A profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) döntője, a hétfőn, magyar idő szerint 0:20 órakor kezdődő Super Bowl minden évben az Egyesült Államok talán legnagyobb érdeklődést kiváltó eseménye. A finálé a játék mellett a rekordokról, a különlegességekről, a kuriózumokról és persze a hollywoodi sztorikra emlékeztető emberi sorsokról is szól, s így lesz ez idén is, amikor a Pittsburgh Steelers az Arizona Cardinals együttesével találkozik Tampában.
Két merőben különböző együttes ad egymásnak randevút, amit jól mutat, hogy a Steelers hetedszer szerepel a Super Bowlon és hatodik győzelmére hajt, ami rekordelsőség lenne a sportág történetében, míg a Cardinals először játszhat a világ legnézettebb, egynapos sportrendezvényén. A Steelers mellett jelenleg a Dallas Cowboys és a San Francisco 49ers büszkélkedhet öt első hellyel.
A Steelers maga az állandóság. Fennállásának 76 éve során mindvégig a Rooney család volt a tulajdonos, míg az elmúlt 40 évben mindössze három vezetőedző irányította a gárdát, amely tradicionálisan kiváló csapat. Nem volt ez másként az elmúlt öt évben sem, ugyanis négyszer szerepelt a rájátszásban, háromszor főcsoportdöntőbe, kétszer pedig Super Bowlba jutott, a három évvel ezelőtti fináléban győzött is. Az acélvárosiak hagyományosan a védelmük révén emelkednek a legjobbak közé. A szakértők minden idők egyik legjobb és legsokoldalúbb egységeként emlegetik a mostani védelmet, amely ismét kiérdemelte az "Acélfüggöny" (Steel Curtain) becenevet. Így nevezték ugyanis az együttes 70-es évekbeli védelmét, amely hat év alatt négy bajnoki címre vezette a gárdát. Az év védőjének választott James Harrison vezérletével az alapszakasz során a Steelers kapta a legkevesebb pontot, a legjobbnak bizonyult passz ellen és második volt a futás kivédekezésében, továbbá az irányító szerelésében (sack).
A sportág legrégebbi profi csapata, a Cardinals ezzel szemben éppen támadói remeklésével érte el, hogy a döntőig menetelt, azaz a Super Bowl egyik nagy kérdése, hogy a Pintyek támadósora átmegy-e az Acélfüggönyön. A Cardinals irányítója az a 37 éves Kurt Warner, aki a St. Louis Rams gárdáját vezette végső sikerig az 1999-es idényben, amikor is a "legnagyobb show a pályán" (Greatest Show on turf) kifejezéssel aposztrofálták a Kosok támadóinak játékát. A sokak által már lesajnált és kissé elfeledett Warner másodvirágzását éli, s a kilenc évvel ezelőtti formáját idézően játszik, többek között azért, mert ezúttal is fantasztikus labdaelkapók állnak rendelkezésére. Az éppen a pittsburgh-i egyetemen nevelkedett Larry Fitzgerald egész egyszerűen tarthatatlan volt az idei rájátszásban, s 419 yardot kitevő elkapásaival megdöntötte a legendás Jerry Rice erre vonatkozó rekordját, és még hátra van a vasárnapi mérkőzése.
A szakvezetők személye külön pikantériája a meccsnek. A 46 éves Ken Whisenhunt, a Cardinals vezetőedzője korábban a Steelers támadásért felelős trénere volt a csapat legutóbbi diadalakor. Amikor 2007-ben lemondott a Steelers vezetőedzője, Bill Cowher, akkor Mike Tomlin kapta meg a bizalmat, a másik jelölt pedig éppen Whisenhunt volt, aki Tomlin kinevezése után továbbállt a Cardinalshoz, és számos, addig Pittsburgh-ben tevékenykedő szakembert magával vitt. Két év alatt viszont mindkettejük munkája beérett és most egymással találkoznak a Super Bowlon. A 36 esztendős Tomlin minden idők legfiatalabb vezetőedzője, aki Super Bowlba vezette csapatát.
Érdekesség, hogy az amerikai elnök, Barack Obama a Steelers tulajdonosával, Dan Rooneyval ápolt baráti kapcsolata miatt a pittsburgh-i gárda sikeréért szorít a 43. Super Bowlon.
MTI