer is, aki a rajt előtt a bokszba hajtott).
Mivel sem Alonso, sem pedig Vettel nem rajtolt el, így a Bahreini Nagydíj mindössze három világbajnok részvételével zajlott le, ilyen kevésre pedig a 2009-es versenyeken volt példa utoljára. A mezőnyben ráadásul összesen 6 futamgyőztes pilóta volt jelen, ami kevesebb, mint az 1996-os Európa Nagydíj óta bármikor (leszámítva a gumibotrányos 2005-os indianapolisi futamot, amin csak két korábbi győztes vett részt).
Pascal Wehrlein a 16. lett az időmérőn a Manorral, ilyen jó rajthelyet pedig legutóbb Jules Bianchi szerzett a csapatnak a 2014-es Belga Nagydíjon.
Max Verstappen révén először szerzett pontot Bahreinben a Toro Rosso, hiszen a holland a hatodik helyen futott be, a csapat korábbi legjobb eredménye pedig csupán a 11. hely volt a pályán. 2006-ban itt végzett Vitantonio Liuzzi, 2014-ben pedig Danyiil Kvjat.
Ez a hétvége ráadásul 1992 óta az első eset volt, hogy két belgiumi születésű versenyző is rajthoz állt egy nagydíjon, hiszen Vandoorne-hoz hasonlóan Verstappen is Flandriában látta meg a napvilágot.