A Pekingben szeptember 6-án kezdődő, XIII. Paralimpián idén már húsz sportágban állhatnak rajthoz a versenyzők. Közülük 33-an a címeres magyar mezt viselik, akik 10 sportágban a sikerben is bizakodva indulnak. A magyar csapatnak idén először vitorlázó sportoló is tagja: Pegan Zoltán, aki 25 évvel ezelőtt, egy ejtőernyős balesete után kényszerült kerekesszékbe.
Vitorlás paralimpikonunk, Pegan Zoltán az elmúlt évtizedekben Amerikától Ausztráliáig világszerte sok helyütt indult és ért el szép sikereket. 2007-ben a Magyar Vitorlás Szövetség elnöksége az év vitorlázójának választotta, a Challenger osztályban az idén ő nyerte meg a portugáliai Cascaisban rendezett trimarán (háromtestű vitorlás) világbajnokságot. Mivel a challenger nem szerepel a paralimpia programján, versenyzőnk a 2.4mR hajóosztályban áll majd starthoz.
– Hogyan és mikor került kapcsolatba a vitorlázással?
– Tizenegy évvel ezelőtt, amikor még Ausztráliában éltem, az interneten kerestem valamilyen sportolási lehetőséget. Szerettem volna olyan sportot találni, ahol víz és természet közelben lehetek. Így akadtam a vitorlázással foglalkozó ausztrál Sailability honlapjára – tájékoztat a sportember.
– Miért váltott át a Sydney-öbölről a Balatonra?
– Édesapámmal elhatároztuk, hogy hozunk néhány speciális, access dinghy hajót Magyarországra, ahonnan szüleim származnak. Szerettünk volna valamilyen könnyű és élvezetes lehetőséget biztosítani az itteni mozgáskorlátozott embereknek, hogy kellemesen – és nem utolsósorban ingyen – juthassanak vízi sportolási lehetőséghez.
Pegan Zoltán nem mulasztja el megemlíteni, hogy a mozgáskorlátozottak vitorlázási lehetőségeinek megteremtésében és megismertetésében a balatonfűzfői Pallás Éva, aki maga is hasonló sorsú vitorlázó, valamint munkatársai, Böröcz Péter és Papp Ernő segítették őt sportoló társait. A hajók építése, gondozása mellett a szervezés, a hivatalos tennivalók elvégzése kemény munka számukra.
– Nélkülük az egyesületünk létrehozása, de a paralimpiára való kijutás sem sikerült volna – ismeri el Zoltán, aki még a paralimpiák nem egészen fél évszázados történetében is fiatal sportág versenyzője, hiszen a vitorlázás 1996-ban Atlantában még csak bemutató sportként szerepelt a paralimpia műsorán, s csak 2000-től, Sydney óta küzdhetnek érmekért a versenyzők.
– Mióta készült arra, hogy kijusson a pekingi versenyekre?
– A 2007-ben, Rochesterben megrendezett 2.4mR világbajnokságon már azzal a reménnyel indultam, hogy sikerül kvalifikálnom Pekingre, de sajnos nem értem el a megfelelő eredményt. Ez év májusában kaptam hírt arról, hogy az új-zélandi vitorlázó visszamondta szereplését, a flottát pedig kettővel bővítették 16-ra, így boldogan fogadtam el a nekem felajánlott kvótát. Ez azonban azzal járt, hogy sokkal később kezdhettem a felkészülést – meséli a világbajnok.
A pekingi versenyen vitorlázásban összesen nyolcvanan indulnak, egy-, kettő-, illetve háromszemélyes hajókkal. A 2.4mR mezőnye tizenhat tagú lesz.
– Mit kell tudni erről a hajótípusról?
– Ez egyszemélyes, tőkesúlyos versenyhajó. A hossza 420 centiméter, a tömege 250 kilogramm, két vitorlája összesen 7 négyzetméteres. Jó lett volna, ha több időm marad a 2.4-essel felkészülésre, de mivel eddig csupán egyetlen ilyen hajó volt az országban, csak külföldön találtam versenyzési lehetőséget. Ráadásul két hónappal a paralimpia előtt ezt az egyetlen hajót is ki kellett már küldenünk konténerben Kínába. Szerencsére augusztusban megérkezett az új hajónk, így itthon még a kiutazás előtt módom nyílt egy hét edzőtáborozásra. Augusztus 28-án érkezünk ki, edzőmmel, Papp Ernővel együtt az MPB akkreditáltjaiként, és szeptember 4-ig tudunk a helyszínen edzeni. Terveink szerint Quingdaoban, a versenyek helyszínén még a futamok előtt megismerkedünk a körülményekkel, és edzhetünk a többi vitorlázóval. A paralimpia megnyitóját szeptember 6-án tartják Pekingben. A vitorlásversenyek másnap kezdődnek. A versenyzés a megszokott nemzetközi szabályok szerint zajlik, 5 nap alatt 11 futamot rendeznek a Sárga-tengeren – tudatta Pegan Zoltán.
– Sporttársai nagyon tárgyilagos és precíz embernek ismerik. Ennek tudatában kérdezzük: kit tart favoritnak, s milyen esélyt ad önmagának?
A papírforma szerint a legesélyesebbek a francia, a német és az angol versenyzők. A mezőny minden tagja előttem kvalifikált, de magamnak a nyolcadik vagy annál jobb helyezést tűztem ki elérendő célnak.
– Számít-e magyar szurkolókra?
– Qingdao 600 kilométerre van Pekingtől, így messze esik a többi verseny színhelyétől, de remélem, itt is lesznek, akik értem szurkolnak. Ezt előre is szeretném megköszönni, amint köszönöm a sok segítséget, gondoskodást és a támogatást azoknak, akiknek a jóvoltából a sportágamban idáig eljuthattam.
MTI