Sipőcz Richárd elbűvölte a Papp László Budapest Sportaréna publikumát: a győri Széchenyi Egyetem SE tizennyolc esztendős judósa remekül szerepelt és a dobogóra állhatott a budapesti Grand Prix-viadalon.
Már az első meccsén, az idei marrakesi GP ezüstérmese, a kazah Kazbajev ellen sem számított esélyesnek Richárd, s ellenfele vazarival hamar meg is szerezte a vezetést. A fiatal magyar versenyző azonban nem adta fel, s fél perccel a vége előtt fordítani tudott! Következett a kínaiak huszonhárom esztendős óriása, az egyébként nem kistermetű magyar versenyzőnél is egy fejjel magasabb, legalább kétméteres Jüan Csao-tung, aki hiába látszott sokkal nagyobbnak és erősebbnek, a SZESE judósa ismét remekelt, két és fél perc után a hátára dobta Jüant.
A kínai után jött a japán óriás, a tavalyi párizsi Grand Slam-győztese, a budapesti GP nehézsúlyú címvédője, Kaguera, aki ellen két és fél percen át ugyancsak nem látszott, hogy egy tizennyolc éves judós az ellenfele. Sipőcz Richárd remekül mozgatta, többször is megpróbálta eldobni, csakhogy ezek a kísérletek rengeteg erőfeszítésbe kerültek. A fiatal magyar elfáradt, s végül Kaguera érvényesíteni tudta a papírformát.
A vigaszágon újabb bravúr következett, a szlovénok huszonhat esztendős versenyzője, Vito Dragic ellen. Sipőcz Richárd vazaris vezetését Dragic intésekkel próbálta megfordítani, de olyan hévvel tolta le a tatamiról reménységünket, hogy „beleszaladt a késbe“: Gyimes Nikolett tanítványa ipponnal harcolta ki a bronzmérkőzés jogát. Ahogyan szombaton Özbas Szofi remek szereplésére, úgy erre sem sokan számíthattak. Sipőcz Richárd az oroszok hétszeres World Tour-érmesével, Anton Krivobokovval mérhette össze az erejét a nehézsúlyúak bronzmérkőzésén. Már szinte meg sem lepődtünk rajta, hogy Sipőcz szerzett vezetést, lekontrázta az oroszt, de Krivobokov rövid időn belül válaszolni tudott. Még el sem kezdhettünk igazán izgulni, amikor a győri fiú újra megkontrázta ellenfele indítását és a hátára döntötte az oroszt. Igazi szenzáció, Sipőcz Richárd tizennyolc évesen és 124 naposan szerezte meg első GP-érmét, a férfiaknál csak három nála fiatalabb judósnak sikerült ez a sportág történetében!
„Ilyen fiatalként úgy gondoltam, az a legjobb, amit tehetek, ha kiadok magamból mindent, ez most sikerült. Nem gondoltam volna, hogy a nap végén a dobogóra állhatok. Reggel éreztem valami csodálatos bizsergést, ettől megnyugodtam, s utána teljesen gördülékenyen tudtam a feladatomra koncentrálni. A kínainál arra gondoltam, nem kis darab, de ezt a nagy falat meg kell mászni. A japán ellen az volt a taktikám, hogy csináljam erőből, amíg bírom, s ha addig sikerül valamit összehozni, akkor az jó lehet. A végére nagyon elfáradtam, de a szívem vitt előre, csinálni akartam végig, sajnos ez egy nagyon rutinos róka volt. A bronzmeccs belülről fantasztikus volt! Amikor visszatoltam a hátára az ellenfelem, egy kicsit úgy éreztem, hogy mindenki, aki kiabál nekem, buzdít, egy kicsit maga is nyomja vissza ezt a nem kis darab orosz fiút. Nagyon köszönöm mindenkinek!“
A többiek számára hamarabb véget ért az idei budapesti Grand Prix. Tudtuk például, hogy a 90 kilogrammos címvédő, Tóth Krisztián számára nagyon nehéz ágat adott a sorsolás, de az MTK Budapest világbajnoki ezüstérmese megtett minden tőle telhetőt. Amiután ipponnal legyőzte a kínai Hsziét, a tavalyi párizsi és oszakai Grand Slam aranyérmese, az aktuális japán bajnok Mukai következett.
