Idén, szeptember 19-én este az Anna Vendéglő és Panzióban közel 70-en gyűltek össze, hogy megemlékezzenek az elmúlt 50 évről. Hogyan is kezdődött az egész?
50 évvel ezelőtt egy fiatal vadkerti, Frei László állt elő azzal az ötlettel, hogy meghonosítja Vadkerten a birkózást. Frei a katonaságban kezdett el birkózni és pályafutása alatt rengeteg sikert ért el. Alakulásakor a szakosztálynak több mint 30 versenyzője volt. Egyik legeredményesebb sportoló akkoriban Reisch György volt, aki a Budapesti Honvéd színeiben-válogatott birkózó lett. Az országos serdülő és ifjúsági bajnokságban már dobogós helyezéseket is elértek. Az alapítók közül az ünnepségre eljött Ivanics Zoltán, Barna Ferenc, Schautek Ottó.
1967-ben még ponyvás teherautóval jártak versenyekre. A helyi küzdelmeket a tornateremben, a nagyobb bemutatókat a kultúrházban, illetve szabadtéren tartották. Két évvel később a szabadfogású csapat az NB III-ba verekedte fel magát.
Az 1969-es NB III-as csapatból megjelent az ünnepségen Szécsényi Sándor, Filus Sándor az MBSZ elnökségi tagja, és Csatári József. 1970-től egy évtizeden át a Nemzeti Bajnokság második osztályának középmezőnyéhez tartozott a csapat és folyamatosan gondoskodott az utánpótlás neveléséről. 1976-ban 6. helyezést értek el, amit három éven át meg is tartottak. Ennek a tagja volt Szeg Sándor, aki jelenleg a szakosztály edzője.
Az úttörő olimpián is nagyszerű eredmények születtek. Dobogós helyezést ért el: Dudás János, ifj. Frei László, Katzenbach Imre, Sasvári Zsolt és Tóth László.
A tragikus sorsú Sztojka János-akinek emlékére 1995-ben versenyt rendeztek, az országos felnőtt bajnokságban harmadik helyezést ért el.
A szakosztály működését nagyrészt az akkori tanács, a szövetkezetek, megyei sporthivatal, illetve a versenyzők biztosították.
1979-80-ban igen sok társadalmi munkával és tanácsi támogatással edzőteremmé alakították át az úgynevezett -Deutsch pince- felső részét, ami megfelelő körülményeket biztosít még ma is az edzéseknek.
A szakosztály vezetését 1984-1990 között Filus Sándor vezető edző irányította. Segítőtársai voltak: Darányi László, Schmél Attila és Szeg Sándor, akik mindegy 60-70 birkózópalánta edzéseit vezették. Az edzőtermet tovább fejlesztették, különböző izomfejlesztő eszközökkel szerelték fel. Az alatta lévő boros pincéből társadalmi összefogással szaunát alakítottak ki, amit nemcsak a sportolók, hanem a szülők is használhatnak.
Az utánpótlásszinten dolgozó szakosztálynak már 1988-ban a magyar serdülőválogatott tagja volt: Pálinkás Zsolt, Kiss Imre, Kiss Nándor és Nehéz Tibor. Ebben az időben egy fél évig Varga János olimpiai bajnok is segítette a vadkerti birkózók felkészülését.
Az 1988-as csapatból részt vett az ünnepségen Farkas Zoltán, Pálinkás Norbert, Szeg Mihály és Szeg Gábor.
A birkózók eredményeire az országos szakmai vezetés is felfigyelt, ennek eredményeként 1986-ban a sportcsarnok avatóünnepségén az egész magyar élmezőny, világ, olimpiai és európai bajnokok tartottak bemutatót.
Soltvadkerten rendezte meg a Csepel Sportklub a -Káli László- nemzetközi szabadfogású birkózó emlékversenyt közel 100 versenyző részvételével.
A vadkerti szakosztály 1988-ban francia birkózókat látott vendégül és mindkét fogásnemben győzedelmeskedett.
1990-től a mintegy 50 fős gárda edzését és versenyeztetését Szeg Sándor edző irányítja a szülők és szponzorok aktív közreműködésével.
1994-ben ifj. Schmél Attila Svédországban rendezett nemzetközi -B- korcsoportos kötöttfogású versenyen első helyezést ért el.
Az 1995-ös, 1997-es csapatból részt vett az ünnepségen Varjasi Tibor, Lenthár Krisztián, Lenthár Ádám és Virág Szilárd.
Nagy Árpád, Martin Gábor (FILA fotósa), Lenthár Krisztián (Ferencvároshoz igazolt), Szeg Péter, Beischlag Péter, Varjasi Tibor és Virág Szilárd (Csepel) számos nemzetközi, országos és egyéb emlékversenyen szerepeltek eredményesen és öregbítették Soltvadkert birkózó sportjának jó hírnevét. A felsoroltakból ki kell emelni Beischlag Pétert, aki többszörös magyar bajnok, a Csepel csapatát erősíti és 2007-ben a vadkerti napokon az év sportolója kitüntetést is átvehette a város vezetőjétől.
Meg kell említeni Nehéz Erikát is, aki szintén többszörös magyar bajnoki címet ért el pályafutása alatt és tagja volt a női válogatottnak.
A csapatnak a 90-es években többször sikerült külföldi versenyeken indulnia Belgiumban, Hollandiában, Franciaországban.
A belgiumi és francia versenyeken való szereplés Csóti István egykori magyar és belga bajnok hathatós segítségével valósul meg. 2002-ben költözött vissza Magyarországra, Soltvadkertre és 2007-ig segítette a birkózó sportot tanácsaival, majd Pestre költözött.
Meg kell említeni másik külföldi kapcsolatát is a vadkertieknek, melyet a vajdasági Magyarkanizsa és Zenta birkózó csapatával ápol a szakosztály immár közel 20 éve.
Jelenleg 12 utánpótlás korú gyermekkel foglalkozik az edző, Szeg Sándor. A jelenlegi csapatból a legeredményesebbek voltak jelen az ünnepségen, Román Tamás, Oroszi Mihály, Sipos Ivett magyar bajnok, Juhász Aranka és Szentgyörgyi Aranka. Nemzetközi versenyeken is megállják helyüket. A lányok az ünnepségen kedveskedtek az összegyűlteknek és három verset szavaltak el Németh Nyiba Sándor versei közül.
És még sokáig lehetne sorolni az elért eredményeket és az eredményes sportolókat.
Az ünnepség jó hangulatban telt el. 17 órától volt vendégvárás és az utolsó vendég éjfélkor ment el. Az ünneplők között volt látható Gáspár Tamás is, aki soltvadkerti gyökerekkel rendelkezik, de megjelent a Bács-Kiskun megyei elnök is Por László. Megtisztelte jelenlétével az ünnepséget Frei László is aki 1984-ig volt a csapat edzője, a szakosztály korábbi és jelenlegi elnöke Fecske László és Sörös János. Több korábbi és jelenlegi támogatót is lehetett látni a beszélgetők között. A várostól megtisztelte a fél évszázados csapatot Bezsenyi László alpolgármester és Somogyi László az STE elnöke, aki beszédében megemlékezett azon egykori birkózó bajtársakról, akik már nem ünnepelhettek együtt a szakosztály versenyzőivel.
Forrás: Németh Nyiba Sándor