Ha valaki gyerekkorától kezdve az élsportnak szenteli az életét, annak a visszavonulás és az ezzel együtt járó minden napos versengés megszűnése óriási űrt eredményez az életében. Kivéve azokat, akik új, jövedelmező karrierbe kezdenek. Cikksorozatunkban azokat a már visszavonult sportolókat mutatjuk be, akik az aktív sport után sem maradtak tétlenek, és sikeres második karrierükkel tehetős vagyonra tettek szert.
Elég gyakori, hogy a „nyugdíjba” vonult atléták a filmiparban, vagy televíziós műsorokban, közvetítésekben találnak új otthonra.
Jason Statham
Sokan nem is tudják, de a hollywoodi sztár profi műugróként versenyzett 12 éven keresztül, mielőtt színészi karrierbe kezdett. A filmes szakmába Guy Ritchie-nek köszönhetően került, aki mélyvízbe dobta, amikor neki adta az egyik szerepet az 1998-as A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső című filmben. A vízbeugrás pedig nem volt ismeretlen Stathamnek – ilyenkor milyen jó a sportban töltött múlt -, és meggyőzte a producert az alakításával. Első komoly főszerepét 2002-ben, A szállító című akciófilmben kapta, aminek kedvéért több harcművészetet is elsajátított. A most 51 éves színész ráadásul nem kér kaszkadőrt, maga hajtja végre a legveszélyesebb filmes mutatványokat is.
Vinnie Jones
A ’80-as és ’90-es évek egyik legbrutálisabb futballjátékosa, Vinnie Jones a filmvásznon is a legkeményebb legény szerepében szokott megjelenni. Az 1988-as FA-kupa győztes játékos belépőitől sokaknak volt rémálma. Még aktív labdarúgó volt, amikor bekerült a filmipar körforgásába. Hasonlóan Jason Stathamhez, őt is Guy Ritchie karolta fel, és szintén A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső című filmben debütált. Ugyan nem tudhat magának akkora színészi karriert, mint Statham, de Jones-nak sincs oka panaszkodni, filmográfiája majdnem 100 filmet számlál, s elég, ha csak a legismertebbet említjük meg, a Blöff című filmet, amelyben mondhatni, legendás alakítást nyújtott.
Kobe Bryant
A Los Angeles Lakers korszakos kosárlabdázó zsenijének egy másodpercig sem kellett félnie az anyagi problémáktól a visszavonulása után. Saját vállalkozást indított, és több üzletágba is befektetett. Azt se felejtsük el, hogy ugyan vége az aktív éveinek, de a szponzori szerződéseinek többsége továbbra is él. Amiért viszont a mostani cikkünkbe bekerült, az a kisfilm, amit az a vers ihletett, amit Bryant írt 2015-ben, és amivel bejelentette visszavonulását. Az animációs filmet akkor mutatták be, amikor a Lakers visszavonultatta a 8-as és 24-es mezszámot (ebben a két mezben szerepelt a pályafutása során a csapatban). 2018-ban pedig a „Legjobb rövid animációs film” kategóriában Oscar-díjat nyert az alkotás.
Doris Burke
Előnyben, akik szeretik a tengerentúli kosárlabda közvetítéseket, vagy esetleg ismerik az NBA 2K videójátékokat. Burke kisasszony irányító poszton kosarazott a providence-i egyetemen, ahol a végzős évében már az iskola történetének legtöbb asszisztot jegyző játékosa lett. 1990 óta dolgozik a médiában, és az évek során egyre feljebb jutott a létrán, míg végül az NBA közvetítések egyik legismertebb hangja lett. Mi sem mutatja jobban, hogy mit is ért el, mint hogy a korábban már említett NBA 2K videójátékban is hallhatjuk a hangját, mint pályaszéli riporter. Az ő munkássága ösztönözheti a női sportolókat, hogy az aktív évek után nekik is helyük van a sportmédiában.
Fotó: CNBC, Sportsrants