Idén, szakítva a hagyományokkal, nem Zánkán, hanem a Tiszaújvárosi Sportcentrumban rendezi meg hagyományos nyári utánpótlás és kiválasztó táborát a Magyar Labdarúgó Szövetség. A több mint háromhetes rendezvényen mintegy ezer gyermek vesz részt, köztük a korosztályos válogatott játékosok.
Tiszaújváros lesz a magyar labdarúgás központja
A nagyszabású sporttábor programja június 13-án, szerdán kezdődik, amikor az U15-ös női bajnokság négy kiemelkedő csapatának tehetségei veszik birtokukba a modern, minden igényt kielégítő sportkomplexumot. A leánycsapatok tornáját követően, vasárnaptól érkeznek folyamatosan a regionális korosztályos válogatottak ifjú labdarúgói. „A program ezen szakasza igen jelentős a magyar futball jövője szempontjából – állapította meg Őze Tibor, a tábor főszervezője –, hiszen ebben a fázisban választhatják ki a szakemberek az 1992-ben, 1993-ban, 1994-ben és 1995-ben született játékosok közül azokat, akik érdemesek a korosztályos válogatottságra.”
A kiválasztást országszerte regionális selejtezőtornák előzték meg, amelyeket követően létrejött a korosztályonként nyolc-nyolc területi csapat. Magát a kiválasztást a két szövetségi edző, Zsivóczky Gyula és Neumann Gábor által vezetett stáb végezte a megyei koordinátorok bevonásával. „A szakemberek célja, hogy minél objektívebb kritériumok alapján történjen a kiválasztás, hiszen hosszútávon az az érdekünk, hogy mindenfajta elfogultság, részrehajlás nélkül a legjobbak szerepeljenek a korosztályos válogatottakban”.
Ennek érdekében minden évjáratban a legjobbnak ítélt hatvan-hatvan játékost fiziológiai, és pszichológiai vizsgálatoknak is aláveti dr. Petrekanics Máté és orvoscsoportja. „Az így létrejövő adatbázis – tette hozzá Őze Tibor – lehetővé teszi az évek során a tehetségek fejlődésének nyomon követését.”
Nemzetközi torna is szerepel a programban
Ide tartozó információ még, hogy a tábor programja az 1993-asok számára nemzetközi tornán való részvétellel bővül, ugyanis az újonnan megalakuló korosztályos válogatott Zsivóczky Gyula vezetésével részt vesz Nyíregyházán a hagyományos Jonatán Kupán is.
A fiatal tehetségek június 29-i távozása után sem ürül ki a tábor, hiszen a fogyatékkal élő gyerekek turnusa foglalja el helyüket Tiszaújvárosban. Őket három csoportba (tanulásban akadályozottak, értelmileg akadályozottak, hallássérültek) sorolják, és ezt követően e három csapat verseng egymással. Szintén része a labdarúgás szélesebb körű népszerűsítését is célba vevő tábor programjának a futsalos fiatalok bevonása. Bemutató jelleggel az iskolai futsal bajnokság selejtezőiből bekerült csapatok tagjai költöznek be a táborba július 2-5. között.
Ami a focitábor finanszírozását illeti, a magyar állam idén 400 millió forinttal támogatja a labdarúgó utánpótlás-programokat, és ebből a keretből, a NUSI-UPI-n keresztül biztosít pénzt az MLSZ hagyományos nyári táborára is. A korszerű sportcentrumot a város polgármesterének, Koscsó Lajosnak köszönhetően kapta meg a nagyszabású rendezvényre az MLSZ.