Sima győzelemmel ötödik a magyar női válogatott

Kormány Sport

A magyar női vízilabda-válogatott 18-7-re legyőzte pénteken az izraeli csapatot a Splitben zajló Európa-bajnokságon, így ötödik helyen végzett.

Bíró Attila szövetségi kapitány olimpiai bronz- és világbajnoki ezüstérmes együttese egy pillanatig nem hagyott kétséget afelől, hogy más színvonalat képvisel, mint a riválisa, így végig vezetve, az előnyét fokozatosan növelve diadalmaskodott. A mezőny legjobbja Gurisatti Gréta volt öt találattal, amivel bebiztosította a gólkirályi címét. A tornát Spanyolország nyerte.

Bíró Attila szövetségi kapitány ezúttal Horváth Brigittát és Mahieu Geraldine-t hagyta ki a 13 fős meccskeretből. Az első két magyar akció ugyan gól nélkül zárult, de még két perc sem telt el, amikor a csapatkapitány Garda büntetőből vezetést szerzett, az előnyt pedig Parkes emberelőnyös centergóllal duplázta meg. Az első akciógólra négy percet kellett várni, Szilágyi megúszásból volt eredményes. A magyarok érezhetően nagyobb figyelmet fordítottak a védekezésre, mint két napja a franciák ellen, ennek meg is lett az eredménye, jószerivel dolga sem volt a kapus Magyarinak, aki az első negyedben egyetlen gólt kapott megúszásból.

A második felvonás kezdetén fórban Vályi kezdte meg a magyar gólgyártást, Faragó és Leimeter pedig egyenlő létszámban folytatta. Az izraeli szakvezető időkéréssel próbálta megtörni a koncentráltan játszó magyarok lendületét. A rivális számítása be is jött, mert egyrészt emberelőnyből szépítettek egy-egy szép húzással és lövéssel, másrészt a magyar csapat ezt követően jó ideig még ötméteresből sem tudott betalálni. A nagyszünet előtt aztán a góllövőlistát vezető Gurisatti már nem hibázott büntetőből, Garda pedig saját hibáját fórban javította ki.

A fordulást követően Gurisatti percei következtek: előbb pontos lövésből talált be, majd labdaszerzést követően megúszott és szép ejtéssel fejezte be egyéni akcióját, aztán emberelőnyből is ő pattintott az izraeli kapuba, végül újra megúszásból lőtt gólt. Az első és a második között a rivális kettős emberelőnyben, Szilágyi pedig büntetőből volt eredményes. A negyed végén Faragó találatával először alakult ki tízgólos különbség.

Az utolsó nyolc percet emberelőnyös izraeli találat nyitotta, de Leimeter előbb ötméteresből, majd fórból és végül akciógóllal válaszolt. A fiatalok közül Farkas és Peresztegi-Nagy is kipontozódott harmadik hibájával, ezt a rivális ki is használta, ahogy a számára megítélt büntetőt is, de így sem tudott tízen belül kerülni, mert az utolsó percekben a triplázó Faragó is bevette még egyszer a rivális kapuját.

Bíró Attila szövetségi kapitány összességében kritikusan értékelte az ötödik helyen végzett női válogatott szereplését a spliti vízilabda Európa-bajnokságon.

“Több fiatalt hoztam ki, mint szerettem volna, de kevesebbet nyújtottak, mint amit reméltem. Még fejlődniük kell, de új vezéregyéniség sem nőtte ki magát a tapasztaltabbak közül” – értékelt a szakvezető, aki kötelezőnek nevezte, hogy csapata a helyosztókon legalább az ötödik pozíciót megszerezte.
Izrael 18-7-es legyőzésével kapcsolatban azt emelte ki: túlzásnak érzi a 18 kiállítást, amit a bírók ítéltek tanítványai ellen, akik ugyanakkor védekezhettek volna jobban is. Elárulta, négy kapott gólnál húzta meg a limitet, és mivel ennél hárommal többet engedtek a játékosai, ezért majd büntetésből 3000 métert kell úszniuk.

“Ha már ilyen szankciós világban élünk, akkor én is szankcionálhatok” – jegyezte meg Bíró, aki ugyanakkor az eredménnyel elégedett volt.
Leimeter Dóra arról beszélt, hogy bár négy helyett hét gólt kaptak, kétszer is voltak kettős emberhátrányban, amit szinte lehetetlen kivédekezni.
“Túl sok labdát adunk el” – jelölte meg Leimeter azt a területet, amiben mindenképpen fejlődnie kell a gárdának. “Az Eb az új játékosok beépítése szempontjából hasznos volt.”
A 27 találatával szinte biztosan gólkirályként záró Gurisatti Gréta szerint lehet ötödiknek lenni a kontinensviadalon, de a játék képe okozott csalódást saját maguknak. Úgy vélte, csak a tudásuk hatvan százalékát tudták nyújtani. Ennek okaként azt említette, hogy mentálisan nem bírták azt a terhelést, amit a két hónapon belül egymást követő két világverseny jelentett.
“Jövőre is hasonlóan közel lesz egymáshoz a vb és az Eb. A mostani tapasztalatokat felhasználva meg kell találni az egyensúlyt. Az fáj, hogy az Eb-felkészülésbe talán még több munkát fektettünk, mégis rosszabb eredményt értünk el” – fogalmazott a nyáron a Ferencvároshoz igazolt játékos, aki a gólkirályi címét bármelyik fontos meccs győzelméért elcserélné.
A magyar válogatott a női tornán – három győzelme mellett – a két csoportrangadóján kikapott a görög és a holland csapattól is, így harmadikként a címvédő spanyolokkal találkozott a negyeddöntőben, akiktől ott ugyancsak vereséget szenvedett. A helyosztókon elért két kiütéses győzelemmel már csak az ötödik hely volt elérhető Splitben két hónappal azok után, hogy a hazai rendezésű vizes vb-n legjobb európai gárdaként ezüstérmet nyert a régóta egyeduralkodó amerikaiak mögött.

Vízilabda Európa-bajnokság, nők, az 5. helyért:
Magyarország-Izrael 18-7 (3-1, 5-2, 6-1, 4-3)
——————————————–
magyar gólszerzők: Gurisatti 5, Leimeter 4, Faragó 3, Garda, Szilágyi 2-2, Parkes, Vályi 1-1