Szakíthat az UEFA a magyar szurkolókat is feljelentő szervezettel

A hivatalos bejelentés szerint a két szervezet nem tudott egyelőre megállapodni a 2013-ban született együttműködés meghosszabbításáról, így a jelenlegi állás szerint nem folytatódik az UEFA és a FARE közös munkája.

Az UEFA emiatt ezentúl a saját küldöttei jelentéseire hagyatkozik majd, a delegáltak pedig a mérkőzések szervezése mellett megfigyelik, történnek-e például az alapelvekkel ellentétes megnyilvánulások a lelátón, a találkozók előtt, alatt vagy után. De a közösségi médiából szemlézett/küldött videókat is vizsgálnak majd az európai szövetségnél.

Az együttműködés (egyelőre ideiglenes) végének a brit ITV értesülései szerint máris vannak negatív következményei, hiszen már mintegy 80, magas kockázatúnak minősített mérkőzésen nem volt olyan delegált, aki például a rasszista bekiabálásokat is ellenőrizte volna.

A FARE 2013 óta 180 megfigyelőt foglalkoztatott a mérkőzéseken, amelyek legalább tíz százalékán történik valamiféle diszkrimináció a lelátókon a jelentések szerint. A szervezet jelentése alapján büntették meg például nemrég a magyar szövetséget is a magyar-angol vb-selejtezőn történt rasszista bekiabálások és dobálások miatt. A válogatott emiatt az Albánia elleni, szombati mérkőzését zárt kapuk mögött játssza majd le, de további egy találkozójának hasonló szankcionálása még függőben maradt. Emellett az MLSZ-nek 200 ezer svájci frank, azaz mintegy 65 millió forint büntetést is be kellett fizetnie a FIFA-nak.

De a FARE ügyvezetője szerint akár ennél súlyosabb szankciót is kaphatott volna Magyarország:

Van, aki a vb-ről is kizárná a magyar válogatottat: “Hagyták, hogy a rasszizmus tomboljon Magyarországon”