A Magyar Lovassport Szövetség ezúttal is a Nemzeti Lovardában tartotta közgyűlését, amelynek levezető elnöke Kovács Iván volt. Az eseményen több mint 140 tagszervezet képviseltette magát.
A megjelenteket Lázár Vilmos elnök köszöntötte, aki felidézte, hogy első hivatalba lépése, 2009 óta jelentősen fejlődött a hazai lovasélet, valamint a Magyar Lovassport Szövetség nemzetközi lovas életben való megítélése is. A szervezet mára a FEI megbecsült tagja. A Nemzeti Lovarda és a Szilvásváradi Lipicai Lovasközpont révén csodálatos létesítményekkel gazdagodott a magyar lovassport és ezeket a helyszíneket sikerült tartalommal is megtölteni. Hatalmas eredmény, hogy a célul kitűzött olimpiai részvételt sikerült megvalósítani – emelte ki. “Talán az a legnagyobb eredmény, hogy a lovas közvélemény természetesnek veszi, hogy itt tartunk és innen léphetünk tovább” – mondta. Sikerült stabil alapokat letenni, de szükség van a fiatalokra, akik ezekre az alapokra tovább építkeznek – szögezte le, utalva arra, hogy a 2026-os tisztújításon már nem kíván harcba szállni az elnöki pozícióért. A hátralévő egy évet szeretné arra felhasználni, hogy az elért állapotot stabilizálja, a megbízható és átlátható gazdálkodás megmaradjon és megfelelő vagyonnal vehesse át a Szövetséget a következő vezetés. A hátralévő időben meg kell valósítani a Szövetség szerkezeti átalakítását – ami az egyik napirendi pont tárgya is volt -, ebbe azért fog bele a jelen vezetés, mert pontosan látják, mik a gyenge, elavult, hosszú távon fenntarthatatlan pontok.
Beszámolók
A Magyar Lovassport Szövetség 2024. évi szakmai és pénzügyi beszámolóját, valamint a 2025. évi pénzügyi tervet Stróbl Dorottya főtitkár ismertette.
2024-ben a Magyar Lovassport Szövetség megalakulásának 100. évfordulóját ünnepelte. A centenáriumi év során számos jelentős esemény zajlott, közülük kiemelkedő volt a februári gálavacsora a Budai Vár lovardájában, ahol beszédet mondott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és Ingmar de Vos, az FEI elnöke is. A jubileumi év keretén belül a Szövetség kiadta a 100 év a Magyar Lovassport történetéből könyvsorozat negyedik kötetet.
A Magyar Lovassport Szövetség 2024. évi díjátadó ünnepségére május 18-án került sor a Nemzeti Lovardában, a Gróf Széchenyi István Nemzetközi Díjugrató Verseny szombati napján. A belépés mind a négy versenynapon ingyenes volt, lehetőséget adva a látogatóknak a díjátadó ünnepség megtekintésére is. Az eseményt a Riderline élőben közvetítette.
Az év elején minden szakág összehívta a szakági gyűlését a Magyar Lovassport Szövetég Közgyűlését megelőzően. A Távlovagló és Távhajtó, valamint a Díjlovagló Szakágban került sor tisztújításra. A Fogathajtó Szakág márciusban rendkívüli közgyűlést tartott, majd áprilisban a rendes közgyűlés megerősítette Jámbor Vilmos elnököt pozíciójában.
A Szövetség elnöksége hét alkalommal ülésezett, huszonhárom elnökségi határozat született.
2024-ben a Lovas Szövetséget dr. Jármy Miklós és Stróbl Dorottya személyesen képviselte a Nemzetközi Lovas Szövetség (FEI) közgyűlésén Abu Dhabiban és az Európai Lovas Szövetség (EEF) közgyűlésén Tallinban.
A Szövetség a különböző állami szervezetek által nyújtott támogatások elszámolását a megadott határidőre benyújtotta. Több támogatás, köztük az NLSF Program 2023. év végéig történő megvalósítására nyújtott támogatás elszámolása is lezárult 2024-ben.
