„Kivéreztetéses” ingatlan bűvészmutatványok

Rostas_Gabor.jpgAz 1899-ben alapított Postás Sportegyesület – amelyet a Magyar Posta alapított – a legkonkrétabb csődhelyzetbe került. A postai dolgozók jelentős fizikai munka hozzájárulásával felépült Róna utcai sporttelep aggasztó helyzetéről Rostás Gábor (képünkön) ügyvezető sportköri elnök számolt be csütörtökön délután a sajtó képviselőinek.

A Magyar Posta 1991-ben a három külön céggé történt szétválást követően az új társaságok (Posta, Matáv, utóbb Telecom, Magyar Műsorszóró Vállalat, utóbb Antenna Hungária) a PT Budapesti Sport Alapítványban foglaltak szerint vállalták a dolgozók szabadidősportjának, továbbá az amatőr- és hivatásos versenysportnak a támogatását. A támogatás rohamosan csökkent: előbb 2000-ben a hivatásos, 2002-ben pedig az amatőr sport támogatását is felmondták. Legutóbb 2007. április elsején léptek: ekkor valamennyi támogatást megszüntettek. 2005-ben és 2006-ban a sportkör 90 milliós támogatásban részesült.

Rostás az egyeztetések során előbb arra kapott ígéretet, hogy a sporttelep 2007. évi költségeit valamint a dolgozók végkielégítésének összegét megkapják. A dokumentumokkal alátámasztott 120 millió forintos összegről az alapítvány működtetői hallani sem akartak. Olyan megállapodás aláírására akarták rávenni Rostást, ami a sportkör azonnali és végleges megszüntetését vonta volna maga után.

A sportkör a tárgyalások során banki támogatással az ingatlan megvételére igényt jelentett be, amit először örömmel fogadtak, majd a Posta által előbb még hangoztatott elővásárlási lehetőséget is visszavonták.

A helyzet több mint elszomorító, hiszen Budapesten sporttelepek, sportpályák százai(!!) tűntek el az elmúlt két évtizedben, s helyüket benzinkutak, bevásárlóközpontok vagy éppen lakótelepek foglalták el. Rostás furcsállja, hogy miközben például a Vasas SC egyetlen forintért megkapta a sporttelep tulajdonjogát, addig őket a szabályos vásárlási lehetőségtől is el akarják ütni.

Miközben az alapítvány megszüntetésének eljárása folyamatban van, az élet egyelőre még változatlanul zajlik a Róna utcai sportparadicsomban. A nyolc sportágban működő tíz szakosztály még nem jelentett csődöt. Ami talán ennél is fontosabb: éves szinten mintegy ötezer dolgozó jár kisebb-nagyobb rendszerességgel a sporttelepre. A tömegsport rendezvények negyvenöt héten keresztül zajlanak a Róna utcában – jelenleg negyvennégy kispályás labdarúgó csapat nevezett a bajnokságra, a tekézőknél pedig ötven együttes méri össze tudását bajnoki rendszerben és rendszerességgel.

A korábbi működtetők ez alatt folyamatosan elszeparálják magukat a saját sportbirodalmuktól. A Matáv majd Telecom az évenkénti házi olimpiáját rendszeresen máshol bonyolítja le. Legutóbb 40 millió forintért "idegenben" rendeztette meg, miközben ugyanezt a Róna utcában összehasonlíthatatlanul olcsóbban, önköltségi alapon megoldhatta volna.

A megoldástól való teljes elzárkózást látván a sportkör vezetői attól félnek, hogy a „kivéreztetés” a cél, amelyet a sajnálatos módon szokásosnak mondható ingatlan- bűvészmutatványok követhetik. Ami a hazai gyakorlat és a hallottak ismeretében egyáltalán nem kizárható lehetőség.

www.sportforum.hu