Újabb meglepetés az E csoportban, Szlovákia lenyomta Belgiumot

Románia Ukrajna felett aratott meglepetésgyőzelme után két egyenes ágon kijutó csapat csapott össze az E csoport második mérkőzésén, Belgium Frankfurtban vívott meg Szlovákiával.

Belgium legutóbb a 2022-es világbajnokság csoportkörében kapott ki Marokkó ellen, akkor nem is jutottak tovább, azóta viszont 15 veretlen meccset játszottak, amiben benne volt a teljes Eb-selejtező is. A felkészülést jól zárták, két márciusi iksz után júniusban legyőzték Luxemburgot és Montenegrót is.

Szlovákia is két győztes barátságos meccs után érkezett meg Németországba, Wales és San Marino ellen egyaránt 4-0-ra nyertek. Az Eb-re csoportmásodikként jutottak ki Portugália mögött. Két olasz edző csapott össze hétfő este, a belgákat Domenico Tedesco, a szlovákokat Francesco Calzona irányítja.

A kezdőcsapatok az alábbiak voltak:

Belgium: Casteels – Castagne, Faes, Debast, Carrasco – Mangala, Onana – Trossard, De Bruyne, Doku – Lukaku

Szlovákia: Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Schranz, Bozenik, Haraslin

A meccs

A szlovák, majd a belga himnusz után a török Umut Meler fújta meg a sípot, a kezdőrúgást Szlovákia végezhette el. A 3. percben rögtön helyzetet alakított ki Belgium, miután a letámadó szlovákokat Doku cselezte ki, centerezett De Bruyne-nek, aki Lukakuhoz juttatta a labdát, a csatár azonban nem tudta bekotorni, Dubravka hárított.

Az 5. percben ismét Lukaku szerezhetett volna gólt, de egy kiugratást követően csak elpöckölni tudta a labdát Dubravka mellett, amely nem jutott el a kapuig, a begyűjtött labdát még beemelték, de a kapus lehúzta azt.

GÓL! A 7. percben Szlovákia szerzett vezetést! Saját szögletzászlajánál végzett el bedobást Belgium, de eladták a labdát, Schranz sarokkal készített elő, Kucka lőhetett, ezt még Casteels védte, de a kipattanót Schranz bevágta. A VAR vizsgálta a helyzetet, de nem volt les. Belgium – Szlovákia 0-1!

A 10. percben Belgium tizenegyest reklamált, miután Doku cselei ledöntötték a lábáról az egyik szlovák védőt, aki estében kézzel ütött a labdába, de a bírót nem hatotta meg a belga panasz. Egy perccel később már Szlovákia kapott szabadrúgást a belga térfélen, beívelték, de les miatt szabadrúgás következett kifelé.

Belga szabadrúgás következett jó 25 méterről a 13. percben, miután De Bruyne-t buktatták, a sértett végezte el, de a labda mindenki felett átrepült.

A 15-16. percben kétszer is megbolygatta De Bruyne a szlovák védelmet, előbb Doku lőtt a blokkba, majd Trossard elé tálalt a belgák csapatkapitánya, de egy becsúszó szlovák lábról visszapattant a belga szélsőre a labda, így kirúgás következhetett.

A meccs első szögletét Szlovákia végezhette el, miután egy labdaszerzést követően Bozenik kapott hosszú labdát, de Faes tisztázott. Haraslin ívelte be a 19. percben, de Faes megint jó helyen volt.

A 21. percben Dubravka hibázott nagyot, Trossardhoz pöckölte a labdát, de a belga támadó 25 méterről a kapu fölé lőtte azt.

Rövid eseménytelen időszak után a 29. percben előkerült a sárga lap. Belgium ígéretes támadást építgetett, de egy rossz passz után Mangala buktatta ellenfelét. Ezt követően maradt a szlovákoknál a labda, a 31. percben jutottak el egy lövésig, de Casteels simán fogta Bozenik gyenge próbálkozását.

A 34. percben De Bruyne adott gyönyörű passzt klubtársának, Dokunak, aki kiharcolta a belgák első szögletét. De Bruyne adta be a szögletet is, Onana fejelhetett, de Dubravka könnyedén ölelte magához a labdát.

A 37. percben Szlovákia labdát szerzett az ellenfél térfelén, a beadás szögletre pattant. A sarokrúgást az ötös sarkáról fejelte ki Castagne.

40. perc, Kucka gyönyörűen tette maga elé a labdát, a beívelés is jó volt, Haraslin lőtt kapásból, Casteels védett. A szöglet is veszélyes volt, de sikerült a belga védelemnek kikotornia, a kontrát Schranz csak egy sárga lap árán tudta megakadályozni.

A 42. percben Carrasco lenyűgöző passzt adott Lukakunak a felezővonaltól, a belga csatár nem volt lesen, de végül a kapu mellé ügyetlenkedte a labdát.

A 45. perc végén megtudtuk, hogy lesz 46. és 47. is, ráadásul még a szünet előtt. A hosszabbítás végén Szlovákia kiharcolt még egy szögletet, amit egy újabb sarokrúgás követett, utóbbit kicsiben végezték el a szlovákok, majd a beívelt labdát Kucka melléfejelte, ez volt az első félidő utolsó mozzanata.