Az elmúlt egy-két évben két tagszervezet képviselője több törvényességi felügyeleti eljárást is kezdeményezett a Törvényszéken a Szövetség ellen. Az eljárásokat minden esetben megszüntette a Törvényszék, mivel a törvényességi panaszok alaptalanok voltak. A Pellet Hungary LSE a Magyar Lovassport Szövetség 2024. májusi közgyűlésén elfogadott határozatok hatályon kívül helyezése iránt indított pert. Az eljárásban 2025. február 25-én hozott ítéletet első fokon a Törvényszék.
2024 kiemelkedő nemzetközi versenyeredménye, hogy az Olimpián Kaizinger Balázs képviselte Magyarországot lovastusában, ezzel 28 év után szerepelt ismét magyar versenyző az ötkarikás játékokon. Dr. Fonyódi Ildikó és Bojengel hazánkat a Paralimpián képviselték.
A lovassportokban 2024-ben 741 egyesület 3410 versenyzője 895 versenynapon, 64.087 alkalommal lépett pályára. A szabadidős versenyek 200 versenynapján 4000 szabadidőlovas versenyzett.
- év támogatott, kiemelt hazai rendezésű nemzetközi versenyei:
- Bábolna Ménesbirtok – CSI** Díjugrató Világkupa
- Nemzeti Lovarda – CSIO-W*** Díjugrató Világkupa és Olimpiai Kvalifikáció
- Máriakálnok – CDI*** Díjlovagló Világkupa
- Pilisjászfalu – CDI*** Díjlovagló Világkupa
- Szilvásvárad – CSI*** -W Díjugrató Világkupa
- Budapest- Kincsem Park – Fogathajtó Világkupa
- Kaposvár – CCI*** – nemzetközi lovastusa verseny
A kiemelt versenyeken kívül még Fóton rendeztek nemzetközi díjlovagló versenyt.
- legjelentősebb hazai rendezésű nemzetközi lovasversenye az Ineos FEI Négyesfogathajtó Világbajnokság volt Szilvásváradon. Az FEI Fogathajtó Szakbizottságának elnöke, Joaquin Medina éves beszámolójában kiemelte a kiváló szervezést az FEI 2024. évi közgyűlésén, Abu-Dhabiban.
A nemzeti versenyeket rendező helyszínek is támogatáshoz jutottak, erről a korábbiaktól eltérően az elmúlt évben már a szakbizottságok dönthettek. Szerencsére töretlen az Agrárminisztérium lovasrendezvényekre nyújtott támogatási szándéka, aminek köszönhetően a versenyek mellett a műhelyek által szervezett szakmai napok, edzőtáborok és a magyar tenyésztésű lovakkal elért sporteredmények is forráshoz jutottak. A műhelyprogram támogatás jelentős része a korábbi pályázati formától eltérően a szakbizottságok javaslata alapján került felosztásra. A Szövetség 2024-ben hét szakágban 16 versenyhelyszínt, 51 egyesület szervezésében 96 műhelyprogramot és 21 tulajdonos 26 lovának versenyeredményét támogatta.
Az elmúlt évekhez hasonlóan támogatáshoz jutottak az utánpótlás nevelésben aktív edzők és létszámuk tíz főre bővült. A 2024. évben támogatott utánpótlás edzők: Dallos Zsófia, Füzér Gábor, Horváth Gábor, Janik Attila, Kovács Zoltán, Lóránt Attila, Pachl Péter, Schaller Gábor, Stelczer Viktor, Villányi Krisztina
2024-ben a Távlovagló, a Lovastorna és a Szabadidős szakág is élt a sportágfejlesztés lehetőségével. Utóbbi jelenleg a legdinamikusabban fejlődő szakág. Szakmai terveinek és internet alapú nevezési rendszerének működtetése is a Szövetség sportágfejlesztési stratégiájának része. Kiemelkedő a szakág kommunikációja.
