A testépítés a külsőre és a belsőre is nagyon jó hatással van. Hobbiszerűen rengetegen űzik, ám ami a sportot illeti, elég megosztónak számít: van, aki csodálja a rengeteg munkát, amit beletesznek, s van, aki élcelődik az izomkolosszusokon. Ennek ellenére, a futás mellett a legnépszerűbb formája a mozgásnak.
A testépítés, mint sportág először a 18. században jelent meg. Az évtizedek alatt sokat változott, Magyarországon az Ifjúsági Magazin 1976. decemberi számában olvashattak cikket, az akkor újonnan elterjedő „őrületről”. Ez az őrület napjainkra nem csak egy sport, hanem rengeteg embernek életstílussá vált.
Legtöbb ember a testépítés szó hallatán egy dologra gondol: tökéletesen kidolgozott, hatalmas férfiak. Természetesen van ilyen ágazata is, de talán, azért terjedt el ilyen gyorsan a világ minden pontján, mert itt amellett, hogy önmaga határait feszegeti, teszteli a kitartását, magának állíthatja fel a céljait: mennyit akar egyszer majd fekve nyomni és így tovább. Amit testépítők még szívesen felemlegetnek, egészségesebb életet biztosít annak, aki rendszeresen edz, és nem mellesleg a strandon nagyobb magabiztossággal sétálhat.
Mint mindenben itt is a kezdet a legnehezebb: terembe járjak vagy otthon edzek? Milyen táplálék kiegészítőket szedjek, ha szedek? És még ezernyi kérdés. Itt is korlátlan variáció áll rendelkezésünkre. Míg egy terembérlet átlagosan egy hónapra 14-20 ezer forint között mozog, otthonra ennél jóval többre jönne ki a számla, ha egy kis edzőközpontot akarnánk magunknak, persze opció az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő kültéri edzőhelyek, ahol úgynevezett street workout-ot lehet végezni.
Annak érdekében, hogy fejlődjön az izomzatunk nem kell feltétlen fehérjeporokat fogyasztani minden edzés után, bár tény, hogy sokat segít ezen, viszont ami az egészségnek is nagyobb haszon az nem más, mint a tudatos, egészséges étkezés. Ez talán a legnehezebb, amit meg kell tennünk az edzés érdekében, mert a nehéz súlyok emelgetését nagyon hamar meg lehet szeretni, ha látjuk a fejlődést.
Mikor kezdünk bele a rendszeres edzésbe? Erre a választ már mindenki megválaszolta valamilyen formában: „majd holnap”. Nos, ezen kell a leghamarabb átlendülnie annak, aki szeretné megismerni ennek a mozgási formának az előnyeit, szépségeit. És az sem akadály, ha már nem fiatal az, aki szeretne belevágni, sincs felső korhatár, bármikor, bárki belevághat.
A testfelépítés sem jelent akadályt. Lehet valaki túl vékony, vagy „gömbölyűbb”, ha változtat a felfogásán, az étkezésén és a mindennapjain, akkor elérheti álmai formáját. Természetesen minden embernek más a testalkata és a genetikája, de mindennek megvan az előnye és hátránya is a súlyemelés tekintetében.
Mindenekelőtt győződjünk meg arról, hogy ez a mozgás- és életforma számunkra jó, energiát ad, fejleszti, építi – nem csak a testünket, hanem a lelkünket is, aztán keressük meg azt a helyet, ahol tenni tudunk önmagunkért és az álmainkért, de ha kell, kérjük szakértők segítségét. Ugyancsak érdemes szakavatottak véleményét kikérni a táplálkozás kapcsán is. A lényeg, hogy tudjuk, mibe vágunk, mit, miért csinálunk. És legyen tervünk a testépítésre, táplálkozásra, különben csak csapongunk és az hamar a feladáshoz vezet, mert nincs sikerélmény. Ha ezekkel megvagyunk, vegyünk egy nagy levegőt, tűzzünk ki egy elérhető célt és dolgozzunk érte. Vagyis a testünkért, az egészségünkért és önmagunkért.
Forrás, fotó: GyM; pexels.com, ubuntu-ast.org