Peking 2008: megvan a magyar csapat formaruhája

pekingolimpia.jpg

A Magyar Olimpiai Bizottság  (MOB) péntek délelőtti elnökségi ülésén eldőlt, hogy a Roland divatház öltözteti majd a magyar csapatot az augusztus 8. és 24. között sorra kerülő pekingi ötkarikás játékokra.

A forma- és a megnyitón, valamint záróünnepségen használatos felvonuló ruha elkészítésére – nyílt közbeszerzési eljárás keretében – három cég összesen nyolc kollekcióval pályázott. A Makány Márta által tervezett nyertes öltözékben a fehér, a piros és a szürke szín dominál, a hölgyek és a férfiak egyaránt két-két ruhaösszeállítást kapnak.
   
"Természetesen az eredmények a legmérvadóbbak, de az is fontos, hogy a csapat hogyan fest a hivatalos eseményeken" – mondta az eredményhirdetéskor Schmitt Pál, a MOB elnöke, aki elárulta: az elnökségi tagokon kívül a kajakos Kovács Katalin és a kardvívó Nemcsik Zsolt is szavazott a ruhák kiválasztásakor, ő azonban nem voksolt.  
   
A pekingi játékokig mintegy 200 nap van hátra – pontosan hétfőtől számítva -, s a pénteki sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a mostani állás szerint Magyarország 87 versenyzőt nevezhetne a seregszemlére. Összehasonlításképpen: négy évvel ezelőtt ebben az időpontban már 147 hazai sportoló szerezte meg az indulási jogot, igaz, akkor a két kézilabda-válogatott esetében más volt a kvalifikációs rend.
   
Schmitt Pál – amellett, hogy felvázolta a MOB közelmúltbeli tevékenységét – hangsúlyozta: a pekingi rajtig hátralévő időre pontos, napra lebontott menetrend szerint zajlik a szervezet tevékenysége, meghatározott feladatokkal és felelősökkel. Elárulta: eddig mintegy 100 millió forintot kellett átutalniuk az olimpiával kapcsolatosan, s ez azért is jelentett kemény feladatot, mert a beígért állami támogatás eddig nem érkezett meg hozzájuk.
   
Az ötkarikás játékokig három fontos dátumot határozott meg: április 26-án lesz a csapat fogadalomtétele a Vígszínházban, majd június 23-án, az Olimpia Napján ünnepségre kerül sor a budapesti Olimpiák terén, a tatai edzőtáborban rendezendő csapatgyűlés kijelölt időpontja pedig július 19. Hozzátette: ezekre az eseményekre és magára a játékokra meghívják a miniszterelnököt, a köztársasági elnököt és az Országgyűlés elnökét is.
   
Kérdésre válaszolva Schmitt azt mondta: jelenleg úgy érzi, hogy az olimpia után is folytatja a munkát, illetve ha most lennének a választások, újra jelöltetné magát elnöknek.
   
"A szervezeten belüli lendület engem is magával ragad és érzem a bizalmat" – mondta ezzel kapcsolatban.  
   
A sajtótájékoztató keretében Berkes István, az Országos Sportegészségügyi Intézet, ismertebb nevén Sportkórház főigazgatója bemutatta azt a kiadványt, amely egy sorozat újabb része és amely az "Amit a sportolók sérüléseiről és betegségeiről tudni kell" címet viseli. 
   
"Reményeink szerint ez a kis füzet segít a sportolóknak abban, hogy még jobban megismerjék magukat és egy esetleges sérülés esetén tudják, mi a teendő" – mondta a szakember.
    Délelőtt egyébként az elnökség tájékoztatót hallgatott meg a sportegészségügyi helyzetről. Berkes István bejelentette, hogy a kitartó lobbitevékenységnek hála az olimpiáig mindenképpen a jelenlegi konstrukcióban dolgozhat a Sportkórház és a válogatottak mellett dolgozó keretorvosok fizetésére is megvan a fedezet. Ugyanakkor hangsúlyozta – és e tekintetben a MOB elnöksége teljes támogatásáról biztosította -, hogy a lehető leghamarabb meg kell születnie a kórház és a kapcsolódó társintézmények jövőjéről szóló döntésnek. Fontos volna például, hogy a klinikán ismét legyen belgyógyászat, e nélkül ugyanis lehetetlen megfelelő színvonalon ellátni az olimpiai kerettagokat. Az igazgató azt is kijelentette: noha rendelet szabályozza, bizonyos sportágak képviselői immáron évek óta nem vesznek részt a kötelező szűrővizsgálaton. A MOB elnöksége ezzel kapcsolatban döntött: csak olyan sportoló utazhat Pekingbe, aki megjelent legalább egy szűrővizsgálaton.
   
Az egyéves ausztráliai tanulmányútról hazatért és ismét az olimpiai csapat vezető orvosává kinevezett Tállay András mindehhez hozzátette: a kapott póttámogatásból mobil egészségügyi csoportot szerveznek, melynek tagjai olyan sportágaknál segítenek, melyeknél vagy elkel az extrasegítség (mert akkora a válogatott), vagy nincs keretorvos (mert nem engedhetik meg maguknak).
   
A sajtótájékoztató keretében Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke együttműködési megállapodást írt alá Schmitt Pállal, a MOB elnöke pedig 70. születésnapja alkalmából köszöntötte Török Gyulát, az 1960-as római játékok légsúlyú ökölvívó bajnokát.

MTI