A Szövetség Edzői-oktatási Bizottsága irányításával működő edzői vizsgarendszerben 8 vizsgán 27 edzőjelölt tett sikeres vizsgát és 11 edzőnek sikerült a magasabb szintre való előrelépés. Kibővült a Szövetség rajtengedély-vizsga rendszere.
2025 év elejétől a Caprilli 2. vizsga sikeres teljesítése a „nyerges” szakágak gyakorlati vizsgájának feltételévé vált.
A Lovas Apród Program 2024-ben is folytatta küldetését, hogy fiatalok számára biztosítson vezetői és lovas ismereteket, elősegítve ezzel a lovassportok népszerűsítését és utánpótlás-nevelését. Az egy éve indult programban 7 lovasiskolával és 157 ifjú vezetővel kezdődött meg a munka. A fiatalok 4 szinten és 8 éven keresztül fejleszthetik tudásukat különböző lovas és nem lovas témakörökben. 2024 végén új lovardák csatlakozhattak a programhoz, és 2025 januárjától kezdhették el a programot saját lovardájukban. A program hangsúlyt fektetett az oktatók képzésére, biztosítva számukra oktatói kézikönyveket, óravázlatokat és online anyagokat. A fiatalok számára változatos, játékos és gyakorlatorientált foglalkozásokat szerveztek, figyelembe véve életkorukat és fejlődési szintjüket. Okleveleket és jelvényeket szerezhetnek, elismerve elkötelezettségüket és fejlődésüket. A program megvalósítása 2025 szeptemberig tart.
Forrás hiányában a Talent Program rövid időre szünetelt. 2024. év elején még lezajlottak az edzőtáborok, de szeptemberben nem kerültek be új lovasok a Programba.
A Magyar Lovassport Szövetség tulajdonában lévő Lovassport Nonprofit Kft. működéséről dr. Jármy Miklós, míg a Nemzeti Lovardáéról Fábiáncsics Gábor számolt be.
Az NLSF Program lebonyolításáért felelős Lovassport Nonprofit Kft. 2023 végén befejezte aktív tevékenységét. A beszámolót és elszámolást elfogadta Sportállamtitkárság. A program alkalmas volt arra, hogy olimpiai és a nemzetközi élmezőny szintjére emelje a lovasokat – emelte ki dr. Jármy Miklós.
A Lovas Szövetség 50%-os tulajdonában van a Nemzeti Lovardát üzemeltető N.L. Sportlétesítmény Nonprofit Kft. A Nemzeti Lovarda magas kihasználtsággal működik, 2024 során közel 150 eseménynapot bonyolított, ezek a hazai lovas élet szinte teljes palettáját felölelik. A Honvédség mintegy 70 lova áll bértartásban a létesítményben, emellett itt készülnek a Készenléti Rendőrség lovai is, a bértartókkal együtt tehát naponta 160-180 ló dolgozik a pályákon és a fedeles lovardákban – mondta el Fábiáncsics Gábor.
A könyvvizsgálói jelentést dr. Himber Péter független könyvvizsgáló, a Felügyelőbizottság jelentését Nagy Lajos, a bizottság elnöke tárta a közgyűlés elé.
Átalakulás előtt a Magyar Lovassport Szövetség
Mint azt Lázár Vilmos köszöntőjében előrebocsátotta, időszerűvé vált a Magyar Lovassport Szövetség szervezeti átalakítása. Ennek főbb lépéseit és időbeli ütemezését dr. Jármy Miklós ismertette a közgyűlés résztvevőivel.