Pánczél Gábor tanítványa jó taktikával támadta a japánt, aki nem igazán tudott mit kezdeni a magyar agresszív judójával. Aranypontos hosszabbítás következett, s már éppen arra figyeltünk, mennyire elfáradt Mukai, amikor Tóth Krisztián a kelleténél közelebb lépett hozzá, s a japán nem hibázta el a felkínált lehetőséget, meg sem állt a fináléig. Tóth Krisztián ezúttal helyezetlenül zárta a budapesti Grand Prix-t, amelynek így is a legeredményesebb résztvevője, két arany- és egy ezüstéremmel.
A 90 kilogrammosok között Tóth Apor (Miskolci VSC) és Kordély Péter (Kaposvári JK) is remekül kezdett, előbbi a brazil Assis, utóbbi az orosz Kamkojev ellen nyert az első meccsén. Tóth Aport a kétszeres Ázsia-bajnoki ezüstérmes kazah Bozbajev, Kordély Pétert pedig az orosz színeket azerire cserélő Tumaev ütötte el a továbbjutástól.
A 100 kilogrammosok között a tavalyi ifjúsági olimpiai bronzérmese, Vég Zsombor (Ceglédi VSE) is győzelemmel rajtolt, pechére az ukrán Hutcol elleni diadalt követően a japánok világbajnokával, Wolffal kellett összecsapnia. S bár állta a sarat, a papírformát nem sikerült felülírnia.
Nagy reményeket fűztünk Cirjenics Miklós szerepléséhez: az Atomerőmű SE 100 kilogrammos judósa az elmúlt időszakban sokat kínlódott sérült jobb kezével, de ezen a vasárnapon már felcsillantott régi formájából: az üzbég Kurramovot ipponnal, a holland Snippét vazarival győzte le, mindkét összecsapáson meggyőző fölényt mutatott. A negyeddöntőben a portugál Fonseca feltartóztatta a paksiak versenyzőjét, a vigaszági döntőben pedig igazi ki-ki meccset vívott a svédek kilencszeres World Tour-érmesével, Dvarbyval. A négy perces küzdelem során mindkét fél neve mellett feljegyeztek egy-egy vazarit, a hosszabbításban azonban a svéd bírta jobban idegekkel, s végül ő léphetett tovább.
A Grand Prix hetedik hellyel Cirjenics Miklós aligha elégedett, de a judója mindenképpen biztató a folytatásra nézve, ebből kell erőt merítenie.
A nőknél az ötből három indulónk is győzelemmel kezdett. A 78 kilogrammos Salánki Evelin (BHSE) perui, Tóth Fanni (KSI SE) kongói, Kárpáti Emese (Szatymazi SE) pedig indiai riválisán jutott túl, de a folytatás már nem sikerült, igaz, valamennyien jóval esélyesebb judóssal kerültek szembe: Salánki Evelin a vb-bronzérmes brit Powelltől, Tóth Fanni az Eb-bronzérmes koszobvói Kukától, Kárpáti Emese pedig a kétszeres világbajnok japán Aszahinától elszenvedett vereséggel vett búcsút a budapesti Grand Prix-től.
A GP legjobb magyar versenyzőinek – Ungvári Attilának, Sipőcz Richárdnak és Karakas Hedvignek az OTP Bank különdíját adta át Marius L. Vizer, az IJF elnöke.
A legjobban a sportág őshazájából érkező válogatott teljesített, Japán öt arany- és három ezüstéremmel szerezte meg az első helyet az éremtáblázaton, megelőzve Brazíliát (2, 2, 0) és Koszovót (1, 2, 0). A mieink Karakas Hedvig, Ungvári Attila és Sipőcz Richárd bronzérmeivel a tizenötödik helyet szerezték meg a 82 válogatott között. Az összegzéshez tartozik még két ötödik (Csernoviczki Éva és Özbas Szofi), továbbá egy hetedik (Cirjenics Miklós) helyezés, amelyekre büszkék lehetünk.
Forrás, fotó: MJSZ, Horváth György