Ha úgy érzi túl unalmasak az otthoni szobanövényei, szerezzen be néhány egyedi és furcsa formájú dísznövényt, amelyek garantáltan feldobják otthonát!
A fikusz, a páfrány, a szobai futóka szinte minden lakásban megtalálható, de néha ezek a növények már kissé unalmasak tűnnek. Ha valami új dísznövénnyel szeretné otthonát feldobni, szerezze be a következő három növényt, amelyek kiemelt ékei lesznek otthonának.
Ördöglevél: Alocasia amazonica
Az ördöglevél nem hiába kapta ezt a nem túl kedves nevet, hiszen levelei leginkább az ördögre hasonlítanak. Az alokázia, vagy ránclevél, sötétzöld leveleivel, amelyeket a fehér erek tesznek még szebbé, kiemelkedik a többi szobanövény közül egyedi formájával.
Az ördöglevél nem csak különleges formája miatt közkedvet dísznövény, de igénytelen gondozási igényei miatt is a kedvencünké válhat. Kimondottan kedveli a sötét vagy félárnyékos helyiségeket, és kerüljük a túllocsolást. Nyáron csak akkor adjunk neki vizet, ha a felső talajréteg már kissé kiszáradt.
Télen a nyugalmi időszakban a leveleket egymás után hullanak le, de ettől ne ijedjünk meg, ez egy teljesen természetes folyamat. Ekkor hagyjuk el a locsolást, és a cserepet, benne a gyökértörzzsel együtt tegyük el egy sötét sarokba pihenni. Tavasszal ültessük át friss virágföldbe a rizómát, majd kezdjük el újra kis adagokban locsolni a növényt.
Vadkakaó: Pachyra macrocarpa
A vadkakaófa néhány éve tört be a hazai dísznövény piacra, és sikere az óta is töretlen. A kakaóhoz ugyan semmi köze sincs ennek a növénynek, de annál inkább a majomkenyérfához, amelynek egy távoli rokona. A növény levelei nem is olyan feltűnőek, hiszen egyszerű zöld tenyeresen összetett levelekről van szó, ám a növény furcsasága a törzsében rejlik- a fonott kalácsként összetekert törzs egyedi látványt nyújt, bármilyen lakásban.
A vadkakaót gyakran hívják pénzfának is, amely név abból ered, hogy a növény felfedezője, miután rájött, hogy az összecsavart törzsű növényt, örömmel vásárolják meg az emberek, igen csak sok pénzre tett szert hirtelen.
A növény világos, vagy enyhén félárnyékos helyre kell tenni, és a legfontosabb, hogy vigyázzunk az öntözéssel, mert nagyon hamar túl lehet locsolni, csupán szeretettből.
Csak akkor locsoljuk meg a földjét, ha a felső talajréteg már kellően kiszáradt, és ha kaspóban, vagy más virágtartóban tároljuk a növény cserepét, az öntözés idejére mindig vegyük ki a cserepet a virágtartóból. Mivel a vadkakaó kedveli a magas pártartalmat, télen, nyáron érdemes a leveleit rendszeresen permetezni, a téli fűtési időszakban, pedig helyezzük a cserepét, kavicsos tálcára.
Szarvasagancs páfrány: Platycerium splendens
A szarvasagancs páfrány különleges formájú leveleiről kapta a nevét, amelyek leginkább egy szarvas agancsára emlékeztet minket.
Ez a páfrányfélék családjába tartozó növény, függő cserépbe mutat a legszebben, hiszen ekkor a levelek formája jobban tud érvényesülni. A növény két levelet is növeszt egyszerre, az egyik az alsó tőlevél a tápanyag és a víz felvételére szolgál, valamint a tartás is biztosítják a növény számára. Idővel ezek az alsó levelek elkorhadnak, humusszá alakulnak át, így a tápanyagot is saját maga biztosítja a növény.
A szarvasagancspáfrányt árnyékos helyre tegyük, tavasztól őszig mérsékleten öntözzük, télen pedig még jobban csökkentsük le a locsolás mennyiségét, de ne hagyjuk kiszáradni teljesen a földjét.
Mivel ez trópusi növényről van szó, a legfontosabb gondozási igénye a magas páratartalom, így érdemes főleg télen kavicsos tálcára helyezni a cserepét, ám a leveleit soha ne permetezzük a növénynek.