Előzmények: Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a Magyar Lovassport Szövetség jelenlegi struktúrája (alapszabály és kapcsolódó szabályzatok) idejétmúlt, és nem tudja megfelelően biztosítani a sportág nyugodt működését és fejlődését. Ennek oka, hogy a lovas társadalom jelentősen kibővült, és míg korábban kevés, de utánpótlásneveléssel, sportkipróbálással és sportmenedzseléssel foglalkozó szakmai műhelyként működő tagszervezet (50-100) igényeinek kiszolgálását kellett biztosítani, addig ma mintegy 700, nagyon heterogén összetételű és működésű tagszervezet alkotja a szövetséget. Míg korábban nem volt kérdés, hogy a szövetség egyik legfőbb feladata a nemzetközileg sikeres élsport feltételeinek biztosítása, addigra a lovassport mai, nagyobb társadalmi beágyazódottságának köszönhetően rengeteg új igény is megfogalmazódik.
Fontos leszögezni, hogy egy olimpiai sportág legfőbb szakmai szervezetéről lévén szó, továbbra sem képzelhető el a szakmai munka a rövid- és hosszútávú olimpiai célok megfogalmazása nélkül.
Az átalakítás célja: a mai magyar és nemzetközi lovassport igényeit kiszolgáló és a sportág fejlesztését biztosító struktúra kialakítása, amely a lehető legtöbb ponton leképezi a FEI szervezeti és működési modelljét. Ennek egyik legfontosabb eleme a felelősséget viselő elnökség és a szakágakat vezető testületek feszültségektől mentes viszonyának és együttműködésének megteremtése. Ennek a célnak megfelelően kell átalakítani az apparátus működését (pl. új pozíciók, mint sportigazgató és kommunikációs munkatárs létrehozásával), illetve a bizottságok működtetését. Az elmúlt évek tapasztalati alapján szükséges a képviseleti jog gyakorlásának újraszabályozása, pontosítása, valamint az etikai-, fegyelmi- és összeférhetetlenségi szabályok felülvizsgálata, FEI elveket és szakmai célokat szolgáló átalakítása.
Folyamat:
- 2025 május 13. A strukturális átalakítás elveinek ismertetése, közgyűlési felhatalmazás a szakmai és jogi munka megkezdéséhez (határozat)
- 2025 május 13-augusztus 20. Előkészítő szakmai és jogi munka
- 2025 augusztus-október: Szakági és szakmai fórumok a tervezet ismertetésére, megvitatására
- 2025 november: A Magyar Lovassport Szövetség rendkívüli közgyűlése, alapszabály elfogadása
- 2026 tavasz: éves rendes, egyben tisztújító közgyűlés, immáron az új struktúra ismeretében
Alapszabály módosítások
A legélénkebb eszmecserét a program egyik utolsó, az alapszabály módosítását célzó napirendi pontja generálta, amire a korábbi Szabadidőlovas Szakág nevének megváltoztatása miatt volt szükség. Az elfogadott szabályrészlet: „A FEI Alapszabálya értelmében a lovassportokhoz tartoznak: díjugrató, díjlovas, lovastusa, fogatsport, lovastorna, távlovas, paralovas szakágak. A lovassportokhoz tartozik továbbá a lovasíjászat és a szabadidő lovasssportok amatőr és utánpótlás szakága is.”
A Cseszterlint LKE, MLSZSZ, Pellet Hungary, Sion Security Kft. és Taszári VLSC tagszervezetektől javaslat érkezett az alapszabály módosítására, etikai és összeférhetetlenségi szabályzat létrehozására, amelyeket a közgyűlés nem fogadott el. Lázár Vilmos elnök kiemelte, hogy ezekre a szabályzatokra szükség van, de nem lehet elkülönülten kezelni őket, hanem a Szövetség szervezeti átalakításának szerves részeként kell megalkotni ezeket.
Új tag a Felügyelő Bizottságban
Losonczy Anikó 2022. óta volt tagja a Magyar Lovassport Szövetség Felügyelő Bizottságának. Amikor azonban 2024 novemberében a Díjlovagló Szakág elnökévé választották, korábbi pozíciójától visszalépett, így új felügyelő bizottsági tag megválasztása vált szükségessé. A Jelölő Bizottsághoz két jelölés érkezett: Móró Lajos és Vaskó Attila személyében. A közgyűlés Móró Lajost választotta a Felügyelő Bizottság új tagjaként.
