Zajlik a vívóélet a Ludovika Arénában. Két címvédés történt a vívók országos bajnokságának egyéni versenyeiben: férfi kardban Szilágyi Áron, női tőrben pedig Kondricz Kata ismételte meg tavalyi sikerét. Női kardban Katona Renáta, férfi párbajtőrben Koch Máté, női párbajtőrben Muhari Eszter, férfi tőrben pedig Szemes Gergő győzött. Az ob keretein belül meghatóan búcsúztatta Nagy Tímea és Szilágyi Áron a visszavonuló olimpiai aranyérmes Szász-Kovács Emesét.
A selejtezőkkel pénteken kezdődött ob-n az egyéni versenyek 32-es tábláinak küzdelmei zajlottak szombaton a Ludovika Arénában, a koronavírus-járvány miatt nézők számára zárt kapuk mögött, és kötelező volt a maszkhasználat.
A bajnokság nyitónapja egyetlen komoly meglepetést hozott: a 64 között búcsúzott a férfi párbajtőr 2019-es világbajnoka, az olimpiai ezüstérmes Siklósi Gergely. Szombaton aztán több címvédő nem jutott el a fináléig: a tőröző Dósa Dániel és a kardozó Pusztai Liza az elődöntőben, a párbajtőröző Kun Anna és Bakos Bálint pedig a negyeddöntőben esett ki.
A bajnokság legjobban várt asszóját férfi kardban a nyolc között vívta a címvédő és háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áron olimpiai bronzérmes csapattársával, a 2017-es világbajnok Szatmári Andrással. Szatmári 3-1-re, 5-2-re és 7-4-re is vezetett, de a szünetre már Szilágyi 8-7-es előnyénél vonultak pihenni. Ezután Szatmári 13-12-re és 14-13-ra vezetett, a címvédő azonban egyenlített, majd a győztes tust is bevitte. A nyolc között búcsúzott Gémesi Csanád is – aki ugyancsak tagja volt a tokiói bronzérmes csapatnak -, ő Péch Miklóstól kapott ki 15-10-re. Utóbbi, az MTK 25 éves versenyzője a következő asszóban villámrajtot vett Szilágyi ellen, 4-1, majd 7-2 állt a neve mellett. Az egyperces szünetre Péch 8-3-as vezetésénél mentek a felek, a következő tust még Péch adta, azután viszont Szilágyi magára talált, sorozatban vitte be a találatokat, 10-9-re fordított, majd 15-12-re nyert. A döntőben Iliász Nikolászt verte 15-11-re, ezzel nyolcadik egyéni ob-aranyát gyűjtötte be.
Muhari Eszter harmadszor, Kondricz Kata másodszor, Szemes Gergő, Koch Máté és Katona Renáta pedig először győzött egyéniben a bajnokságon.
Az első két döntő után rövidfilm elevenítette fel a visszavonuló Szász-Kovács Emese pályafutását, majd két olimpiai bajnok társa, Nagy Tímea és Szilágyi Áron beszélt közös emlékeikről. Nagy “szeretlek, Emese” szavakkal zárta köszöntőjét, míg Szilágyi többek között arról beszélt, hogy Szász-Kovács Emesének is volt része a Rióban megnyert aranyában, mert eltörött a sarokvédője és tőle kapott egyet.
Emese 10 évesen kezdett vívni, mestere volt Felletár György, Kopetka Béla, Kulcsár Győző és Peterdi András. Egyéniben és csapatban egyaránt világbajnoki ezüstérmet nyert, egyéniben vb-bronzérmes is lett, éppen Budapesten. Legnagyobb sikere pedig természetesen a riói olimpián, 2016-ban megnyert olimpiai aranyérem volt. Két éves ikergyermekek édesanyja, a Vasas társelnöke.
“Nehéz elmondani, mit köszönhetek a vívásnak. Az egész életemet, hiszen még a férjemet is egy volt vívón keresztül ismertem meg” – mondta a 39 éves, olimpiai bajnok, vb- és Eb-ezüst és -bronzérmes párbajtőröző Szász-Kovács, aki a vasárnapi csapatküzdelemben búcsúzik a versenysporttól.
