50 éve vertük a brazilokat – a teljes meccs audiókommentárral

Napra pontosan 50 évvel ezelőtt játszották a magyar futballtörténelem egyik legtöbbet emlegetett mérkőzését: 1966. július 15-én a válogatott 3-1-re verte Brazíliát Liverpoolban, az angliai világbajnokságon. A teljes találkozó most Borbély Zoltán, az MLSZ egykori munkatársának friss alámondásával, valamint az akkori kapus, Gelei József és Dénes Tamás sportújságíró kommentálásával látható az MLSZ TV Archív csatornájában.

A legenda szerint a magyar válogatott akkora sikert aratott Brazília ellen Liverpoolban, hogy John Lennon személyesen gratulált játékosainknak. Persze nem mindenki emlékszik rá, a csapat kapusa, Gelei József például nem látta a Beatles énekesét az öltözőben.

– Annyian gratuláltak nekünk a brazilok elleni siker után, hogy nem fértünk el az öltözőben – mesélte a válogatott kapusa. – Mondták, hogy John Lennon is ott volt, noha én nem láttam őt.

Pedig az előzmények nem azt sejtették, hogy a meccs után a Gelei – Mátrai – Káposzta, Mészöly, Sipos, Szepesi – Mathesz, Albert, Rákosi – Bene, Farkas összeállítású magyar csapatra lesz kíváncsi boldog boldogtalan. Első meccsén ugyanis kikapott Baróti Lajos együttese, Portugália 3-1-re verte, ez pedig azt jelentette, hogy számunkra sorsdöntővé vált az előző két vb győztese, a torna slágercsapata, a Brazília elleni ütközet.

Baróti három helyen változtatta meg a kezdőcsapatot, Sóvári helyére Szepesi került, ő fogta Garrinchát, Nagy Istvánt sérülése miatt Mathesz pótolta, míg a kapuban, Szentmihályi posztján, Gelei József kapott lehetőséget. Utóbbi elárulta, ő már jóval korábban megkezdte a felkészülést a brazilok ellen, és a liverpooli meccs első perce igazolta, jól tette, hogy résen volt.

– Pár hónappal korábban egy dél-amerikai túrán Lima távolról óriási gólt rúgott Géczi Pistának – mesélte Gelei. – Megjegyeztem magamnak, hogy amint átlépi a félpályát, rögtön gólra tör. Liverpoolban szinte azonnal, jó 40 méterről tüzelt. Ha nem készültem volna rá, akkor könnyen gólt lehetett volna.

Helyette a magyar csapat szerezte meg a vezetést a hűvös, esős estén: a 3. percben Bene három brazilt, P. Henriquét, Altairt és Bellinit is becsapta a 16-oson belül, majd a bal alsóba lőtt. Tíz perccel később egyenlített a világbajnok, egy szabadrúgás után lepattant a labda, és Tostao egyből a bal felső sarokba bombázta.

– Mozdulni sem tudtam, nem volt esélyem – emlékezett Gelei. – Olyan hirtelen lőtt Tostao, hogy akkor láttam meg a labdát, amikor a hálóba vágódott.

Habár a folytatásban a magyar válogatott fölényben játszott, Sipos egy alkalommal a gólvonalról mentett. Olyan káprázatos mozdulat volt, hogy a meccs kapcsán emlegetett gólokkal vetekszik. Főképp mert a 65. percben a magyar csapat újra megszerezte a vezetést, ráadásul a világbajnokságok történetének egyik legszebb találatával: Albert indításával Bene elfutott a jobb oldalon, beadására Farkas érkezett, és nyolc méterről, jobbal, kapásból a bal sarokba zúdította a labdát. A 75. percben eldőlt a meccs, Bene a 16-oson belül becsapta P. Henriquét, aki felvágta őt, a 11-est Mészöly a jobb alsóba küldte. A hajrában Farkas újabb gólt szerzett, de Dagnall játékvezető érvénytelenítette. Ekkorra már a magyar válogatott elvarázsolta a közönséget: a meccsen jól hallható, hogy az angol nézők Baróti csapatának szurkoltak. A 3-1-es sikert vastaps kísérte.

– Nagyszerűen játszott a gárda – értékelt Baróti Lajos szövetségi kapitány. – A fiúk minden elismerést megérdemelnek. Úgy vélem, ez a 3:1, de még inkább a kitűnő játék igazolta a korábbi hetek bizakodó nyilatkozatait, és valamennyiünket kárpótolt a nagy munkáért.

Habár Pelé sérülés miatt nem játszott, a brazil válogatottat klasszisok sora alkotta: heten (Gilmar, Djalma Santos, Bellini, Gerson, Garrincha, Tostao és Jairzinho) játszottak megnyert világbajnoki döntőben! Ez volt a brazilok első világbajnoki veresége az 1954-es svájci viadal óta, akkor éppen az Aranycsapattól kaptak ki a negyeddöntőben. Amíg azonban Bernben nem tudták elviselni a kudarcot – a brazil vezetők és játékosok megtámadták a magyar csapatot az öltözőben – addig Liverpoolban sportszerűen gratuláltak. Volt mihez…

Magyarország-Brazília 3-1