Pénteken Guimaraes-ban folytatódott a hosszúra nyúlt selejtezők sora a kick-box Európa-bajnokságon. Amúgy a szállodákban lakó versenyzők arcán szépen meglátszik annak a nyoma, miért is küzdősport a kick-box. Nem egy csinos női versenyző szeme is lilában tündököl és nem a sminktől vagy szemfestéktől.
A mai napon annyi minden történt, hogy röviden elbeszélve is hosszú lesz. A ringben a nehézsúlyú hölgyeknél a legjobb négy között Zatykó Zita egy elképzelhetetlenül nehéz súlyú harcias török amazonnal csapott össze K-1 szabályrendszerben. Zita inkább térdelt, Merve Celitürk pedig – sajnos – jobban látható egyenes ütésekkel operált. Így a bírók szoros, 2:1 pontozással a törököt látták jobbnak. Zita így bronzérmes lett. Férfi K-1 81 kg.-ban Busai Gergely az orosz Alexander Steturenko-val vívott meg, aki erőfölényben volt, és végig irányította a mérkőzést. Gergely helytállt, s bronzérmesként végzett. +91 kg.ban áthatolhatatlan falként tornyosult a világ jelenlegi legjobb amatőr thai-boxosa, a belorusz Aljakszet Kugyin, – aki az IFMA és a WAKO kétszeres Világ- és kétszeres Európa-bajnoka, s jelenleg is a világbajnoki cím védője – a magyar 19 éves jókötésü fiatalember, Zentai Máté elött. Máté nem ijedt meg nagynevű ellenfelétől, sőt, veszélyes térdrúgásokat és combrúgásokat indított,s az elsö menetben partiban volt. Aztán a második menet közepén villant a rettenetes balhorog és véget ért a tehetséges magyar fiatalember részére a küzdelem, aki szintén bronzérmes lett . Rehák György K-1 szövetségi edző így látta az eseményeket: Busai Gergely egy nagyon rutinos, több világversenyt megjárt orosz versenyzővel küzdött meg, és helytállt. Partner volt, a rúgási, térdrúgásai, felütései, horgai ültek. Az orosz irányított, de mindig volt rá válasza. Első világversenyén, 19 évesen hatalmas helytállás, hogy bronzérmes lett. – Miben vagyunk lemaradva az oroszokhoz képest? – Technikában és mérkőzés rutinban van lemaradásunk. Sokkal erősebb a bajnokságuk, egy súlycsoportban nem ritka a negyven fős induló létszám, és havonta van mindenkinek versenyzési lehetősége.Örülök, hogy Gergelyt beválogattam.
Zatykó Zita mint belgrádi világbajnok érkezett. Most kifogott egy jóval nehezebb török lányt, s a felkészülés és edzőtábor hiánya miatt nem tudott fölénybe kerülni. Rúgásai közül is inkább az egyenes rúgások voltak a hatásosak. Technikailag és erőnlétileg is több kellett volna.
Zentai Máté, aki most jött fel a junior korosztályból, már az orosz versenyzőt is meggyőző magabiztossággal verte. Máté elött nagy jövő áll. Most megpróbált mindent, nagyon szoros elsö menetet vívott. Talált térddel, kézzel… Kugyin nagyon jó versenyző, a közepéig birtuk, aztán számoltak Mátéra. Őt a pécsi RFC klub képviselöi támogatták a kiutazásban, Petrovics Gábor és Vas Bálint."
