100 nap múlva Ifjúsági Téli Olimpia

Pontosan 100 nap múlva kezdődik az első Ifjúsági Téli Olimpia, Innsbruckban. A téli versenyek 2012. január 13-án rajtolnak és 22-én fejeződnek be.

001.jpg

Több mint egy év telt el a Szingapúri Ifjúsági Olimpiai Játékok óta, de három hónap múlva már az I. Téli Ifjúsági Olimpiai Játékokat nyitják meg az ausztriai Innsbruck városában. 1964. és 1976. évi Téli Olimpiai Játékokat követően Innsbruck ismét Olimpiai Játékoknak ad otthont 2012-ben, ezúttal a legelső Téli Ifjúsági Olimpiai Játékoknak.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság történelmi döntést hozott 2007. júliusában, Guatemalában, vagyis egyhangúan megszavazták, hogy 2010-től megrendezzék az Ifjúsági Olimpiai Játékokat. Elsősorban azzal a céllal, hogy a világ ifjúságát visszacsalogassák a sportpályákra. Mozgásra, rendszeres sportolásra ösztönözzék a fiatalokat, s egyben az olimpizmus igazi értékeivel is megismertessék őket.
A felnőtt Téli Olimpiai Játékok évében rendezik a Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékokat, a felnőtt Nyári Olimpiai játékok évében pedig a Téli Ifjúsági Olimpiai Játékokat.

A NOB 2008. december 12-én jelentette be, hogy az I. Téli Ifjúsági Olimpiai Játékokat 2012. január 13-22. között, Innsbruckban rendezik meg. Innsbruck 84:15 arányban nyert a finnországi Kuopio ellen a lausanne-i szavazáson.

002.jpg

Az osztrák olimpiai város ezzel világelső lesz, ugyanis egyetlenegy város sem rendezett mindezidáig három Olimpiát. Innsbruck megelőzi még Londont is, amelyik ugyancsak jövőre fog büszkén utalni a háromszori rendezésre (Nyári Olimpia, London: 1908, 1948 és 2012).

Az Ifjúsági Olimpiai Játékok több fontos tényezőben is eltérnek az Olimpiai Játékoktól. Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökének, az esemény ötletgazdájának  elképzelése szerint a sport mellett a kultúra és a nevelés is fontos hangsúlyt kap az Ifjúsági Olimpián azzal a kifejezett céllal, hogy a 14-18 éves korosztályt az Olimpiai Mozgalom meg tudja szólítani és a sport ügyének meg tudja nyerni.

Az Olimpiai Charta 5. alapelve kimondja, hogy a „sport a társadalom szerves része”, és mint ilyen jelentős társadalomszervező erő valamint különleges eszköz a fiatalság helyes nevelésében. A kultúra és a nevelés szempontjából az Ifjúsági Olimpiai Játékok pedig ezt a szerepet kívánja betölteni. A Téli Játékok magyarországi nagykövete Darázs Péter felnőtt olimpikon, Európa-bajnoki ezüstérmes rövidpályás gyorskorcsolyázó, aki a nevelési és kulturális programokért felel majd Innsbruckban.
A sport szempontjából az Ifjúsági Olimpiai Játékok forradalmi lehetőséget nyújtanak új és innovatív versenyszámok kipróbálására, vagy akár bevezetésére. Ennek a legékesebb példája a csapatjátékok közül az egyik legnépszerűbb csapatjáték, a jégkorong kifejezetten érdekes és látványos rendezési formája. A jégkorong bajnokság mellett ugyanis látványos és izgalmas egyéniben is összemérhetik a tudásukat a játékosok egymás elleni ügyességi versenyen. Ezen kívül természetesen a klasszikus versenyszámok is megtalálhatók a Téli Olimpia programján.
Az innsbrucki Téli Ifjúsági Olimpiai Játékok műsorán szereplő 6 sportág, 15 szakágának, 63 versenyszámában, közel 1060 fiatal sportoló indulhat.
Több sportágban és szakágban a Szingapúri Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékokhoz hasonlóan vegyes (nő-férfi) csapatversenyeket is rendeznek.
Az innsbrucki szervezők az Osztrák Olimpiai Bizottsággal szoros és példaértékű együttműködést kialakítva készülnek a világon a legelső Téli Ifjúsági Olimpiai Játékokra. Szingapúrral szemben az osztrák házigazdák elegendő időt kaptak a felkészülésre és szervezésre. Innsbruck rendkívül gazdag sportlétesítményekben, a korábbi olimpiai versenylétesítmények használata mellett a már működő és közönség számára is nyitott versenypályák is bevonásra kerülnek ezzel is biztosítva a fenntartható fejlődés alapelveinek és a gazdaságosság érvényesülését. 

