Melyek az ekcémás fellángolások gyakori kiváltó okai? Ha igyekszünk távol tartani magunkat tőlük, kisebb eséllyel jelent majd fokozott problémát ez a bőrbetegség. Sajnos, okozói egyszerűen a levegőben is lehetnek.
Az ekcéma sokak életét megkeserítő, látványos bőrbetegség, mely bőrpírral, apró, de kiemelkedő göbökkel járhat, valamint jellemzőek rá a növekvő, aztán szétpukkanó hólyagocskák, a duzzanat, nedvedzés és pörkképződés, de a viszketés és hámlás is.
Sajnos, környezetünkben számos dolog akad, amely az ekcémát kiválthatja és súlyosbíthatja. Lássuk, mik ezek és hogyan védekezhetünk ellenük!
1. Vegyszerek, tisztítószerek és füst
Kerüljük a vegyi anyagokat, melyek viszketést okozhatnak és tartsuk bőrünket egészségesen. Viseljünk pamuttal bélelt kesztyűt, amikor takarítunk. Ne használjunk légfrissítőt vagy parfümöt. Tartsuk távol magunkat a füsttől – ha dohányzunk, itt az ideje leszokni!
2. Óvatosan a forró vízzel
Forró helyett inkább kézmeleg vizet használjunk, így a bőr lágyabb marad kézmosás, zuhanyzás után. Ne dörzsöljük a törölközővel a bőrt, inkább csak itassuk fel róla a vizet. Ezután mindig alkalmazzunk sűrű testápolót a nedvesség megtartására. Ha allergiásak vagyunk a gyapjúra, alaposan nézzük meg a krém címkéjét, tájékozódjunk az összetevőkről. A lanolin irritálhatja a bőrt. Azoknak, akiknek nincs gyapjú allergiájuk, a lanolin segít.
3. Nap, verejték és fényvédő
Lehetünk természetesen kinn a napon, ám a bőrünk nem fogja szeretni a meleget és az izzadtságot. Amennyiben ez a helyzet, keressünk árnyékot és fogyasszunk elég vizet. Mindig kenjük be magunkat fényvédővel. A napégés hatására valósággal „lángra kap” a bőr, ez pedig az ekcéma fellángolásához vezet. Ha a napvédő krémekre érzékenyek vagyunk, zárjuk ki a káros napsugarakat ásványi változatokkal, mint amilyen a cink-oxid vagy a titán-dioxid. Az arcra készült fényvédők szintén gyengéden óvják a bőrt.
4. Ruházat: ha karcol, szintetikus, új vagy tisztíttatott
A laza és lélegző pamut ruhák a legjobbak a számunkra. A gyapjú és a moher szúrós lehet. Az olyan szintetikus anyagok, mint a poliészter, nejlon, műselyem, izzadást okozhatnak. Mindig mossuk ki a ruhákat, mielőtt hordjuk őket, hogy megszabaduljunk a festéktől vagy a vegyi anyagoktól, melyeket annak érdekében használnak, hogy a ruhát gyűrődésmentesen tartsák a boltban. Ha mosodába visszük a ruhát, levegőztessük a ruhahordozó műanyag zacskókat 24 órát, hogy a vegyi anyagok ne zavarjanak bennünket.
5. Mosószerek, szappanok, samponok
Akár a testünket, akár a ruhánkat mossuk, legyünk gyengédek: olyan mosószert használjunk, ami babáknak vagy érzékeny bőrre készül, mint például az illatmentes változatok. Csak annyit alkalmazzunk, amennyi kell. Szükség esetén kétszer is öblítsük le magunkat. A textillágyítókat kerüljük. Zuhanyzáshoz használjunk szappanmentes tisztítót, amely enyhe és illatmentes. Samponok szintén elérhetők tiszta, semleges pH-értékű, illatmentes változatokban.
6. Stressz
Ha az ekcéma fellángol, annak oka lehet a stressz is. Próbáljunk ki relaxációs technikákat: jógát, meditációt, a mély légzést vagy a biofeedback-et. A szorongás és a stressz súlyosbítja az olyan bőrproblémákat, mint az ekcéma, ugyanis amikor szorongunk, a test stresszhormonjai gyulladást produkálnak, mely irritálja a bőrt. Még a fizikai stressz is – amikor például harcolunk a megfázás ellen – gondot jelenthet. Vagyis, gondoskodjunk magunkról, aludjunk eleget és tanuljunk meg lazítani.
Még 6 dolgot kell kerülnöd. Hogy mik azok, nézd meg a napidoktor oldalán!