A kontaktlencsét viselőknek különösen óvatosnak kell lenniük a vízparton. A legfontosabb szabályokról dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemésze, kontaktológusa beszélt.
Szaporodó kórokozók
A kontaktlencsét viselőknek tisztában kell lenniük a víz melletti higiéniával. A szélsőségesebb időjárás és az árvizek miatt ugyanis egyre több vízben fejlődő kórokozó van jelen a környezetünkben. Ezek a kórokozók, beleértve az amőbákat, parazitákat, baktériumokat és vírusokat, veszélyeztetik a szem egészségét és akár vakságig fajuló komplikációkhoz is vezethetnek.
Panasz nélkül is fontos a kontroll
Az egész évben elvárható körültekintést a nyári hónapokban még komolyabban kell venni. A tisztítás és az előírt lencsecsere mellett elengedhetetlen a rendszeres szemész szakorvosi ellenőrzés, még panaszmentesség esetén is. Így korán felismerhetővé és elkerülhetővé válhatnak a gyulladások, fertőzések, és az esetlegesen súlyos következmények – hangsúlyozza dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemésze, kontaktológusa.
A kontaktlencse-viselés 9 szabálya
- Ha lehet, ne kontaktlencsével menjünk a vízbe, vagy ha ez megoldhatatlan, viseljünk egynapos kontaktlencsét és úszószemüveget.
- Ha természetes-, vagy uszodavízzel érintkeztek, ki kell venni a lencséket és másnap újat kell felhelyezni.
- Az ápoló- és tárolószerek kiválasztásakor kövessük szemészorvosunk, kontaktológusunk tanácsát.
- Kizárólag a kontaktlencse tárolására gyártott folyadékokban tartsuk a lencsét, a csapvíz erre nem alkalmas.
- Mindig mossuk és szárítsuk meg alaposan a kezünket, mielőtt a szemünkhöz vagy a lencséhez nyúlunk. Adott esetben alkalmazhatunk kézfertőtlenítőt is.
- Ne vegyük a lencséket a szánkba, vagy ne nyálazzuk be őket, hiszen a nyál tele van baktériumokkal.
- A kontaktlencse kivétele után, de még a tároló folyadékba helyezése előtt tisztítsuk le a szennyeződéseket az ajánlott szerrel.
- Figyelni kell a tárolótok tisztántartására és rendszeres cseréjére is. Használat után a tokot tisztító folyadékkal kell átdörzsölni, majd megszárítani. A tárolószert minden használat után ki kell önteni a tokból.
- Az előírt hordási idő után is mindenképen újra kell cserélni a kontaktlencséket. A túlhordott lencse oxigénáteresztő képessége már lényegesen kevesebb, mint amire a szemnek szüksége van, ezért a szaruhártyán komoly elváltozásokat okozhat.
Forrás: www.oxygenmedical.hu