A Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja ünnepélyes díszebéd keretében köszöntötte Lemhényiné Tass Olga olimpiai bajnok tornásznőt, aki március 28-án ünnepelte 90. születésnapját. A családias hangulatú eseményen minden beszédben megemlékeztek a négy olimpián hat olimpiai éremet szerző Olga néni emberi nagyságáról is.
Az eseményen – amelyen 15 olimpiai bajnok, összesen 29 aranyérem tulajdonosa jelent meg – kezdésként egy filmrészletben idézték fel Tass Olga pályafutásának legemlékezetesebb pillanatát, mikor is az 1956-os olimpián úgy lett aranyérmes a kéziszer-csapattal, hogy a verseny előtt elveszítette nemzeti színű szalagját, és helyette – sportdiplomáciai csatározások közepette – egyedüliként a csapatból szivárványszínűvel lépett a tornaszönyegre, külön engedéllyel.
Nébald György, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának elnöke köszönetet mondott az ünnepeltnek a 16 világversenyen szerzett érmeiért. Kiemelte, hogy a 25 éves múlttal rendelkező egylet létrejöttét Tass Olga és férje, a vízilabdázóként szintén olimpiai bajnok Lemhényi Dezső kezdeményezte. A klub ajándékaként a tornásznő pályafutásának jelentős állomásairól készített, aranykeretbe foglalt fotómontázst, valamint az 1956-os olimpiai gyakorlatra emlékeztető szivárványszínű szalagot adott át az ünnepeltnek, aki ez utóbbival ott helyben több mozdulatot is kipróbált.
Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy milyen lenyűgöző Olga néni, aki ma is tornát tanít, friss és fiatalos.
„Két szó jut eszembe rólad: a sokoldalúság és a sikeresség. Négy olimpián, hat érmet szereztél, majd edzősködtél itthon és Franciaországban is. Örülök, hogy ma is aktív részese vagy a magyar olimpiai család életének, és kívánom, hogy ezt a kisugárzást még sokáig meg tudd őrizni közöttünk” – mondta a MOB első embere.
Schmitt Pál, a MOB és a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának tiszteletbeli elnöke arról szólt, hogy 80 fölött már igazi ünneppé válik egy–egy születésnap, és elsősorban az ünnepelt kisugárzásától függ, hogy az a nap mennyire boldog.
„Tass Olga mai napja boldogabb aligha lehetne, itt a sporttársai közt – kezdte köszöntőjét. „Soha nem panaszkodott semmire, a torna belső és külső fegyelemre tanította. A 90 azért fontos születésnap egy ember életében, mert onnan már kezd láthatóvá válni a 100 is.” – fejezte be szellemes köszöntőjét Schmitt Pál.
Az 1956. évi olimpiai bajnok csapat minden tagja él, közülük a kórházban lévő Köteles Erzsébet videóüzenetben, míg Keleti Ágnes és Kertész Alice személyesen köszöntötték Tass Olgát.
„Az ország dicsősége vagy, sportolóként sikeres voltál, emberként mindig példát mutattál, neveltél tornászokat, pontozóbírókat és testnevelő tanárokat” – mondta az ’56-os olimpiai bajnok csapat legfiatalabb tagja, Kertész Alice.
A tornászok nevében a sportág szövetségének elnöke, a szintén olimpiai bajnok Magyar Zoltán személyes emlékeit elevenítette fel.
„Kis tornászgyerekként ismertem meg az aranyérmes csapatot, amikor bemutatták nekem a sportág nagyjait. Olgi néni sokat segített a szeme ragyogásával, a barátságos arckifejezésével. Sokan értünk el nagy eredményeket, de nem mindenkiből lesz olyan példakép, mint Olgi néniből” – fogalmazott.
A tornásznő egykori klubja, a BHSE nevében Gergely István elnök köszöntötte az ünnepeltet. A vízilabdásként olimpiai bajnok sportvezető hangsúlyozta: sportolóként azt tanították neki, hogy mindig előre kell nézni, de sportvezetőként azt is megtanulta, hogy a múltra, a régi bajnokokra is figyelni kell, tanulni kell tőlük.
„Ők a mi ékszereink. Klubunk most 70 éves, és azt kívánom, hogy amikor mi leszünk 90 évesek, Olgi nénivel együtt ünnepelhessünk” – mondta.
„Soha nem akartam többet, mint amit elértem, tisztában voltam a képességeimmel. A mai napig tanítok művészi tornát felnőtteknek, szeretném átadni nekik azt az örömöt és boldogságot, amit akkor éreztem, amikor én tornáztam” – mondta köszönetként Tass Olga, mikor felelevenítette, hogy már gyerekkorától kezdve a sport, a mozgás volt az élete.
Tass Olga köszönet szavait itt meghallgathatják.
(MOBK/MOB Fotók:Szalmás Péter)