A kézilabdában amolyan fehér foltnak számít az ország északi területe: a kiaknázatlan lehetőségre figyelt fel a korábbi szövetségi kapitány Németh András, aki Vácott Dunakanyar Kézilabda Akadémia néven új képzőműhelyt indít.
reb • A különböző egyesületek ez idő tájt szokásos felhívásai között új szereplőként jelentkezett a Dunakanyar Kézilabda Akadémia, amely most nyolcadik osztályos, 2002-2003-ban született kézilabdás lányoknak hirdet felvételt. Ami a női szakágat illeti, Vácott már most is nívós utánpótlás-nevelés zajlik, a korábbi szövetségi kapitány Németh András vezetésével azonban a 2017-2018-as tanévtől akadémiai képzést terveznek.
„Februárban csatlakoztam a váciakhoz, akkor fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy mennyire kiaknázatlan terület Nógrád, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megye – mondja a Vác felnőttcsapata mellett is dolgozó szakember. – Az azóta eltelt időszakban engedélyeket szereztünk, megteremtettük az anyagi hátteret, és jártam az említett megyéket. Partnereket kerestem, s ennek köszönhetően négy csapat már az akadémia nevével, a mi támogatásunkkal indul el a gyermekbajnokságokban. Helyi testnevelőket bíztam meg az edzések vezetésével, mert szerintem az a legjobb megoldás.”
Németh András elképzelései szerint, szakmai segítséggel, amolyan előképzés zajlana a településeken, hogy aztán a legjobbak a nyolcadik osztály befejezése után Vácra, az akadémiára költözhessenek. A következő tanévtől húsz gyerekkel akarják megkezdeni a munkát, s fokozatosan töltik majd fel a négy osztályt a 14-18 évesekkel.
Vác az egyetlen település, amely egyaránt csapatot ad a felnőtt női és férfikézilabda-élvonalba, az akadémia azonban nem lesz koedukált: csak lányokkal foglalkoznak.
„A váci utánpótlás-nevelés most is remek, annak nem látom értelmét, hogy a környékbeli fiatalokat válasszuk ki – folytatja Németh, aki élvezte a régiójárást, sok kedves élményt élt meg a sportággal ismerkedő területeken. – A kiaknázatlan északi részről viszont sok olyan gyerek érkezhetne, aki nem tudja megoldani a bejárást, azaz kollégiumban lakna. Hosszú távon az a cél, hogy minél többen eljussanak a Vác felnőttcsapatába, de a terveink szerint idővel mindenkinek megtaláljuk a képességeihez és lehetőségeihez mért, legjobb játéklehetőséget.”
Már zajlanak az előkészületek: a váci sportcsarnoktól néhány száz méterre, a volt katonai területen kialakítják a kollégiumot és a Dunakanyar-akadémia bázisául szolgáló sportlétesítményt. Váci iskolákkal is felvették a kapcsolatot, hiszen Németh nyomatékosítja: az akadémiai képzésben nemcsak a kézilabdára, hanem a tanulásra is hangsúlyt fektetnek.