A tatamin küzdők közül a hölgyeknél Krempf Réka, ha nehéz csatában is, de győzedelmeskedett a dán Johanna Striin ellen. Az utolsó menetben találta meg igazán önmagát és az ütőtávot, s ezzel döntős lett. 60 kg-ban Marton Klára a francia Severine Guilpin ellen egy nagyon szoros mérkőzést vívott. Klári szűken vezetett a mérkőzés folyamán. Az utolsó menetben óriási iramban kezdett, s odaállt verekedni is, mert ez kellett a sikerhez. Megérdemelten jutott a döntőbe. 65 kg.-ban Dancsecs Bojána egy rutinos osztrák, Nicole Trimmel ellen lépett küzdőtérre. Sajnos, most az történt a páston, amit az osztrák hölgy eltervezett. Így Bojána bronzérmes lett. 70 kg.-ban az önmagát duplán felülmúló Fenyvesi Márta megmutatta, hogyan kell egy kőkemény oroszt, Lilia Zaidlovát megverni. Bátran kezdeményezett, gyűjtötte a pontokat, s ha az utolsó másodpercben bevitt három fejrúgásra gondolunk, akkor megismételheti a döntőben EB győzelmét. Férfi 57 kg-ban Kondacs György csatázott a negyeddöntőben a szlovák Viktor Zuffa-val az érmes helyért. Bár a szlovák versenyző évek óta válogatott, s keménységére jellemző, hogy full-contactban is indul, Kondacs már egyszer legyőzte tavaly a szegedi Világkupa döntőjében. Most is ugyanazt az inteligens küzdelmet vívta Gyuri, mint akkor. Rendre elmozogva verte keresztbe riválisát és egyenes rúgásokkal tartotta távol és nyert. A döntöbe jutásért pedig a horvát Emin Karaman sérülés miatt feladta a küzdelmet, s Kondacs György, a válogatott újonca döntős lett.
63 kg-ban Debreczeni Dezső szintén szlovák versenyzővel, a fiatal, verekedős stílusú Vojtech Hudy ellen mérkőzött. Ahogy ez az előző mérkőzésen is történt, Dezső most is lábbal volt zömében eredményes,a szlovák versenyző teljesen elbizonytalanodott, így Debreczeni Dezső győzött, A döntőbe jutásért egy jóval keményebb ellenfél, a végső győzelemre is esélyes Konstantin Demoretskij volt az ellenfél. Az ukrán fiú már nagy falatnak bizonyult, erősebb és kitőnő kondícióval bírt. Így – bár az első két menetben Dezső vezetett, a végén az ukrán versenyző örülhetett. 63 kg.-ban Szabó László az olasz Andrea Chianese lépett tatamira, és egy perc leforgása alatt pontokat szerzett. Majd az olaszt egy pontos baltarúgással "fejbebombázta" aki feladta a mérkőzést. A döntőbe jutásért a technikás horvát Andrej Gudac ellen fokozatosan nőtt előnye, amit végig meg is tartott, s így bejutott a szombati döntőbe. 74 kg.-ban a remek formában lévö Olasz Attila kemény küzdelemben múlta felül a svájci Ivo Furrert. A döntöbe jutásért az orosz Szergej Zsukov ellen mindent megpróbált, de most az orosz jobb volt. Így Attila egy becsülettel kiharcolt bronzéremnek örülhetett. 79 kg.-ban Dancsó Zoltán leiskolázta az ír Toby Bermullert. A döntöbe jutásért a kellemetlen stílusu német Christian Pohl volt az ellenfél. Zoli a végére felőrölte a riválist és megérdemelten jutott a szombati fináléba. 84 kg-ban Novák Jenő a taktikai utasítások be nem tartása miatt veszített egy döntetlen szagú mérkőzésen az olasz Isidoro Gianluca Stitzer ellen..Pedig mindössze pár másodperc hiányzott a továbbjutáshoz…94 kg.-ban Wappel Tibor először meggyőzö fölényel nyert a svéd Andreas Chritenson ellen, majd következett az orosz Alexander Solovej. Az orosz irányított, pontelőnybe került, mind a két versenyző keményen harcolt, s mégis csak a magyar versenyzőt sújtották minusz ponttal. Így végül is Wappel Tibor bronzérmes lett. +94 kg.-ban Smajlovic Dzevad igyekezett partiban lenni az orosz Emin Paniannal, de ez most nem sikerült, s a magyar nehézsúlyú kiesett a további küzdelmekből.Zrínyi Miklós mesteredző, szövetségi kapitány így látta az eseményeket:
Krempf Réka kicsit görcsösen, nagy akarattal, lendülettel, de hozta a mérkőzést. Az első menetben az ellenfele vezetett, aztán Réka fokozatosan átvette az irányítást. Talán a tét nyomta. Sokadik világversenye, de ezt egyszerüen nem lehet megszokni. A dán magasabb is volt, de Réka a végén ráérzett a távolságra.
