Valenciai GP: Talmácsi hatalmas csatában második az első időmérőn

Talmácsi Gábor – legnagyobb riválisa, a spanyol Hector Faubel mögött – a második helyen végzett a gyorsaságimotoros-világbajnokság 125 kcm-es géposztályának első időmérőedzésén, a szezonzáró Valenciai Grand Prix-n.

Az összetett pontversenyben élen álló magyar pilóta és Faubel végig hatalmas csatát vívott.

Még a kezdés előtt Stefano Favaro, Talmácsi menedzsere megjegyezte: szombatra kisebb esőt jósolnak, ezért fontos, hogy már az első időmérő jól sikerüljön, ugyanis nem biztos, hogy lehet majd javítani. Amúgy, ezúttal is elég felhős volt az ég, így már az elején mindenki repesztett, mert száraz volt az aszfalt.

Talmácsi és a pályát helybéliként kiválóan ismerő Faubel gyorsan lefoglalta az első két helyet, majd a magyar kijött a boxba kis átállításra, amikor is az olasz Mattia Pasini megelőzte őt. Amint visszatért, 1:40 perc alá szorította a köridőt, és ezzel a teljes mezőnyt demoralizálta. Faubel is meglátogatta a szerelőket, majd az egyik kanyarban elrontotta a féktávot és a homokágyba hajtott. Mehetett ismét a boxba…

Jött az időmérő hajrája, a két nagy rivális még egyszer kiment a pályára. Talmácsi ugyan faragatott idejéből, ám Faubel még többet, és 45 másodperccel a zárás előtt első lett. A magyar újra beelőzött, a hazai kedvenc viszont ezt sem hagyta annyiban, és még tudott javítani.

Talmácsi Gábor elégedett volt a pénteki második hellyel:

"Van még egy kis titok, amit szombaton bevetünk, és akkor reményeink szerint még gyorsabb leszek. Vélhetően jobb lesz a tapadás is, mert a versenyzők egyre többet használják az aszfaltot. Elégedett vagyok, itt még nem mentem 1:40 alatt. Élveztem az időmérőt, többször is jó tempóban haladtam, rendre 1:40 körüli időket futottam, és nem fáradtam el. Ez fontos, hiszen a versenynek hasonló ritmusa lesz. Most is egyedül próbáltam menni, nem pedig szélárnyékban, mert szerintem a futamon is előfordulhat ilyen. Vannak a pályának olyan részei, melyeken tudok javítani, még teszteljük a kemény gumit is, és állítunk a hátsó rugón. Úgy vélem, a verseny a gumiválasztáson dőlhet el, ebben nagyot lehet hibázni. Lehet, hogy szombaton lassabb leszek, de a lényeg, hogy a futamra ismerjük meg az összes gumit, mit tudok velük" – mondta az MTI-nek Talmácsi.
    A magyar klasszisnak amúgy eddig szerencsét hozott, ha a második helyről rajtolhatott. Ez ötször fordult elő pályafutása során, és mindig nyert. A "kakukktojásos" hatodik siker az idei Német GP, azt az első rajtrácsról indulva nyerte meg Talmácsi.

A viadalon szabadkártyával induló friss Európa-bajnok Győrfi Alen utolsóként, 37.-ként zárt.

A 250 kcm-esek eső kvalifikációját a spanyol Jorge Lorenzo nyerte, Tóth Imre a 24. helyen végzett.

3. Aojama Suhej (japán, Honda) 1:36.103
4. Alex De Angelis (San Marino-i, Aprilia) 1:36.274.
5. Aojama Hirosi (japán, KTM) 1:36.276
6. Andrea Dovizioso (olasz, Honda) 1:36.313
…24. Tóth Imre (Aprilia) 1:39.448

Szombaton a 125 kcm-esek második szabadedzése 9-kor, a második időmérő pedig 13:05 órakor kezdődik. Vasárnap a bemelegítés 8:40-től lesz, míg a 24 körös, 96,12 km-es Valenciai GP 11-kor rajtol.