Aranyérmet nyert a magyar női kardcsapat kedden a Tallinnban rendezett U23-as vívó Európa-bajnokság zárónapján.
A tallinni Európa-bajnokság befejező napja a sportdiplomáciáról is szólt – kezdi a hunfencing.hu. Erre időzítették ugyanis az Európai Vívó Konföderáció rendkívüli kongresszusát. Az on-line eseménynek egyetlen napirendi pontja volt, az elnök visszahívásával kapcsolatos döntés. Röviden az előzményekről. A testületnek hosszú évek óta a korábbi klasszis kardozó, Sztanyiszlasz Pozdnyakov az elnöke, aki egyben az Orosz Olimpiai Bizottság első embere is. A sportvezető nem mondott le posztjáról az ukrán-orosz háború kitörését követően, ugyanakkor több nemzet is támadta őt emiatt. Végül döntöttek a rendkívüli kongresszus kitűzéséről, melyet Tallinnból irányítottak a szövetség vezetői. A döntés hosszú órák után született meg, 19 ország szavazatára volt szükség Pozdnyakov visszahívásához, melyre végül 23 nemzet voksolt. Az új elnök megválasztására vélhetően az ősszel kerül sor, addig a jelenlegi főtitkár, a lengyel Jacek Slupski számít hivatalosan az első embernek.
U23-as Európa-bajnok kardcsapatunk: Spiesz Anna, Keszei Kira, Szűcs Luca és Battai Sugár.
Mindeközben, persze, javában zajlottak a versenyek, és fentieknél magyar szempontból sokkal fontosabb, hogy a női kardcsapat jóvoltából megszületett küldöttségünk első, és egyetlen aranyérme! A Battai Sugár, Keszei Kira, Spiesz Anna, Szűcs Luca összeállítású kvartettet megszorítani sem tudták a nap folyamán a döntőig. A nyolc között Grúziát 45:24-re, majd az elődöntőben Franciaországot 45:28-ra verték a mieink. Rendkívül fiatal csapatunk a döntőben Spanyolországgal került szembe, és ott azért a meccs vége szorosabban alakult, ám bátran kijelenthető, hogy végig vezetve, magabiztos vívással szerezte meg a magyar csapat az aranyérmet (45:42). Női kardozóink nemzetközi dominanciáját jól mutatja, hogy a junior Eb-ről is arannyal tértek haza, a junior vb-n másodikak lettek, most pedig a 23 évesek között nem találtak legyőzőre. És ha hozzávesszük a kadet Európa-bajnoki aranyérmeket is, akkor bátran kijelenthető, hogy ebben az esztendőben a női kard szakág utánpótlása szerepelt a legeredményesebben.
Battai Sugiéknak a franciák nem jelentettek akadályt.
A döntő után Dávid László, az itteni küldöttség kard vezetője, egyben Sugi mestere így foglalta össze a napot: “Jól és fegyelmezetten vívtak a lányok, végig betartották a megbeszélt taktikát. Megérdemelten lettek ismét Európa-bajnokok, ezúttal egy korosztállyal magasabban. A végére egy kis izgalmat is csepegtettek, de tulajdonképpen ezt is megszokhattuk már…”
“Magyarok!”
A másik két, zárónapi fegyvernemben is jobban szerepeltünk, mint egy nappal korábban bármelyikben… A férfi tőrcsapat (Bagdány Albert, Bálint Álmos, Budaházy Ambrus, Szemes Gergő) Spanyolország legyőzése után az elődöntő kétharmadáig jól tartotta magát a franciákkal szemben, ennyire futotta a Gergő által vezérelt nagyon fiatal csapattól, amely dicséretet érdemel negyedik helyezéséért. A legnépesebb mezőnyt a férfi párbajtőrözők alkották, és a 15 válogatott első harmadának végén végzett a juniorokból álló kvartettünk (Bartkó Levente, Hamilton-Meike Jonathan, Keszthelyi Zsombor, Kovács Gergely). A mieink közül Hamilton-Meike Jonathan vívott kiemelkedően, a mieink teljesítménye egyedül a későbbi győztes franciákkal szemben nem volt elég a negyeddöntős sikerhez, a mieink végül az ötödik helyen fejezték be az Eb-t.
A magyar küldöttség ezzel 1 arany- és 2 ezüstéremmel zárta az U23-as Európa-bajnokságot, harmadik helyen végezve az éremtáblázaton. Gratulálunk a versenyzőknek és a mestereknek!
Eredmények. U23-as Európa-bajnokság, Tallinn. Férfi tőrcsapat, 11 induló. Negyeddöntő: Magyarország-Spanyolország 45:41 (Szemes +9, Bagdány +4, Bálint -4, Budaházy -5).
Elődöntő: Magyarország-Franciaország 36:45 (Szemes +4, Bálint -6, Bagdány -7).
A 3. helyért: Magyarország-Lengyelország 32:45 (Szemes -2, Bagdány -3, Budaházy -3, Bálint -5).
Végeredmény: 1. Franciaország, 2. Németország, 3. Lengyelország, 4. Magyarország (Bagdány Albert, Bálint Álmos, Budaházy Ambrus, Szemes Gergő).
Férfi párbajtőrcsapat, 15 induló. Nyolcaddöntő: Magyarország-Csehország 44:43 (Hamiltom-Meike +6, Bartkó 0, Keszthelyi -1, Kovács -4).
Nyolcaddöntő: Magyarország-Franciaország 35:45 (Hamilton-Meike +4, Bartkó -2, Keszthelyi -4, Kovács -8).
Az 5-8. helyért: Magyarország-Nagy-Britannia 45:41 (Hamilton-Meike +9, Bartkó -1, Kovács -2, Keszthelyi -2).
Az 5. helyért: Magyarország-Finnország 45:27 (Kovács +11, Keszthelyi +6, Hamilton-Meike +2, Bartkó -1).
Végeredmény: 1. Franciaország, 2. Ukrajna, 3. Észtország, …5. Magyarország (Bartkó Levente, Hamilton-Meike Jonathan, Keszthelyi Zsombor, Kovács Gergely).
Női kardcsapat, 9 induló. Negyeddöntő: Magyarország-Grúzia 45:24 (Szűcs +8, Battai +7, Keszei +3, Spiesz +3).
Elődöntő: Magyarország-Franciaország 45:28 (Keszei +9, Battai +5, Szűcs +3)
Döntő: Magyarország-Spanyolország 45:42 (Battai +3, Keszei 0, Szűcs 0).
Végeredmény: 1. Magyarország (Battai Sugár, Keszei Kira, Spiesz Anna, Szűcs Luca, edzők: Dávid László, Ravasz Etele, Kósa Miklós, Bódy István, Bódy Benjámin), 2 Spanyolország, 3. Franciaország.
Forrás, fotó: MTI, hunfencing.hu