Ezúttal is az egyéni döntők között, a Magyar Vívás Napja keretében köszöntötték a sportág kerek évfordulós kiválóságait – a pandémia miatt nem voltak jelen, kivetítőn villant fel a fotójuk -, illetve a tokiói olimpia és paralimpia hőseit.
90 éves: Bárány Árpád, csapat olimpiai és világbajnok párbajtőröző.
85 éves: Sákovicsné Dömölky Lídia, csapat olimpiai bajnok, egyéni és 4-szeres csapat világbajnok tőröző; Marosi Paula csapat olimpiai és világbajnok tőröző
75 éves: Rónay Ildikó, csapat olimpiai ezüstérmes tőröző
70 éves: Maros Magda, egyéni olimpiai ezüstérmes, 2-szeres csapat olimpiai bronzérmes, csapat világbajnok tőröző; Pap Jenő, egyéni és csapat világbajnok párbajtőröző; Somlai Béla mesteredző, az MVSZ szakmai alelnöke; Beliczay Sándor mesteredző; Grósz Andor dandártábornok, az MVSZ elnökségi tagja; Kovács Imre, a Pbt. alapítója
65 éves: Nébald György, csapat olimpiai bajnok, csapat olimpiai ezüst- és bronzérmes, kétszeres egyéni és 4-szeres csapat világbajnok kardozó; Gémesi György, válogatott kardozó, 10 évig az MVSZ elnöke; Danka Sándor mesteredző
60 éves: Busa István, csapat olimpiai bronzérmes tőröző
55 éves: Köves Csaba kétszeres csapat olimpiai ezüstérmes, kétszeres csapat világbajnok kardozó; Érsek Zsolt csapat olimpiai bronzérmes tőröző; Bernát Zoltán mesteredző
50 éves: Kulcsár Krisztián, kétszeres csapat olimpiai ezüstérmes, egyéni világbajnok, kétszeres csapat világbajnok párbajtőröző, a MOB elnöke; Király Hajnalka, 3-szoros csapat világbajnok párbajtőröző (magyar színekben); Hormay Adrienn 3-szoros csapat világbajnok párbajtőröző; Boros György kétszeres csapat világbajnok kardozó.
A tokiói olimpián és paralimpián sikerrel szerepelt magyar küldöttség tagjait is köszöntötték: Nagy Józsefet, a paralimpiai válogatott szövetségi kapitányát, Udvarhelyi Gábor szövetségi kapitányt, Boczkó Gábor csapatvezetőt, Tamás Henriette, Deli Dóra, Balogh Réka és Piecs Adrienn paralimpiai, illetve Kósa Miklós olimpiai versenybírókat. No meg érmeseinket és mestereiket. A paralimpiai bronzérmes női tőrcsapat tagjait, Dani Gyöngyi, Krajnyák Zsuzsanna (mester: Feczer Viktor), Hajmási Éva (mester: Szirmai Benedek), Mező Boglárka (mester: Nagy József). A paralimpiai ezüstérmes tőrözőt, Osváth Richárdot (mester: Beliczay Sándor), a paralimpiai bajnok párbajtőrözőt, Veres Amarillát (mester: Kovács Iván). Jól ismert, de soha meg nem unt, tokiói olimpiai érmeseink sora a következő, az olimpiai bronzérmes kardcsapat három tagja, Decsi Tamás (edző: Decsi István), Gémesi Csanád (edző: Navarrete József), Szatmári András (edző: Gárdos Gábor), az olimpiai ezüstérmes párbajtőröző, Siklósi Gergely (edző: Dancsházy-Nagy Tamás). Utolsóként szólítottuk az emelt pástra Szilágyi Áront (edző: Decsi András), aki csapat bronzérme mellett a világon egyedüli férfi vívóként nyerte meg Tokióban harmadik egyéni olimpiai aranyérmét.
Forrás, fotó: hunfencing.hu, MTI/Illyés Tiborr