12 éremmel zárta az Eb-t a magyar uszonyos csapat

Kormány Sport

A 27. CMAS (Víz Alatti Tevékenységek Világszövetsége) Uszonyosúszó Európa-bajnokság, melynek a görögországi Joánina városában rendeztek meg, június 27-től négy napon keresztül, kiválóan zárult a magyar csapat számára. A kontinensviadalra 19 ország 203 úszója nevezett, akik 17 versenyszámban mérhették össze gyorsaságukat. A nagy érdeklődés mellett, 12 éremmel gazdagodott uszonyosúszó-válogatottunk, mellyel felülmúlta az előzetes várakozásokat is. Ebből 2 arany-, 6 ezüst- és 4 bronzérem.

Az uszonyosúszó Európa-bajnokság első versenynapján máris bekezdtek a magyar csapat tagjai, és öt alkalommal állhattak a dobogóra.

Az előfutamokban a magyar válogatott az elvárásoknak megfelelően teljesített. A női 100 méteres felszíni úszásban Szűcs Rebeka és Blaszák Lilla nem jutott a döntőbe, de mindketten elégedettek voltak az idejüket látván. A férfiaknál Dimák Dávid és Gruber Kornél nem kerültek a legjobb nyolc közé, de egyelőre tapasztalatszerzés miatt szerepeltek az első felnőtt Eb-jükön. 100 méteres uszonyos gyorson Senánszky Petra a legjobb idővel (00:47.47) végzett az előfutamok során, és Varga Krisztina 6. helyével szintén éremesélyesként készült a délutánra, amikor Petra elsőként szerzett aranyat a magyar kontingensből, míg Krisztina ugyanebben a döntőben a második helyen végzett.

Férfi 100 méteres uszonyos gyorson Kocsis Marcell és Stadler Bence kiestek, de a 4×100 méteres mix váltóban Senánszky Petrával és Varga Krisztinával végül a dobogó második helyén végeztek. Női 400 méteres felszíniben Blaszák Lilla kiesett ugyan az előfutamon, de egyéni rekordot döntött, a férfi mezőnyben Mozsár Alex ezüst, Bukor Ádám, pedig bronzéremmel zárta a napot.

Az ezt követő második versenynapon Varga Krisztina megint remek teljesítményt tudott nyújtani, ezzel elérte élete legjobb időeredményét (0:46.84) és ezüstérmet szerzett 200 méteres uszonyos gyorson, mindössze négy tized másodperccel elmaradva az orosz Marija Patlaszova mögött. A férfi mezőnyben az újonc Lengyeltóti Bence kellemes meglepetést okozott a 200 méteres uszonyos gyorsúszó számban, és Stadler Bencével együtt döntőt úszhatott. Lengyeltóti végül a 6., míg Stadler a 8. helyen zárt. Hamlin Matthew 1500 méteres felszíni úszáson a 11. helyen ért célba.

A harmadik napon ismét kitettek magukért versenyzőink, és újabb négy érmet zsebeltek be. Női 50 méteres uszonyos gyorson Senánszky Petra hozta a papírformát, és magabiztosan nyerni tudott.

“Nem számítottam világcsúcsra, de szerencsére jobb időt úsztam, mint a délelőtti előfutamon.” -nyilatkozta a “Sellőlány”, aki 00:21.23-as idővel szerezte meg az aranymedált.

Mozsár Alex 400 méteres férfi búváron második helyezést ért el, míg Lengyeltóti Bence 400 méteres uszonyos gyorson, magyar csúccsal – 03:30.44 – léphetett a dobogó harmadik fokára. A nap záróakkordjaként a 4×200 méteres felszíni váltó csapat, Gruber Kornél, Dimák Dávid, Mozsár Alex és Bukor Ádám bronzérmesként végeztek.

“Mozgalmas délutánon vagyunk túl, remek versenyekből sikerült rendre jól kijönnünk, így az utolsó versenynapunk előtt elértük az előzetesen megálmodott 10 érmet.” – összegezte a napot Kókai Dávid csapatvezető.

Az Eb negyedik versenynapján, amely egyben az utolsó is a magyar válogatott számára, folytatták remek szereplésüket, és a jó eredmények mellett további érmeket is szereztek. Az 50 méteres női búvárúszás előfutamán magyar csúccsal indult a nap: 00:16.69, melyet a délutáni döntőben Varga Krisztina 00:16.59-re javított, végül két századmásodperccel csúszott le a dobogóról.

“Nagyon örülök az időmnek, mert egyáltalán nem számítottam ilyen jó eredményre, pláne, hogy kétszer is sikerül magyar csúcsot úsznom.” – nyilatkozta Krisztina.

Bukor Ádám 800 méteres felszíniben ezüstérmet szerzett, míg a 4×100 méteres női felszíni váltó csapat, Blaszák Lilla, Szűcs Rebeka, Varga Krisztina és Senánszky Petra pedig a dobogó harmadik helyére állhatott. A magyar küldöttség számára 12 éremmel lezárult a 27. CMAS Uszonyosúszó Európa-bajnokság, mivel a további, nyíltvízi számokban nincs magyar induló.

A mieink legeredményesebb uszonyosúszója a tizenegyszeres világbajnok, Senánszky Petra lett 4 éremmel (2 arany, 1 ezüst, 1 bronz), míg a férfiaknál Bukor Ádám (2 ezüst, 1 bronz) és Mozsár Alex (1 ezüst, 2 bronz) egyaránt 3-3 medált szerzett az Eb-n.

Forrás,fotó: Magyar Búvár Szakszövetség