Síverseny Moszkva közepén: Szibériából jött a hó

siverseny_moszkva.jpg

56 méter magas rámpán rendeztek sí és snowboard versenyt Moszkvában. A havat Szibériából vitték az orosz fővárosba. A verseny a 2014-es szocsi téli olimpiát népszerűsítette – a fődíjat a német Felix Neureuther vihette haza.

Síverseny a nagyvárosban – ez a jelenség egyáltalán nem új keletű.

Évek óta rendeznek freestyle sí és snowboard versenyeket a világ nagyvárosaiban.

A részvevők ilyenkor épített rámpákról csúsznak le, majd egy ugratón bemutatják tudásuk javát, vagy pedig városi korlátokon és lépcsőkön csúsznak végig.

A legnagyobb ilyen típusú esemény az Air and Style – ez az esemény többtízezer látogatót érdekel.
A múlt hétvégén Moszkvában megrendezett esemény mégis hatalmas újítást dobott be. Arra ugyanis eddig nem volt példa, hogy alpesi szlalom versenyszámban rendezzenek versenyt egy nagyváros közepén.
Az alpin számokhoz ugyanis lejtő kell – méghozzá hosszú és meredek.
Az oroszok persze nem ismernek lehetetlent, ha meg akarják mutatni: mire képesek. Mostanában pedig van pénz a grandiózus ötletek megvalósításra, úgyhogy az MGU – vagyis a Lomonoszov egyetem előtti téren építettek egy 56 méter acélmonstrumot (ez másfél 10 emeletes panelháznak felel meg), erre szerelték a rámpát.

A pálya 150 méter hosszú és 28 méter széles lett. A pálya két részre tagolódott, a felénél egy rövid platóval. A kapukat egyszerűen tűzték ki, mégis akadtak nehéz szakaszok a lejtőn. Minden úgy történt, mintha egy síközpontban lebonyolított futam lenne, csak díszletnek ott volt Moszkva.

Az idő nem kedvezett a szervezőknek, hó ugyanis nem esett az orosz fővárosban, így Szibériából hozatták ide a szükséges 4000 köbméter havat 300 kilós zsákokban és hűtőkocsikban.
Egyébként az ötlet nem teljesen új, néhány éve ugyanitt már rendezetek freestye világkupát…

Az extrém sportok jövőjét taglaló cikksorozatunkban már foglakoztunk az extrém sportok városba költöztetésével.

Okfejtésünk egyik sarokpontja pontosan az volt, hogy bizonyos sportágak akkor képesek fejlődni, ha kilépnek az elszigeteltségből.

Ennek egyik módja az, ha közel kerülnek a mindennapi emberekhez, akik nem hajlandóak elzarándokolni valami isten háta mögötti helyre, hogy megnézzenek egy sziklamászó, kite vagy ki tudja milyen rendezvényt.

epul_a_rampa.jpgMert valljuk be, az emberiség széles tömegeit egyáltalán nem hozza lázba, hogy valaki hány csavart szaltót tud ugrani valami high tech vitorla és némi szél segítségével. Széles tömegek olyasmivel tudnak azonosulni, amit értenek és maguk is konyítanak hozzá.
A sí és a snowboard nem véletlenül tartozik a legnépszerűbb sportágak közé – havas lejtőkön csúszni nagyon jó téli mulatság.
A dolog persze attól lett menő, hogy közvetíti a tévé és most már olimpiai versenyszámokról beszélünk. Übermenővé vagy szexivé pedig akkor lett, amikor a sportolók rocksztárok lettek. Ez akkor következett be, amikor a snowboardban és a síelésben megjelent az irdatlanul nagy pénz. Példának okáért az Air and Style összdíjazása több mint 100 ezer euró.
A mostani moszkvai versenyen nem fukarkodtak a manival: a győztes 40 ezer euróval lett gazdagabb.

A moszkvai  versenyre a 14 legjobb műlesiklót hívták meg, melléjük csatlakozott még két orosz síző. Hogy az oroszok komolyan gondolták az eseményt, jól jelezte, hogy Vlagyimir Putyin pénteken a Kremlben fogadta a résztvevőket.

A sí világkupa férfi mezőnye szinte egytől egyig elutazott Moszkvába. A verseny végig izgalmas volt, annak ellenére, hogy a sízők tudták, csak a pénzdíj a tét, világkupa (Vk)-pontokat itt nem lehet gyűjteni.

A sí világkupában jelenleg első Aksel Lund Svindal az első körben kiesett, a szlalom-Vk-t vezető Jean-Baptiste Grange ugyanakkor magabiztosan menetelt.
A verseny lebonyolítását több kritika érte. Az indulók egyenes kieséses párosszlalomban, két-két futamban mérték össze a tudásukat.
Az első futam eredményét időhátránnyá számították át, és a másodikként állót késve indították.
Ha valaki kaput rontott, akkor a maximális, fél másodperces hátránnyal indulhatott.

Az elődöntőben a francia Grange legyőzte az összetett Vk-címvédő Millert, a német Felix Neureuther pedig az amerikai Ted Ligetynél volt jobb.
A döntőben előbb Neureuther szerzett előnyt, majd a második futam második felében Granger nagyot hajrázott. és a két rivális egyszerre érkezett be.
Az első helyet szétlövéssel döntötték el – ez a futam Neureuther győzelmét hozta.
A német síző egyébként az idei szezonban nem ment fényesen, eddigi legjobb helyezése egy 24. hely volt.

www.extrem.hu
Szerző: Kollmann András

XLsport.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.