Szezonnyitó sajtótájékoztatót tartott a Magyar Sí Szövetség, amelyen az alpesi szakág két kiemelt felnőtt sportolója, Miklós Edit és Samsal Dalibor szakmai tervei mellett az utánpótlásra váró feladatokról is szót ejtettek.
Majer Dániel • Fontos szezon vár a magyar sísportra, azon belül is első sorban az alpesi szakágra. Az olimpiai felkészülést előtérbe helyező évadban Miklós Edit versenyeztetésén és eredményességén lesz a fő hangsúly, amelyből hosszú távon a fiatalok is profitálhatnak.
A sajtótájékoztatót Kaszó Klára, a Magyar Sí Szövetség ügyvezető elnöke vázolta a 2016/17-es szezon célkitűzésit. Az európai szövetség elnökeként is tevékenykedő sportvezető elmondta, hogy a 2017-es esztendő teljes mértékben a 2018-as pjongcsangi olimpiáról fog szólni, és ennek bizony az utánpótlás láthatja kárát. „A sportirányítás a nyári olimpiai ciklusokhoz igazodik, a támogatásokat is aszerint ütemezi. A mi szezonunkból már eltelt négy hónap, és még mindig nem tudjuk, mennyi pénzt kapunk a jövőben. Ezért el kell dönteni, hogy a rendelkezésre álló forrásokat szétosztjuk a különböző szakágak és az utánpótlás-korosztályok között, vagy megcélozzuk az olimpiai dobogót. Jelenleg úgy ítéljük meg, hogy a magyar sísport jövőjét ez utóbbi szolgálja.”
A dobogó kizárólag Miklós Edit alpesi síző célkitűzései között szerepelhet, ezért az ő felkészítésére fordítja a szövetség a legtöbb pénzt. Edit tavasz óta a neves svájci edzővel, Stefan Abplanalppal dolgozik, aki többek között Lindsey Vonn felkészülését is segítette. A csíkszeredai születésű versenyzőnek komoly stábja van, nagyrészt Svájcban edz, és a versenyeztetése sem két fillér, például Dél-Koreában és az Egyesült Államokban is részt vesz Világ Kupa-versenyen.
De miként profitálhatnak ebből a fiatalok? „A célunk az, hogy Edit két számban is a legjobb harminc között kvalifikálja magát az olimpiára. Samsal Dalibor esetében ez csak műlesiklásban lehet realitás. Mindegyik szám után, amelyben ez sikerül, pluszkvótákat kap a szövetség, amelyekkel a fiatalok előtt is megnyílik a lehetőség az ötkarikás indulásra.”
Edit után a 17 éves Archam Chiara a legjobb magyar női síelő. „Az ő szereplését szinte biztosra vehetjük az olimpián. Meglepődnék, ha Edit lesiklásban nem kerülne a legjobb harminc közé. Chiara a nagyobb sínemzeteknél még fiatal lenne ahhoz, hogy az ötkarikás játékokon induljon, mi azonban mindig is azt a metódust követtük, hogy korán mély vízbe dobjuk a versenyzőinket. Egyrészt, mert nem volt más lehetőségünk, másrészt mert úgy gondoltuk, hogy így kellő tapasztalatot szerezhetnek a későbbiekre” – mondta Kaszó Klára. A furcsa helyzet viszont az, hogy a fiúk között jóval több az ígéretes fiatal. „Három, négy, de akár öt olyan nevet is tudnék mondani, aki kvalifikálhatja magát, mindössze kvóta kérdése lehet az indulásuk.”
A szövetség két utánpótlás-programot is működtet, amelyekért Stark Márton, az alpesi szakág szövetségi kapitánya felel. „Az ifjúsági program rendkívül népes az idén, a serdülők közül ugyanis sokan átkerültek oda. Mindkét korosztály Svájcban készült Walter Hubmann-nal, Edit korábbi edzőjével, de a jelenlegi, svájci trénere is sokat segített a szervezésben. A fiatalabbaknak nagy húzóerőt jelentett például Kékesi Márton vagy Nagy Bence jelenléte.”
Az ifik két kiemelkedő sízője mellett azonban külföldön is találunk eredményes magyarokat. A Szőllős testvérek, akik közül Barnabás az idei lillehammeri ifjúsági olimpián műlesiklásban hetedik helyet szerzett, például Dél-Afrikában készültek és versenyeztek a nyáron. „Szerettük volna, ha ők is csatlakoznak a szövetség programjához, de még nem döntöttek” – mondta Stark.
Az idei szezon kiemelkedő versenyei szokás szerint a világbajnokságok lesznek, valamint EYOF-ot, azaz az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált is megrendezik. Alpesi síben egy-egy versenyzőt indíthat a szövetség a törökországi Erzurumban rendezendő versenyen. A lányoknál minden bizonnyal Archam Chiara vesz majd részt, bár egyelőre kérdéses, miként tudná ezt összeegyeztetni az abban az időben zajló felnőtt vb-vel. A fiúknál viszont jóval nagyobb a merítési lehetőség, így ott majd csak később derül ki az EYOF-ra utazó kiléte.
Az alpesiek mellett ne feledkezzünk meg az északi szakágról sem, amelynek vezetője, Kovács Barnabás szomorú hírekről számolt be: a 17 éves síugró, Vörös Virág nemrég keresztszalag-szakadást szenvedett egy romániai versenyen. „Virág nyáron az oberwiesenthali Kontinentális Kupa-versenyen a harmincban végzett, ezzel pedig megszerezte a Világ Kupa-induláshoz szükséges pontokat. Ezt viszont sajnos csak a következő szezonban tudja majd kihasználni, ugyanis nyolc hónapos felépülést jósolnak neki. Az olimpiai kvalifikációja ezzel együtt nem lehetetlen, bár tény, hogy a sérüléssel jócskán csökkentek az esélyei.”
A síugróknak is lesz EYOF, Virág kiválásával azonban magyar résztvevő nélkül. A 14 éves Molnár Flórián még túl fiatal az induláshoz, de a jövőben mindenképp kell vele számolni, a nemzetközi szövetség által rendezett korosztályos versenyeken rendre az első tízben végez.
Sífutásban és biatlonban már jóval szerényebb az utánpótlás, Kaszó Klára szerint ezek a sportágak magyar viszonylatban jelenleg valahol ott tartanak, ahol az alpesi sí volt nyolc-tíz évvel ezelőtt. Az EYOF-on ennek ellenére 1-1 versenyzővel a sífutók is képviseltetik magukat, noha nemenként két fiatalt is indíthatnának. A fiúk között minden bizonnyal a lillehammeri játékokon is részt vevő Gyallai Máté János lesz a befutó.