A résztvevők nem döngölt sípályán kerülgetik a kapukat, hanem olyan hegyoldalakon csúsznak le, ahová épeszű ember nem merészkedik…
World Freeride Tour néven tavaly létrejött a Snowboard és Sí Freeride Világkupa. Hatalmas fejlődésen ment keresztül az egykor undergroundnak számító sportág. Egy kis összefoglaló.
A 2008-2009-es szezonban második alkalommal rendezik meg a világ legizgalmasabb sí és snowboard versenysorozatát, a World Freeride Tour-t.
A résztvevők nem döngölt sípályán kerülgetik a kapukat, hanem olyan hegyoldalakon csúsznak le, ahová épeszű ember nem merészkedik. A freeride – a pályán kívüli síelés és boardozás – megőrizte a sport eredeti szellemiségét, az ősi élményt: elsőként meghódítani egy szűzhavas hegyoldalt.
A kezdet
A World Freeride Tour (WFT) a svájci Verbier-ből indult – itt rendezték meg az első nagyszabású, pénzdíjas freeride versenyt Verbier Extrem néven.
Azóta 13 év telt el, a szervezőknek volt ideje arra, hogy kitanulják, hogy kell ezt professzionálisan csinálni. A World Freeride Tour olyan rendezvénnyé nőtte ki magát, mint a TTR (ticket to ride) versenysorozat a snowboard-ban.
Freeride versenyt rendezni rázós feladat.
Az alpesi sí és snowboard (illetve a big air és slopestyle) versenyeken nagyon sok energiát áldoznak arra, hogy a pályát "kezeljék".
Egy freeride versenyen pedig pont az a lényeg, hogy a pálya olyan legyen, amilyenre a természet formálta.
Ez pedig állandó bizonytalanságot jelent. Ha túl sok a hó, akkor a lavinaveszély miatt nem lehet a lejtőkre menni, ha meg kevés, vagy kemény a hó, akkor meg kutyát-macskát nem ér az egész.
A normál versenyekhez képest itt nem lehet nézőket a pálya mellé ültetni, úgyhogy az egész financiális szempontból sem egyszerű.
Az első World Freeride Tourt a 2007-20008-as szezonban rendezték meg – az öt futamból álló sorozat sikere minden várakozást felülmúlt.
A sorozatot a Nissan- O’Neill Xtreme zárta le. Elyse Saugstad (USA) és Henrik Windstedt (SWE) síelésben, Ruth Leisibach (SUI) és Xavier de le Rue (FRA) snowboard-ban lettek az első freeride világbajnokság győztesei.
" Nagyszerű látni, hogy a turné folytatódik a második évben az elmúlt év legjobb ridereivel" – mondta a svéd síelő, a 2007-2008-as sorozat nyertese.
A következő World Freeride Tour-on 40 profi síelő és snowboard-os indul.
A győztesek mindenhol kapnak egy kis pénzdíjat, de ami igazán komoly, az a World Freeride Tour összetett bajnokainak járó pénzdíj.
A keret 250 000 dollár – ezt a snowboard és a sí kategória dobogósai közt osztják szét.
A svájci Nicolas Hale-Woods, a verseny szülőatyja nagyon elégedett a Freeride Világ Turné sorozattal.
"Nagyon örülünk, hogy a legjobb versenyzők visszaigazolták részvételi szándékukat. Ez valójában egy sikeres felmérés volt. Úgy érezzük, hogy a sport fejlődik, új partnerek csatlakoznak a főbb helyszíneken. Idén több figyelmet fordítunk a közönségre, a médiára és az iparágra." – mondta.
A jövő
A WFT összes futamai nagypályás versenyek, a pénzdíjazás 40 és 100 ezer euró körül mozog.
A résztvevőket helikopterrel viszik a legjobb helyszínekre, aztán mehet ki merre lát…
A zsűri nem az időt méri, hanem az útvonalválasztást és a technikát pontozza.
A World Freeride Tour állomásairól a napokban döntöttek a szervezők.
Az első futamot, a Nissan Russian Adventure 2009 elnevezésű versenyt a Kaukázus lejtőin rendezik január 20-án. Eztán az Egyesült Államokba utazik a mezőny, a Kalifornia és Nevada határán található Squaw Valley síközpontban február végén rendezik meg a Nissan Tram Face-et.
Ezután március közepén jön a Nissan Freeride Tignes a francia Alpokban – és a sorozatot lezáró a Nissan Xtrem a svájci Verbier-ben, a Bec des Rosses döglesztő északi falán.
A World Freeride Tour szervezői összefogták a világ különböző freeride eseményeit, a kis önálló versenyeken elért eredmény alapján indulhat valaki a világkupán.
www.extrem.hu
Szerző: Kollmann