Nyíltvízi Vk: Fábián Betti-ezüst búcsúként

A Világkupa-szezon zárásaként, Setubalban Fábián Bettina ezüstérmet szerzett a 3km-es kieséses versenyben, míg a 10km összetettjét szombaton megnyerő Betlehem Dávid egy kisebb rontás miatt 4. helyen zárt.

A varázslatosan sikerült 10km-es versenyek másnapján még – szokás szerint – Fábián Bettina és Betlehem Dávid elindult a 3km-es kieséses viadalon is a setubali Világkupán. Először a hölgyek versenye volt soron, és Betti magabiztosan zsilipelt a döntőig, az 1500-as futamát nyerte, az elődöntőben pedig harmadikként kvalifikált a fináléba.

Ott viszont saját bevallása szerint a bójáknál rendre hibázott és ez a győzelembe került – ugyanakkor a szombati 10km ezüstje után az újabb második hely kiváló eredmény; és persze kifejezetten erős üzenet az augusztusi Európa-bajnokság előtt, elvégre mindkétszer csak az ausztrál Moesha Johnson tudta megelőzni.

„Erről a pályáról azt kell tudni, hogy kifejezetten nehéz: a dagálytól, illetve az apálytól függően mindig másfelé megy az áramlat – értékelt Betti. – Ötszáz méteren ez most nagyon zavaró volt, és többször is rossz ívet úsztam, plusz három bójából kettőnél beragadtam, úgyhogy ezen el is ment az első hely. Azaz nem volt annyira szerencsés a mai versenyzés, ettől függetlenül megvan a második hely, ami nagyon jó – és ez a hétvége sok magabiztosságot adott a jövőre nézve.”

Betlehem Dávid a szombati parádézást – aranyérem és összetett győzelem – követően a döntőig a szokott magabiztossággal haladt vasárnap is. Tartalékolva ment tovább harmadikként 1500-ról és 1000-ről, hogy aztán a fináléban az utolsó bójánál hibázzon egyet – túlságosan belülre keveredett, márpedig az ő adottságaival ez életveszélyes, a nagyok ugyanis simán lenyomják, ahogy az most is történt. Így innentől hiába próbált hajrázni, saját bevallása szerint az igen hideg vízben úszott szombati tíz kilométer is benne maradt annyira, hogy a két rossz összeadódva meggátolja a szokásos „betlehemes” hajrában, így az ezen a távon Ibizán és Golfo Aranciban szerzett aranyérmek után ezúttal negyedik helyen végzett, bár csupán négy tizeden múlt, hogy nem tudott visszamászni a dobogóra a végén.

Ez persze semmit nem von le a királyszámban elért bravúrból: 2026-ban Betlehem Dávid a Világkupa-összetett győztese.

„Jó verseny volt a szombati, kicsit hideg volt a víz, mégis örülök, hogy végig ura maradtam a helyzetnek. Úgy tudtam visszajönni az ötödik körben, hogy miközben az egész mezőny gyorsult, én is tudtam gyorsulni és nyerni, így egy viszonylag jó hétvégét zártam” – értékelt a vasárnapi malőr okán kissé morcosan Dávid, aki júliusban a Szokolai László vezette csapattal a livignói magaslaton edzőtáborozik majd, hogy aztán csúcsra járatva álljon rajthoz a párizsi Európa-bajnokságon, ahol augusztus 4-én kezdődnek a nyíltvízi versenyek.

Nyíltvízi Világkupa, Setubal

3km-es kieséses verseny

Férfiak: 1. Oliver Klemet (német) 4:15.30… 4. Betlehem Dávid 4:22.90

Nők: 1. Moesha Johnson (ausztrál) 4:38.20, 2. Fábián Bettina 4:43.00

Megosztás: