Külföldi újságírók ezentúl csak előzetes engedéllyel dolgozhatnak a pekingi Tienanmen téren

tienanmen_ter.jpg

Külföldi tudósítók ezentúl nem készíthetnek szabadon interjúkat a kínai főváros központjában, a Mennyei béke terén (Tienanmen tér).

Az újságíróknak egy nappal előre be kell jelenteniük, ha a Tienanmen téren kívánnak interjút készíteni, kapnak egy időpontot és egy kísérőt – jelentette az Új Kína (Xinhua) hírügynökség a vonatkozó hatósági rendelkezésre hivatkozva.
   
Az utasítás előzménye, hogy hétfőn tiltakozók egy kis csoportja – kihasználva, hogy a pénteken kezdődő olimpiára Pekingbe érkezett újságírókat vezettek körbe a Tienanmen tér közelében – tüntetni kezdett az ellen, hogy szerintük megfelelő kártalanítás nélkül kiköltöztették őket házaikból, amelyek helyére üzleteket terveznek építeni. A felháborodott pekingiekről és transzparenseikről készült képek bejárták a világsajtót.
   
A Reuters brit hírügynökség ugyanakkor úgy értesült, a múlt héten a hatóságok egy körlevélben utasították a rendőrséget, hogy ne lépjen közbe, ha nyilvános helyeken hangzanak el kormányellenes vagy a betiltott Falunkung (Falun Gong) vallási szektával kapcsolatos, illetve ha  Hszincsiang-Ujgur autonóm terület (Xinjiang Uygur Zizhiqu), Tibet és Tajvan függetlenségét követelő beszédek.
   
A rendőrség csupán akkor avatkozhatna közbe, ha olyan erőszakos akciók történnek, amelyek nagy tömegeket vonzanak vagy kihatnak a közrendre a Mennyei béke terén és másutt.
   
A rendelkezésben azt is megtiltották a rendőröknek, hogy eltakarják, megrongálják az eseményt tudósító fotósok, operatőrök kameráit. Tilos továbbá lefoglalni e berendezések adattároló kártyáit, és "egyszerű esetekben" az újságírót sem hurcolhatják el a rendőrállomásra.

MTI