Vas Blanka nyolcadik az Eb mezőnyversenyében

Az olimpiai negyedik Vas Blanka nyolcadik lett a limburgi országúti kerékpáros Európa-bajnokságon, az aranyérem a holland Lorena Wiebes nyakába került.

Az U23-as világbajnoki címvédő Vas a Heusden-Zolder és Hasselt közötti 162 kilométeres, 905 méter szintemelkedésű táv első fele nyugodtan, jelentős szökés nélkül telt, izgalmat csupán a macskaköves részek hoztak a versenybe. A mezőnyben ott volt a sík terepen jó kerékpárosok zöme, így előzetesen sprintbefutóval lehetett kalkulálni.

A várakozások alapján a 23 esztendős Vasnak a sík hajrá kevésbé volt ideális, mint egy emelkedősebb befutó, ennek ellenére szerette volna a két évvel ezelőtti aranyérmes sprintert, Wiebest követni a végén, aki csapattársa az SD Worx-Protime-nál. A mezőnyben – Zsankó Petra kulcscsonttörése nyomán – egyedüli magyar bringásként tekerő Vas a legtöbb időt igyekezett szélárnyékban tölteni a mezőny első harmadában. A záró negyven kilométerhez érve sorra indítottak támadásokat az erős nemzetek, a magyar bajnok okosan kivárt, hogy a nagy létszámú csapatok zárják össze a sort.

A körpályás befejezésnél főképp hátul helyezkedett Vas, hátulról csorgott előre a befutóhoz közeledve, a céltól két kilométerre Wiebes kerekén helyezkedett, és miközben a holland “sprintvonat” diktált tempót a mezőny elején. Az utolsó néhány száz méteren a magyar bajnok lemaradt a mezőny leggyorsabbjától, Wiebestől, aki tökéletes ütemben indult meg és kérdés nélkül szerezte meg pályafutása második Eb-címét a 2021-es világbajnok olasz Elisa Balsamót, illetve a pályán olimpiai ezüst-, világbajnoki bronzérmes lengyel Daria Pikulikot megelőzve. Vas remekül hajrázva a nyolcadik helyen ért célba.

A hollandok sorozatban hatodszor nyerték meg a kontinensviadal női mezőnyversenyét, a kilenc kiírásból pedig összesen nyolcadszor vihették haza az aranyérmet.

Sor került a junior fiúk mezőnyversenyére is: Takács Zsombor a 18., Vas Barnabás a 39. lett, egyaránt 52 másodperc hátránnyal. Makrai Bálint a 78., Pakot András Gusztáv a 90., míg Hancz Tamás a 103. helyen ért célba, valamennyien hét perc feletti lemaradással. Az aranyérem a norvég Felix Orn-Kristoff nyakába került, aki tavaly augusztusban mindhárom szakaszt megnyerte a Nations’ Cup Hungary ifjúsági kerékpáros világkupán, ezzel az összetettben is az élen zárt. Az ezüstérmet a nyíregyházi központú vk-viadal idei győztese, a spanyol Héctor Álvarez szerezte meg.