Második félidő

Egyik vezetőedző sem cserélt a szünetben, a második félidő De Bruyne kezdőrúgásával indult. Az első figyelemre méltó esemény Haraslin lövése volt a 47. percben, aki a bal szélről tört befelé, majd megpróbálta a kapufa mellé csavarni a labdát, de az a kaput is elkerülte.

Az 52. percben Vavro 40 méterről próbálkozott lövéssel. Nem volt teljesen veszélytelen, de végül kevéssel a kapu mellé szállt a labda.

55. perc, Lukaku lőhetett a 16-oson belülről, kiszorított szögből, kaput talált, Dubravka védett. A szögletet kicsiben elvégezték, a beívelést Onana visszafejelte középre, ahol Lukaku várta a labdát, és a kapuba terelte. Rövid ideig 1-1-et mutatott az eredményjelző, a videóbíró azonban megállapította, hogy lesen volt a belga csatár, érvénytelenítették a gólt.

58. perc, a mérkőzés első cseréje, a sárga lapos Mangalának véget ért a mérkőzés, a helyére a PSV játékosa, Bakayoko szállt be. A csere után De Bruyne Lukakunak passzolt, aki Trossard elé készítette le a labdát, a belga támadó erős lövését Dubravka oldalra paskolta.

61. perc, folytatódott a belga nyomás, Doku adta volna be, de szögletre tisztáztak. A gyors szögletet követően Carrasco vágta a blokkba a labdát, a szlovákok próbáltak kontrázni, de Belgium visszaszerezte a labdát. Újabb hosszú labda érkezett Lukaku irányába, aki lőni tudott, de csak az oldalhálót találta el.

62. perc, hatalmas helyzet maradt ki, Doku centerezett ismét, Dubravka kiütötte, de középre, ahol Bakayoko csapott le rá, aki nem tudta a kapuba lőni a labdát, a kapuson már túljutott, viszont a gólvonalról mentett Hancko! A szlovákok védője elterült a kapuban, megállt a játék.

Hosszú belga labdajáratás után Duda úgy érezte, egy becsúszással labdát szerezhet, de Onanát érte el, szabadrúgást kapott Belgium. De Bruyne már a 68. percben ívelte be, a szlovák védők kifejelték.

A 69. percben egy előrevágott labdáért egyedül Bozenik harcolt a belga védők gyűrűjében, majd földre került, ahol látszólag Onana rálépett. Bozeniknek ez volt az utolsó megmozdulása, lejött, a helyére Strelec érkezett. Lecserélték Haraslint is, akit Suslov váltott.

A saját térfelükön adták el a labdát a szlovákok a 72. percben, de hiába voltak létszámfölényben a belga támadók, nem jutottak el lövésig.

Újabb belga csere következett, a 74. percben Trossard kocogott le, a helyére Tielemans érkezett. A középpályás gyorsan bekerült a jegyzőkönyvbe, a 76. percben kapott sárga lapot, amiért becsúszásával meggátolt egy szlovák ellentámadást. A szabadrúgás után gyorsan a belga kapuhoz kerültek a szlovákok, Schranz tette középre laposan, Strelec sarokkal szerzett volna gólt, de szögletre pattant a labda. A belgák ezt kivédekezték, majd jött még egy szlovák beadás, de ez sem okozott gondot a védőknek.

78. perc, lendületesen támadtak a szlovákok, megint Schranz-Strelec volt a labda útvonala, utóbbi rosszul lőtt. Egy perccel később már a belgák támadnak, hosszas adogatás után Carrasco lőtt, de egy védő blokkolta. A szögletet De Bruyne Onana fejére ívelte, aki a kapu mellé bólintott.

A gólszerző Schranz 81 percet játszott, Duris vette át a helyét.

A 83. percben Szlovákia rúghatott szögletet, veszélyesen érkezett be Suslov labdája, de kifejelték, ahogy az ismétlést is. Belgium ezután kettőt cserélt, Doku és Carrasco ment le, érkezett Openda és Lukebakio.

Tielemans után Lukebakio is beállása után rögtön sárga lapot szerzett, Hanckot rúgta fel a szlovák tizenhatoson belül.

A 87. percben Openda passzolta vissza az alapvonaltól a labdát, Lukaku bal belsővel a kapuba lőtte azt. Belgium megint egyenlített, de a bíró visszanézte az esetet, majd visszavonta ezt a gólt is, ezúttal azért, mert Openda beadása előtt kézzel ütött bele a labdába. Maradt a szlovák vezetés.

A bíró 7 percet hosszabbított, a ráadás belga szöglettel kezdődött, de Dubravka belepaskolt. A visszatett labdát Bakayoko lőtte nagyon mellé. A 92. percben Lukaku szolgálta volna ki Opendát, de Dubravka előbb odaért, és megszerezte a labdát. Egy percre rá újabb visszapassz érkezett Opendától, ezúttal a második hullámban érkező De Bruyne-t találta meg, aki többször megtolta, majd a hosszú alsó fele lőtt, de Dubravka kivédte.

Dudát ápolni kellett, véget is ért számára a mérkőzés, Obert érkezett a helyére a 94. perc végén. A hátralévő percekben kétségbeesetten ívelték előre a labdát a belgák, de nem tudtak veszélyesek lenni a szlovák kapura, sőt, Szlovákia még egy kontrát is indított, de a kapuig ők sem jutottak el. A belgáknak ezután még két előrerúgott labdára volt elég erejük, de hiába, Szlovákia ezeket is kibekkelte, és nagy meglepetésre megnyerte a mérkőzést.