003.jpg

Kizárólag az Ifjúsági Olimpiai Falut kellett megépíteni a házigazdáknak, amely azonban a rendelkezésre álló emberi ismeretek alapján a legmodernebb és rendkívül környezetbarát  épületkomplexum. Az épületek az úgynevezett passzív ház mérnöki megoldás alapján készültek, ezzel biztosítva a környezet legkisebb terhelését, az épületek leggazdaságosabb működését, és a legalacsonyabb energiafelhasználást. 

040506.jpg

Innsbruck készen áll! Magabiztosan kijelenthető, hogy a sport, a nevelés és a kultúra szemszögéből nézve magas színvonalú, de a kiadási oldal szempontjából tekintve visszafogott esemény előtt állunk. A sport és az Olimpiai Mozgalom igazi ünnepét láthatják az érdeklődők Innsbruckban, amely a téli sportok szerelmesei számára valódi úti cél lesz jövő januárban.
A magyar csapat felkészülésének szakmai irányítója és koordinálója a Magyar Olimpiai Bizottság, szakmai tevékenységét összehangolja a mindenkori utánpótlásért felelős állami intézménnyel. A felkészülés során a MOB első számú partnerei a téli olimpiai sportágak szövetségei és az általuk kijelölt utánpótlás sportágfelelősök, valamint a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, a NSI és az OSEI. A MOB az eredményes felkészülés érdekében minden eszközzel segíti a doppingmentes fair play felkészülést. A MOB a Téli Ifjúsági Olimpiai Játékok műsorán szereplő valamennyi sportág számára támogatja a kvalifikáció megszerzését.

A magyar csapat névsora december 11-én válik teljessé.

Az I. Ifjúsági Téli Olimpia sportlétesítményei

Olympiaworld Innsbruck
– Két sportcsarnokból áll: az Olimpiai Jégcsarnokból és az Ovális gyorskorcsolya Csarnokból. Előbbiben a műkorcsolya, jégtánc, rövidpályás gyorskorcsolya és jégkorong küzdelmeit bonyolítják le, utóbbiban pedig a gyorskorcsolya versenyeket.
– A Média Központ is az Olympiaworld nevű komplexumban található.
– 2004-ben építették, az Alpok szívében.
– Nemcsak sportesemények, hanem koncertek, musical előadások, jégrevük, vásárok, különböző gálák otthona is.

007.jpg 

Olympic Sliding Centre
– A bob, szkeleton és szánkó versenyek színhelye.

008.jpg
 Patscherkofel
– Az alpesi sí versenyek helyszíne.
– Innsbruck déli részén helyezkedik
– 1999-ben itt nyerte meg a világbajnokságot az osztrák ikon, Hermann Mayer, Super G-ben. Akkor, az első 10-ben 9 osztrák versenyző volt!
– 1964-ben és 1976-ban is itt rendezték az alpesi számokat,a téli olimpiákon.
– Ausztria egyik legkedveltebb kirándulóhelye.

009.jpg              

Nordkette
– versenyek: hódeszka (félcső), síakrobatika (félcső)
– festői környezetben fekszik, Tirol határán
– 20 percre található a  város központjától
– a létesítményt 2007-ben felújították

010.jpg

 Innsbruck Exhibition Centre
– a curling színhelye
– jelenleg felújítás alatt
– ez év végén átadásra kerül
– ez az önkéntesek főhadiszállása is
 
011.jpg

Seefeld Arena
– a biatlon, a síugrás, az északi összetett színhelye
– 20 km-re található Innsbrucktól
– 1964-ben és 1976-ban is itt rendezték az északi összetett olimpiai versenyeit
– 1985-ben a Seefeld Arena volt az Északi Sí Világbajnokságot
– minden pályát alaposan felújítottak

012.jpg

Bergisel Stadion
– a megnyitótóünnepség színhelye
– 250 méterrel magasabban helyezkedik el a városnál, így tökéletes panoráma nyílik Innsbruckra
– a síugró stadion 28 ezer férőhelyes
– a világhírre szert tett Zaha Hadid tervezte a stadiont
– a Bergisel Innsbruck egyik jelképe
– 1964-ben és 1976-ban is itt tartották a megnyitó ünnepséget, így Bergisel lesz jövőre az egyetlen stadion a világon, amely három olimpia megnyitójának lesz a házigazdája
– 1988-ban II. János Pál pápa 60 ezer hívő előtt celebrált misét
– a 2008-as, Németországgal közösen megrendezett labdarúgó Európa-bajnokságon, a stadion számos koncert színhelye volt. Óriáskivetítőkön nézték a meccseket.

 013.jpg

Kühtai
– a síakrobatika (Sí Cross) és a hódeszka (Slopestyle) helyszíne
– tengerszint feletti magasság: 2020 méter
– nemcsak télen, hanem nyáron is vonzza a turisták ezreit

 014.jpg

Török Olivér – www.mob.hu