Az ötszörös amerikai olimpikon, a 41 éves Dara Torres úszónő talán 2012-ben Londonban is versenyezni fog – írta a The Washington Post.
Torres a pekingi olimpia után ismét, karrierje során már negyedszerre jelentette be, hogy visszavonul. Elhatározását azonban csak néhány hétig tartotta be. A medencébe visszatérve feltámadt benne a versenyszellem, konzultált régi edzőjével, meglátogatta lelki tanácsadóját, és úgy döntött, mégis folytatja az úszást.
"Tudtam, hogy nem hagyja abba az olimpia után" – állítja Joseph Chalal, az úszónő ortopéd sebésze. Edzője, Michael Lohberg csak nevet Torres döntésén, s hozzáteszi, ő is tisztában volt azzal, hogy az olimpikon nem fejezi be.
Dara Torres a nyári olimpiai játékok úszóversenyeinek történetében a legidősebb érmes lett tavaly Pekingben: augusztus 10-én, 41 évesen és 117 naposan szerzett ezüstérmet a 4×100 méteres amerikai gyorsváltóval. Pályafutása tizedik érmét nyerte (4 arany, 2 ezüst, 4 bronz); első alkalommal 24 évvel korábban, az 1984-es Los Angeles-i olimpián állhatott dobogóra. Tavaly az 50 méteres gyorsúszásban 24.07 mp-es idejével egy század másodperccel csúszott le a dobogó legfelső fokáról, ennyivel volt jobb nála az aranyérmes német Britta Steffen.
"Ez belülről jön (…), ha egyszer elhatározok valamit, küzdök érte" – mondta a The Washington Postnak Torres, aki jelenleg azon fáradozik, hogy bekerülhessen a júliusi római világbajnokságra utazó csapatba. Sporttársainak többsége feleannyi idős mint ő. Torres azt sem zárja ki, hogy a 2012-es londoni nyári játékokon is részt vehet. Akkor már 45 éves lesz.
Torres, aki három olimpiai ezüstérmével középkorú sportolók tömegeinek adott lendületet, szentül hiszi, hogy még gyorsabb lehet. S nem csak hiszi, márciusban megúszta élete legjobbját 50 yard gyorson az austini bajnokság előtt, amelyet aztán meg is nyert.
Az 1967-es születésű, 181 centiméter magas sportoló két házasság és egy szülés után is folytatja intenzív, átfogó edzésprogramját, amely meggyőződése szerint sokkal hatékonyabb annál, ahogyan fiatalabb korában felkészült a versenyekre. Évente mintegy 100 ezer dollárt költ személyi edzőkre és egyéb segítőkre, akik fizikai és szellemi egészségére ügyelnek.
Rendkívüli eredményei és különleges edzésmódszere miatt Torresnek korábban egy sor kérdéssel kellett szembenéznie azzal kapcsolatban, hogy szed-e teljesítményfokozó szereket. Válaszul a pekingi olimpia előtt kiterjedt vizsgálatokat kért az amerikai doppingellenes hatóságtól. Az eredmény mindig negatív volt. Sebésze, aki már sok, szteroidot fogyasztó sportolót kezelt, közölte: Torresnél nem tapasztalhatók a doppingolásnak sem a fizikai, sem a lelki jelei.
Mark Schubert, az Egyesült Államok úszóválogatottjának vezetőedzője közölte az úszónővel: semmi akadályát sem látja annak, hogy folytassa a versenyzést, hiszen a leggyorsabb amerikai a versenyszámában, alig egy tized másodpercre van a világcsúcstól és javul a teljesítménye.
"Miért is ne folytatná?" – kérdezte az edző augusztusban. Torres akkor még nem folytathatta, vállműtétje volt, később pedig rendbe kellett hozni hüvelykujját, majd térdét is. Azóta viszont felépült, és gőzerővel készül az újabb megméretésekre.