Németország, Kanada és a Dél-afrikai Köztársaság csapata lesz a csoportellenfele a magyar férfi vízilabda-válogatottnak a nyári, római vizes világbajnokságon. A nőknél Magyarország Olaszországgal, Kínával és Üzbegisztánnal került közös négyesbe a pénteki sorsolás eredményeképpen – az olasz szövetség honlapja szerint.
A Rómában lezajlott eseményen Kemény Dénes olimpiai bajnok együttese mellett az Egyesült Államok pekingi ötkarikás ezüstérmes gárdáját, továbbá a Világliga-első szerb és az Európa-bajnok montenegrói válogatottat emelték ki. Így már csak a második kalapban kaphatott helyet a világbajnoki címvédő horvát, s ugyanitt a vb-bronzérmes spanyol, valamint a vendéglátó olasz csapat is. Ennél fogva juthatott volna innen nehezebb rivális is a legutóbbi, 2007-es világbajnokságon ezüstérmes magyar válogatottnak, mint az amerikai kontinenst képviselő, s e kvartett leggyengébb tagjának számító Kanada. A harcos, de a magyarok által évek óta mindig legyőzött németek sem jelenthetnek gondot, Afrika reprezentánsa pedig leginkább csak az edzőpartner szerepét töltheti be Biros Péterékkel szemben.
Az olimpiai negyedik helyezett magyar női vízilabda-válogatott a korábbi világbajnok, most vb-házigazda olaszokkal, továbbá a kínaiakkal és az üzbégekkel alkot egy csoportot. Az itáliaiakkal nyilvánvalóan nehéz dolguk lesz Petrovics Mátyás kiválasztottjainak, a pekingi olimpián ötödik kínaiak sem ígérkeznek könnyű ellenfélnek, Üzbegisztán legjobbjai viszont nem okozhatnak főfájást.
Kemény Dénes, a férfiak szövetségi kapitánya – a vlv.hu, a válogatott honlapja szerint – így reagált a sorsolásra:
"Úgy gondolom, hogy nem lehet más célunk, mint a csoportgyőzelem, annak ellenére, hogy egy újjáalakuló csapattal veszünk részt a vb-n. A nyolc között nyilván már bármi lehet. Az elmúlt évek világversenyeinek végeredményei nem azt mutatják, hogy a könnyű csoport a torna elején segítséget jelent, de tény, hogy ha valaki könnyebb indulásra vágyott, akkor a spanyol-olasz-horvát-kanadai négyesből Kanadánál kedvezőbb ellenfelet nem kaphatott volna, úgy gondolom, hogy ebben mindenképpen nagy szerencsénk volt. Valószínűleg a sors megjutalmazta azt a döntésemet, hogy nem megyek ki személyesen Rómába – eddig sem jártam ki a sorsolásokra."
Petrovics Mátyás, a női válogatott szövetségi kapitánya ezt mondta az MTI-nek:
"Szinte biztos voltam benne, hogy megkapjuk az olaszokat, a harmadik kalapból a lehető legnehezebb riválist, de a feltörekvő kínaiak ellen sem könnyű játszani és nyerni. Szóval nehéz lesz, főleg Rómában az olaszokkal, de nem baj, hogy így történt, én optimista életszemléletű vagyok, s azt vallom, teher alatt nő a pálma…"
A csoportokból mindkét nemnél az első helyezett automatikusan kerül tovább a legjobb nyolc közé, míg a fennmaradó négy hely tulajdonosának kilétére a kvartettek második és harmadik helyezettjeinek keresztbejátszásos mérkőzése derít fényt. A negyeddöntőben már párokra osztva, egyenes kieséses rendszerben folytatódik a római vb, amelynek pólós programja július 19-én indul és augusztus 1-jén zárul.
A vb-csoportok összetétele:
férfiak:
A csoport: Dél-afrikai Köztársaság, Kanada, Németország, MAGYARORSZÁG
B csoport: Montenegró, Horvátország, Kína, Brazília
C csoport: Kazahsztán, Szerbia, Ausztrália, Spanyolország
D csoport: Egyesült Államok, Macedónia, Olaszország, Románia
nők:
A csoport: Üzbegisztán, Kína, Olaszország, MAGYARORSZÁG
B csoport: Oroszország, Egyesült Államok, Görögország, Kazahsztán
C csoport: Új-Zéland, Kanada, Dél-afrikai Köztársaság, Ausztrália
D csoport: Németország, Brazília, Spanyolország, Hollandia