Megemlékezés
Az elhunytakról Szotyori Nagy Kristóf emlékezett meg:
- Bajkai Sándor: a kiskunhalasi Határőr Lovasiskolában Hirling József és Suti István irányítása alatt kezdett lovagolni. 1970-ben az Ifjúsági Európa-bajnokságon Amúron lovagol. Évekig a korosztályos válogatott tagja, többszörös magyar bajnok. Felnőttként bajnok csapat tagja és a válogatott erőssége Dalmand, Gumi, Jojó, Merán, Etna nevű lovaival. Később military bajnok, majd az aktív versenyzést követően kísérőként a hágai Világbajnokságon, a római Európa-bajnokságon, 1996-ban Atlantában az olimpián a magyar csapat segítője. A 6 hetes karanténban ő lovagolta munkában Zsizsiket és Zátonyt.
- Balogh Sándor: Évtizedeken keresztül a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Lovas Szövetség elnökeként irányította a vármegyei lovas életet. Az Észak Kelet-Magyarországi Fogathajtó Régió vezetője, a lovas élet minden pontján ismert és elismert személy volt. A szirmabesenyői a Balogh Liget Lovas Klub alapítója.
- Bánfi Vilmos: Nemzeti majd nemzetközi pályaépítő, Kiskunhalason, Tamásiban, Pozsonyban, később nemzetközileg elismert szaktekintélyekkel együtt dolgozott.
- Gótzy Gyula: A labdarúgás és az öttusa mellett a lovassport világában is letette a névjegyét. A szigetbecsei lovarda tulajdonosaként számos nagyszerű versenyt rendezett és mindig szívén viselte a díjugrató sportot. Egy cikluson keresztül volt a Díjugrató Szakbizottság elnökségi tagja.
- Fehér Zsolt: Gyermekkorában az abádszalóki lovas csapat tagjaként, Bőr Attila csapattársaként eredményes díjugrató versenyző volt. Legjobb lovai a két magyar tenyésztésű kanca, Csoda és Emese voltak. Az elmúlt évtizedekben Kelet-és közép-magyarországi lovardákban dolgozott.
- Hamar György: fotós, a Budapesti Lovas Világkupák biztonsági vezetője.
- Kormos János: A Kelet-közép-magyarországi díjugrató sport egyik színes személyisége, díjugrató versenyző, edző, lótenyésztő.
- Jobbágyi József: A lovakkal és lovassporttal Nagyvázsonyban ismerkedett meg. Pályafutását édesapja, néhai Jobbágyi József és dr. Horváth Balázs, a klub elnöke egyengette. Díjugratásban is versenyzett, de militaryban ért el kimagasló eredményeket. Ifjúsági versenyzőként Európa-bajnokságok résztvevője, juniorként is a válogatott erőssége. Felnőtt magyar bajnok, a felnőtt válogatottban 2 Ländliche EB-n lovagolt.
- Kiss István: díjlovas bíró, nemzetközi díjugrató pályaépítő, díjugrató stílusbíró, lovasedző.
- Lovász László: a Keceli Lovas Club alapító tagja, a keceli lovasélet meghatározó személyisége, mozgatórugója.
- Rábai Bálint: Békés megyei lótenyésztőként 25 éve kötelezte el magát a nóniusz lófajta tenyésztése mellett. Törzskancái és azok csikói tenyészszemléken, az általa hajtott lovak fogathajtó versenyeken számos elismerést hoztak a családnak.
- Szabó Ferenc: a cselgáncssport kiemelkedő sportolója, aki több éven szervezte Uny községben az ugróderbyt, a rendszerváltás időszakának egyik legnépszerűbb díjugrató versenyé, ahol hazai és a térség külföldi díjugratói magas pénzdíjért versengtek a TV kamerái előtt.
Forrás: Riderline
Magyar Lovassport Szövetség