Marton Klára Kicsit később ébredt, de végig kézben tartotta a mérkőzést. Egy-két ponttal vezetett, majd a harmadik menetben ráérzett a bal-jobb, beugrásos technikákra. S a végén bevállalta a "verekedést" is. Dancsecs Bojánánál szerintem az volt a baj, hogy miután már megverte egyszer az osztrák Trimmelt, azt hitte, most is megveri, s későn kezdett dolgozni. Most erre a bronzéremre volt elég.
Fenyvesi Márta egyértelműen meglepetés ember. Márti száz százalékosan felülmúlta önmagát, nem lehetett ráismerni. Odaállt bunyózni, s ráadásul oroszon jutott túl. Végig irányította a mérkőzést.
Kondacs Gyuri nagyon jó volt, főképpen, hogy első hivatalos felnőtt Európa-bajnokságán vesz részt újonc válogatottként. Okosan küzdött, s az, hogy a döntőbe jutott, az mindennél többet mond. Odafigyel, megtervezi a küzdelmét.
63 kg-ban Debreczeni Dezsőt szinte "belerángattuk" ebbe a válogatottságba. Úgy gondoltam, hogyha fel tud készülni annyira, amennyire megbeszéltük, akkor hoz egy érmet. Ezt hozta, de a végén nagyon elfáradt. Súlya is megnövekedett, úgy hoztuk le kínkeservesen. Ha még egy hónappal többet tudott volna eddzeni, akár Európa-bajnok is lehetett volna. A gyorsasága nem kopott, egy probléma jelentkezett, a kondíció.
63 kg.-ban Szabó László az olasz versenyzőn könnyen túllépett. A horvát fiú ellen először átvette a horvát furcsa stílusát, de aztán "helyére tettük" és végig vezetve nyert.18 évesen a döntöbe jutott – óriási eredmény!
Olasz Attilának ez az utolsó éve. Azokkal az adottságokkal, ami neki van, ebben a súlycsoportban, csak elégedett lehetek. A második mérkőzésen görcsösebb lett. Élt az utolsó lehetőségével, pedig nem tartozik a szerencsés versenyzők közé. Aránylag jó volt a sorsolása is. Amit pedig az orosszal művelt a döntöbe jutásért, az szenzációs volt. Jobb volt az orosz, de egy pillanatig sem fordult meg a fejében, hogy feladja. Dancsó Zoli, azt mondta előzetesen, hogy ma hat menetet akar nyerni, s ötöt nyert. A döntöbe jutásért nagyon kellemetlen volt a német versenyző, többször fejbe rúgta Zolit. A hazai mezőnyben Zoli nem talál ilyen kvalitású versenyzőt. A döntöben majd meglátjuk, mi lesz.
Novák Jenő olyan taktikai fegyelmezetlenséget követett el tíz másodperccel a vége előtt, ami eldöntötte sajnos a mérkőzést.
Wappel Tibor kicsit tartott a küzdelemtől, féltette a műtött fogait, néha kifordult…Pedig kértem Tőle, hogy menjen előre, ne adjon teret az orosznak. Benne van még a világbajnoki cím, de sokban kellene még fejlődnie – rúgástechnikában, kilépéses, kihajlásos technikákban, s taktikailag is.
Smajlovic Dzevad +94 kg-ban kifogta a "nagyágyút", az oroszt, s ezzel nem tudott mit kezdeni."
A döntők elsö részére szombaton 14 órától kerül sor.
A szombati döntők párosítása: Kondacs György – Maxim Aisin (Oroszország) Szabó László – Przymislav Ziemniczki (Lengyelország) Dancsó Zoltán – Robert Matya (Lengyelország)
XLsport: Forrás: Gregor László